Amerika Gezilecek Yerler

Amerika’da gezilecek yerler ülkenin her bölgesindedir. Eyalet sisteminin hakim olduğu ülkede başkent Washington’da yer alan simge yapılar yanında farklı eyalet ve şehirlerde enfes güzellikler bulunur. Ziyaret amaçlı vizenin alındığı ülkede yemekler ise fast food ağırlıklıdır.

Amerika’da Gezilecek Tarihi Yerler

Amerika’da yer alan tarihi yapılar dini, kültürel ve sanatsal öneme sahip eserlere ev sahipliği yapar. Büyük bir coğrafyada yer alan ülkenin farklı eyaletleri, Amerika’daki tarihi mekanlar için farklı statüde seçeneklere sahiptir.

·         Özgürlük Heykeli: New York şehrinde yer alan Özgürlük Heykeli, ABD’nin simge yapısıdır. 1886 yılında Fransa tarafından ABD kuruluşunun 100. yılı anısına hediye edilen bakırdan heykel, kaidesi ile birlikte 93 metre yüksekliğe sahiptir. Tacında yer alan 7 sivri uçla 7 kıtayı temsil eden heykel, sağ elinde meşale ve sol elinde Bağımsızlık Bildirisi’ni temsilen tablet tutar. New York gezilecek yerler listesinde yer alan heykelin meşalesine çıkılarak şehrin manzarası izlenebilir.

·         Rushmore Dağı Anıtı: Güney Dakota eyaletinde yer alan Rushmore Dağı’nda yer alan benzersiz anıt, 1936 yılında yapımına başlanan ve yapımı 14 yılda tamamlanan 4 ABD Başkanı’nın tasvirini içerir. George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln tasvirlerinin yer aldığı anıtların her biri yaklaşık 20 metre yüksekliğe sahiptir ve her bir anıt taşlar yontularak yapılmıştır.

·         Aziz Mark Kalesi: ABD sınırları içerisindeki en eski kale unvanını elinde bulunduran Aziz Mark Kalesi, Florida eyaletinde yer alır. 1672 yılında inşaatına başlanan kalenin inşaatı 1695 yılında tamamlanmıştır. Farklı mimarisi ve tarihi önemi nedeni ile Amerika seyahatlerinde kale ziyaret edilmelidir.

 Amerika’da Gezilecek Modern Mekanlar

Amerika’nın turistik yerleri içerisinde ülkenin modern yüzünü yansıtan simge yapılar önemli yer tutar. Amerika’daki modern mekanlar başkent Washington, New York ve diğer şehirlerde farklı güzellikler ile ziyaretçileri karşılar.

·         Beyaz Saray: Başkent Washington’da yer alan ve ABD Başkanları’nın resmi ikametgahı olarak kullanılan Beyaz Saray, ABD’nin sembol yapıları başında gelir. 1799 yılında George Washington’un ölümünden 1 yıl sonra açılan saray, 1814 yılında Britanyalı kuvvetlerin yıkımı sonrasında 1817 yılında yeniden inşa edildi. Günümüzdeki haline ise 1949 yılında Harry Truman döneminde kavuşarak Washington gezilecek yerler listesinin başında yerini aldı.

·         Metropolitan Sanat Müzesi: Dünya’nın en büyük müzeleri arasında gösterilen sanat müzesi, New York’ta Central Park’ın hemen yanında yer alır. Ortaçağ sanatına dair önemli koleksiyonun yer aldığı müze içerisinde araştırma kitaplığı ve çocuklara özel bir bölüm de yer alır. Resim sanatına dair önemli tablolar da düşünüldüğünde, müzenin dünyanın en önemli müzeleri arasında gösterilmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

·         Golden Gate Köprüsü: 2,73 kilometre uzunluğa ve 235 metre yüksekliğe sahip köprü, dünyanın en uzun yedinci asma köprüsüdür. Bir asma köprü olan Golden Gate, San Francisco Körfezi’nin girişinde yer alır.

·         Woolworth Binası: 1910 – 1913 yılları arasında inşa edilen bina, F. W. Woolworth Company genel merkezi olarak kullanımı için inşa edilmiştir. 241,4 metre yüksekliği ile 1930 yılına kadar dünyanın en yüksek binası unvanını elinde bulunduran bina, ülkenin ulusal tarih eserleri listesine dahil edildi.

Amerika’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Amerika’nın en güzel şehirleri nefes kesici doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Amerika’daki doğa harikaları ülkenin farklı eyaletlerine dağılmıştır.

·         Yellowstone Milli Parkı: 1872 yılında ABD’nin ilk milli parkı unvanını kazanan Yellowstone Milli Parkı, 8 bin 987 kilometrekare büyüklüğe sahiptir. Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan milli park, dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısına ev sahipliği yapar. Gayzerleri ile ünlü olan milli parkta 300’den fazla gayzer yer alırken, 290’ı aşkın şelale de yer alır.

·         Pollepel Adası: New York’ta bulunan Hudson Nehri içinde yer alan ada, doğal güzellikleri yanında tarihi Bannerman Kalesi’ne de ev sahipliği yapar. Yaklaşık 26 bin metrekare yüz ölçümüne sahip olan adada kale kalıntıları ve doğal güzellikler ziyaret edilebilir.

