Benin Gezilecek Yerler

Benin’de gezilecek yerler ülkenin farklı kentlerine dağılmıştır. Pek çok Afrika ülkesinde olduğunun aksine, Benin başkenti Porto-Novo dışında gezilecek çok sayıda turistik tesis yer alır. Afrika kültürünü yansıtan mutfağı ve doğal güzellikleri ile gezilmesi gereken ülkeler arasında yer alan Benin, ziyaretçilere eğlenceye dönük güzel sürprizlere de ev sahipliği yapar. Seyahatiniz için Ekim – Mart dönemini tercih ettiğinizde, Ekvatoral iklimin yağışlarına yakalanmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Benin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Benin’de dini yapılar, Benin’deki tarihi mekanlar listesinin ilk sıralarında yer alır. Katolik Hristiyanlığı için önemli olan dini yapıları içeren bu tesisler yanında, UNESCO koruması altında olan tarihi saraylar, ülkenin önemli turistik tesisleridir.

·         Abomey Kraliyet Sarayları: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan saraylar, 40 hektarlık bir alan üzerinde inşa edilmiştir. Abomey şehrinde yer alan saraylar, farklı mimarisi ve tarihi yapısı ile ülkenin en önemli turistik merkezidir. Toplam 12 sarayın bulunduğu bölgede, Benin kültür ve mimari özelliklerini yakından inceleyebilirsiniz.

·         Porto Novo Kraliyet Sarayı: UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan saray, Başkent Porto Novo’da yer alır. Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren sarayın mimarisi ve içerisinde yer alan eserleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar.

·         Cotonou Katedrali: Cotonou şehrinde yer alan tarihi katedral, 1883 yılında inşa edildi. Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet veren katedral, ülkenin önemli dini yapıları arasında gösterilebilir.

·         Ancien Pont: Cotonou kentinde yer alan tarihi köprü, Lagune de Cotonou Nehri üzerinden kuruldu. 1928 yılında inşa edilen tarihi köprü, şehrin iki farklı yakasını bağlar. Köprünün mimari güzelliği yanında çevresinde yer alan doğal güzellikler içinizi ferahlatır.

 Benin’de Gezilecek Modern Mekanlar

Benin’de başkent ve Cotonou şehri, ülkenin modern yüzünü gösteren önemli yapılara ev sahipliği yapar. Benin’deki modern mekanlar kültürel ve dini tesislerdir. Başkent bölgesinde Benin gece hayatı için gözde mekanlara da ulaşılabilir.

·         Ouidah Museum of History: 1967 yılında kurulan müze, Benin’de yapılan tarihi kazılardan oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Ülkenin tarihi mirasını gözlemleyebileceğiniz müze haftanın her günü ziyarete açıktır. Benin tarihinde önemli yer tutan krallıklar ve köle ticareti hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları, Ouidah kentinde yer alan bu müzede saklıdır.

·         Piton Tapınağı: İlk bakışta ürkütücü gelen bu tapınak, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 50’yi aşkın piton yılanının beslendiği bu tapınakta, dünyanın en ürkütücü hayvanları arasında gösterilen pitonları izleyebilir ve dilerseniz pitonlarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

·         Stade de I’Amitie: 1983 yılında yapılan stadyum futbolla birlikte düzenlenen atletizm müsabakalarına ev sahipliği yapar. Benin Milli Futbol Takımı’nın karşılaşmalarının düzenlendiği 35 bin kişilik kapasiteye sahip stadyumu ziyaret etmek için Cotonou şehrini ziyaret edebilirsiniz.

Benin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Benin’de yer alan milli parklar ve göller, ülkenin doğal güzelliklerini oluşturur. Benin’deki doğa harikaları başkent ve dışında kalan şehirlerde yer alır.

·         Pendjari Ulusal Parkı: Bölgenin en büyük milli parkları arasında olan milli park, Afrika vahşi yaşamının gözlemlenebileceği ideal merkezler başında gelir. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilen milli park ayrıca, ülke ile Burkina Faso arasında doğal bir sınır oluşturur.

·         W Ulusal Parkı: 10 bin kilometrekarelik alanda kurulu olan milli park, Benin ile birlikte Nijer ve Burkina Faso yönetimi altındadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan milli parkta Afrika kıtasının vahşi hayvanları ve bakir yeşillikleri keşfedilebilir.

·         Nokoue Gölü: Farklı yerleşim tarzı ve kuş gözlemciliğinin Benin’deki merkezi olan Nokue Gölü, ülkenin ziyaret edilmesi gereken önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. İnsan elinin değmesi ile kirlilik problemlerinin yaşandığı göl ise aynı isme sahip Nokoue köyündedir.

Benin’in Meşhur Yemekleri

Benin önemli yemekleri Afrika mutfağının sevilen lezzetlerini içerir. Benin’in geleneksel yemekleri et ve hamur ağırlıklıdır. Muz ve yer fıstığı gibi yörede yetişen lezzetler ile yapılmış atıştırmalık lezzetler, tatilinizde damak zevkinize hitap etmeyi başaracaktır.

