Azerbaycan Vizesi | 0541 963 17 14 | Azerbaycan Vizesi Başvurusu

Azerbaycan Turist Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Azerbaycan Turist Vizesi Genel Bakış

Azerbaycan Turist Vizesi Genel Bilgi

Pasaportu olan Türk vatandaşları, gerekli belgeleri toplayarak vize alıp Azerbaycan’ye seyahat etme imkanına sahiplerdir. Vize başvuru süreçleri, ne kadar ücret ödeneceği ve gerekli tüm evraklar Konsolosluklar tarafından belirtilir. Azerbaycan Turist Vizesi alma işlemleri sırasında sorun yaşanmaması açısından pasaportun 10 yıldan eski olmamasında fayda vardır. Aynı zamanda pasaportların seyahatten sonra en az 6 ay daha kullanılabilmesi önemlidir. Azerbaycan’ye seyahat edecek olanlar, turist, ticari ya da transit vize başvurusu yapabilirler. Vize türüne göre ödenecek tutar, başvuru ücretleri ve istenen evraklarda değişiklik göstermektedir. Hususi yani yeşil pasaport sahipleri ise vize başvurusu yapmadan, en fazla 90 gün süre ile Azerbaycan’de konaklayabilirler.

Tek girişlik kısa dönemli vize başvurusu yapanların Azerbaycan’de en fazla 30 gün kalmalarına izin verilir. 90 günlük uzun süreli vize başvurusu yapanların ise onaylanma sürecinde en az 1 ay boyunca beklemeleri gerekir. Azerbaycan Turist Vizesi sonuçlanma süresi çeşidine göre değişiklik gösterir. Turistik vize başvurusu yapanların tamamlamaları gereken evraklar arasında, 2 adet fotoğraf, pasaport fotokopisi, kimlik fotokopisi, ikametgah ve başvuru formu vardır. Ticari vize alacak olanların ise Azerbaycan’de gidecekleri şirketten davet mektubu almaları gerekir. Bu sayede vize çıkma süreci kısalır. Tüm evraklar tamamlandığında vizelerin onaylanma süresi 72 saat yani 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak yoğunluk olması ya da resmi tatile denk gelmesi durumunda süre uzayabilir.

Azerbaycan Turist Vizesi başvurusu yapanlar, fotoğraflarını da biyometrik olarak çektirmek zorundalardır. Öğrencilerin ise okudukları kurumda belge almaları gerekir. Konsolosluk vize işlemleri sırasında vatandaşlardan ekstra evrak talebinde bulunabilir. İşlemler sırasında seyahatin aksamaması ve yolculuk ile ilgili problem oluşmaması adına 1 ay öncesinden başvuru yapmakta fayda vardır. Azerbaycan üzerinden transit vizesi alacak olanların ise belirtilen ülkede en fazla 96 saat konaklama hakları bulunur. Transit vize başvurusu yapanların özellikle uçak biletlerinin dokümanlarını belirtmeleri zorunludur. Yolcular Azerbaycan üzerinden farklı bir ülkeye gideceklerse, 24 saati aşmadıkları ve havaalanından çıkmadıkları sürece vize almalarına gerek yoktur. Azerbaycan’de zaman geçirip farklı ülkeye geçecek olan vatandaşlara vize zorunluluğu vardır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Azerbaycan Büyükelçiliği

Diplomatik Site, Baku Sok. No:1, 06480 Oran, Ankara
Telefon : (0312) 491 16 81
Fax      : (0312) 492 04 30
Email : ankara@mission.mfa.gov.az

Azerbaycan İstanbul Konsoloslugu

Zeytinoğlu Caddesi No 65, Akatlar Beşiktaş / İstanbul
Telefon : +90 212 325 80 42 – 45
Fax      : +90 212 284 95 79
Email : istanbul@mission.mfa.gov.az

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Azerbaycan Cumhuriyeti
Bayrak Azerbaycan Turist Vizesi
Başkent Bakü
Nüfus 9,862 Milyon
Yüzölçümü 87.000 Km2
Para Birimi Azerbaycan Manatı
Milli Gelir 40,75 milyar USD
Enflasyon %1.5
İşsizlik Oranı %2.4
Yaşam Süresi Kadın 78.7 – Erkek 73.5
Telefon Kodu +994

Faydalı Linkler