·         Büyük Kanyon Ulusal Parkı: Arizona eyaletinde yer alan Kanyon, Kolorado Irmağı’nın milyonlarca yılda oluşturduğu bir doğal oluşumdur. Dünya’nın 2 milyar yıllık oluşumlarının gözlemlenebildiği kanyonda, Extreme Yapılar belgeseline konu olan cam teras yer alır. Muhteşem manzarası ve doğal oluşumları ile Büyük Kanyon Ulusal Parkı, ülkenin gözde doğal güzellikleri listesinin başında gelir.

Amerika’nın Meşhur Yemekleri

Amerika’nın önemli yemekleri fast food ağırlıklıdır. Amerika’nın geleneksel yemekleri tamamı aparatif yiyeceklerden oluşur. Et tüketiminin çok olduğu ülkede, barbekü partilerine sıkça rastlanır.

·         Barbekü Et: Barbekü kültürünün benimsendiği Amerika’da, farklı tarifler ile marine edilmiş barbekü eti deneyimlemelisiniz.

·         Hot Dog: Fast Food beslenmenin yaygın olduğu ülkenin aperatif lezzeti Hod Dog, sosisli sandviç türüdür. Sokak satıcılarında ulaşılabilen lezzeti aperatif öğünler için tercih edebilirsiniz.

·         Bagel: Şekil olarak Türk simidine benzeyen Bagel, bir sandviç türüdür. İçeriğinde jambon, domates, peynir ve marul yer alır.

·         Donut: Ülkenin atıştırmalık tatlıları başında gelen Donut, ülkemizde de pastane kültüründe yerini almaya başladı. Meyve sosu ile tatlandırılan bu lezzeti ABD’de denemenizi tavsiye ederiz.

Amerika’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Amerika’da çok sayıda tarihi ve modern yapı, doğal güzellik ve farklı kullanım statüsüne sahip bina yer alır. Amerika’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi her ne kadar uzatılabilse de en gözde etkinlikler aşağıda özetlenmiştir.

·         Times Square Gezisi: Manhattan eyaletine bağlı New York’da yer alan meydan, ABD’nin simgeleri arasında yer alır. Pek çok filme konu olan meydanı ziyaret etmeden ABD’den ayrılmayın.

·         Büyük Kanyonda Cam Terasa Çıkın: Road Runner isimli çizgi filme de konu olan Büyük Kanyon, ABD’nin en gözde doğal güzellikleri arasında gelir. Muhteşem seyir zevki sunan cam teras üzerinden Büyük Kanyon manzarasını izlemeden Amerika seyahatinizi sonlandırmayın.

·         Hollywood’da Gezinin: Amerika’nın sinema devi Hollywood, California şehrinde yer alır. Binlerce kez izlediğiniz Amerikan film starlarının geçtiği yollardan yürümeyi ihmal etmeyin.

·         Özgürlük Anıtı Meşalesine Çıkın: Amerika’nın sembol yapısı Özgürlük Anıtı, muhteşem New York manzarasını sizlere sunar. Heykelin elinde tuttuğu meşale üzerine çıkarak muhteşem manzaranın tadını çıkarın.

Amerika’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amerika’nın filmlerden ve dizilerden görünen yüzü kadar, görünmeyen yüzü de bulunur. Ülke seyahatleri öncesinde planlama yaparken dikkat etmeniz gerekli bir dizi kural bulunur. İlgili Amerika’daki tatiliniz için uyarılar aşağıda sıralanmıştır:

·         Amerika seyahati için vize almanız gereklidir.

·         Turistik vize sahibi iseniz, ABD topraklarında yediğiniz trafik cezaları polis tarafından nakit olarak tahsil edilecektir. Direnmeniz halinde hapse girebileceğinizi unutmayın.

·         Siyahilere karşı ırkçı söylemlerden kaçının.

·         Küçük kasabalarda vahşi hayvan saldırına karşı dikkatli olun.

  Amerika Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri’ne ziyaret gerçekleştirecek Türk vatandaşları, seyahat öncesi Amerika vizesi almak zorundadır. Turistik amaçlı ziyaret için B2 adı verilen vizenin alınması gerekli olan ülke seyahatlerinde, yetkili kuruluş Amerika Ankara Büyükelçiliği ve Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Doğrudan ilgili kurumlar üzerinden vize başvurusu yapmak yerine yetkili acenteleri kullanarak Türkiye’nin her yerinden Amerika’ya vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Amerika’ya vize almak için Marina Vize Başvuru Merkezi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Amerika Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize, sizin adınıza ABD Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunarak süreci yakından takip eder. Yaklaşık 5 iş günü içerisinde ise Amerika vize onayı alabilir. Süreçte gerekli olan evrakları ise Marina Vize’ye kargo ile iletebilir ve onaylı vizeyi adresinizden teslim alabilirsiniz.

Amerika’ya vize başvurusunda istenen evraklar vize türüne göre değişir. Turistik ABD vizesi için alınması gereken vize türü Ziyaretçi Amerikan Vizesi (B2) olmalıdır. B2 Amerika vizesi başvuru evrakları şunlardır:

·         Kimlik fotokopisi,

·         Vize bitiş tarihinden 6 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip pasaport,

·         50x50 mm ebatlarında 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·         Online olarak doldurulan DS 160 Formu.

Yukarıda sıralanan evrakların ilk üçünü kargo yolu ile bizlere iletebilirsiniz. ABD vize işlemlerinin başlaması için gerekli olan vize ücreti 220 ABD Doları’dır. Amerika vize ücretinin yatırılması ile başlayan başvuru sürecinin sonuçlanması ardından onaylı vize adresinize Marina Vize tarafından gönderilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.