Avusturya Vizesi Tipleri

Avusturya Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Avusturya Vizesi Genel Bakış

Avusturya Vizesi Genel Bilgi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Avusturya gezileri için Avusturya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Avusturya gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Avusturya girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Avusturya gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Avusturya’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Avusturya Konsolosluğu’na ya da Avusturya Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Avusturya Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Avusturya, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Avusturya vizesi alındıktan sonra, gezinin Avusturya’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Avusturya Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Avusturya Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Avusturya vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Avusturya’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Avusturya Kosolosluğu’na ve de Avusturya Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Avusturya üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Avusturya Ankara Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı, No: 189, 06680 ,P.K. 131, 06661 Küçükesat / ANKARA
Telefon: (312) 405 51 90
Faks: (312) 418 94 54

ankara-ob@bmaa.gv.at

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Avusturya Cumhuriyeti
Bayrak Avusturya Vizesi
Başkent Viyana
Nüfus 8,773 milyon
Yüzölçümü 83.779 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 3.27 Trilyon Euro
Enflasyon %0
İşsizlik Oranı %8,2
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 43

Faydalı Linkler