·         Fıstık Çorbası: Yer fıstığının çok tüketildiği ülkede, yer fıstığı ile yapılan bu lezzetli çorbayı denemelisiniz. Yoğun kıvama sahip çorbanın lezzetini beğeneceksiniz.

·         Fufu: Manyok ve yeşil muz unundan yapılan bu hamur işi, Afrika mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alır. Hurma ve yer fıstığı çorbaları ile birlikte servis edilen bu ekmek türü, et yemeklerinin yanında muhakkak bulunur.

·         Alloco: Fildişi Sahili mutfağından Benin mutfağına geçen bu atıştırmalık, kızarmış muzdan yapılır. Biber ve soğan ile servis edilen bu atıştırmalığın özgün tadını beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

·         Garri Cake: Yöresel bir un türü olan Garri unundan yapılan bu kek, tatlı ihtiyacınızı karşılayacak.

Benin’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Benin’de başkent Porto-Novo ile birlikte Cotonou ve Ouidah şehirlerinde önemli turistik alanlar mevcuttur. Ülke kültürünü tanımak ve sunulan tüm güzellikleri deneyimlemek isteyen okurlarımız, Benin’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listemize göz atabilirler.

·         Alışveriş: Ülkede kurulan geleneksel pazarlar yanında, kıtaya özgü objelerin satın alınabileceği ideal noktalardır. Yerel halk ile tanışma fırsatı da veren bu noktalarda, Benin el yapımı maske, takı veya kıyafetleri satın alabilirsiniz.

·         Safari: Afrika kıtasına özgü hayvan ve bitki türlerini gözlemlemenin en keyifli yolu, Safariye katılmaktır. Maceraperestlerin büyük bir tutku ile bağlandığı Safari, Benin’de çok sayıda milli park yer aldığı düşünüldüğünde, gezinizde mutlaka denemeniz gereken bir aktivite olarak ön plana çıkıyor.

·         Dini Yapıları Ziyaret: Ülkede Hristiyanlık inancına ait önemli katedral ve kiliseler yer alır. Benin dini anlayışını gözlemleyebileceğiniz bu yapılarda, yapıların görsel güzelliği sizleri büyüleyecektir.

·         Kano Yapın: Benin’de yer alan Lague de Cotonue nehri, su sporları için önemli alternatifler sunar. Nehirde kano yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 Benin’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Benin’e yapılacak seyahatlerde, ülke koşulları nedeniyle seyahat güvenliği için dikkat edilmesi gerekli detaylar bulunur. Benin’deki tatiliniz için uyarılar şöyle özetlenebilir:

·         Benin seyahati öncesinde vize alınması gereklidir.

·         Benin’e vize alabilmek için Sarıhumma aşısı vurulması zorunludur.

·         Ülkede yaygın olan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olunmalıdır.

·         Akşam saatlerinde şehirlerarası yolculuk yapmak tehlikelidir.

·         Ülkede trafiğin işleyişi ve kuralların öğrenilmeden özel araç ile trafiğe çıkılmamalıdır.

Benin Vizesi

Benin seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının, seyahat öncesinde Benin vizesi almaları gereklidir. Vize işlemleri için Türkiye’de yetkili ülke kuruluşu Benin Fahri Konsolosluğudur. Konsolosluk üzerinden vize başvurunuzu elden gerçekleştirebileceğiniz gibi yetkili acenteler üzerinden sürecin tamamlanması için hizmet alabilirsiniz.

Sizin adınıza Benin’e vize başvurusu yaparak süreci yakından takip eden Marina Vize Başvuru Merkezi, Benin Fahri Konsolosluğu yetkili acentesidir. İstanbul’da yer alan Marina Vize ofisine vize başvuru evraklarınızı elden teslim ederek süreç için hizmet alabileceğiniz gibi, evraklarınızı kargo yolu ile gönderebilirsiniz. Benin’e vize almak için tüm süreci profesyonelce yöneten Marina Vize, onaylı vizeyi adresiniz üzerinden teslim eder.

Benin vizesi pasaporta işlenen bir vize türüdür. En az iki adet boş sayfası bulunan bordo, gri ve yeşil pasaport ile başvuruda bulunabilir. Son geçerlilik tarihinin vize bitiş tarihinden 6 ay da uzun olması istenen pasaportun, son 10 yıl içerisinde alınmış olması gereklidir. Pasaportun önlü arkalı çekilmiş fotokopisi ile birlikte yer alması gerektiği Benin vize başvuru evraklarının tamamı şu şekildedir:

·         Kimlik fotokopisi,

·         2 adet 35x45 mm ebatlarında,

·         Benin vizesi başvuru formu,

·         Benin seyahatinde kullanılacak ulaşım aracının rezervasyonları,

·         Benin’deki otele ait rezervasyon çıktısı,

·         Uluslararası aşı karnesi,

·         Benin Konsolosluğu’na hitaben yazılmış dilekçe.

Yukarıdaki evrakların teslimi ile başlayan vize başvuru süreci, Marina Vize aracılığı ile en geç 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Benin vize başvuru ücreti ise 100 Euro’dur.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.