Burkina Faso Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Burkina Faso Vize Genel Bakış

Burkina Faso Vizesi Genel Bilgi

Burkina Faso ziyareti gerçekleştirmek isteyen Türk vatandaşları, diplomatik pasaport sahibi değillerse Burkina Faso vizesi almak zorunadırlar. Sahra altı Afrika ülkesi olarak geçen bu ülke, bulaşıcı hastalık risklerini barındırmaktadır ve vize başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle belirlenen aşıları yaptırarak ülkeye giriş yapmak zorundadır. Seyahat Sağlığı Merkezi veya ilgili başka merkezlerden sarı humma, çocuk felci, menenjit, difteri, tetanos ve hepatit A aşılarını yaptırmaları ve uluslararası aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Gerekli sağlık önlemlerini alan bireysel başvuru yapmak isteyen pasaport sahipleri, Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunabilirler.

Burkina Faso vizesi başvuruları, seyahatten 10 gün önce yapılması gerekmektedir. Büyükelçilik yoğunluğuna bağlı olarak vize başvuruları uzun zaman sürebilmektedir. Şahsi başvuru yoluyla müracaat eden adaylar için bekleme süresi ve tamamlanması gereken evraklar büyük eziyete dönüşebilmektedir. Vize başvuru işlemleri alanında faaliyet gösteren firmalardan hizmet alan kişiler adına başvurular devam ederken, başvuru sahibi de seyahat için gerekli şahsi işlerini halledecek zamana sahip olmaktadır. Büyükelçiliğe giderek vize ücretini ödemeli ve vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Vize ücretinin bedeli ticari veya turistik ziyaretlere göre değişmektedir. Vereceğiniz bilgiler kontrol edilecek olup, yanlış veya hatalı verdiğiniz bilgiler nedeni ile başvurunuz reddedilecektir. 2 adet beyaz arka sahip biyometrik fotoğrafınızla gerçekleştireceğiniz başvurularda, pasaportunuzun iki adet boş sayfası ve 6 ay geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Acil vize uygulaması mevcut olmayıp, başvuru sırasında istenen tüm evrakları eksiksiz biçimde tamamlamanız gerekmektedir. Ülkemizde Burkina Faso ziyaretinde bulunacak vatandaşlara yönelik herhangi bir uyarı bulunmamakla birlikte, ülkeye kapıda vize başvurusu yapılmamaktadır. Hangi şehirde olursanız olun, şahsi başvuru yapmak istemeniz halinde müracaatlarınızı ülkenin Ankara Büyükelçiliği’ne yağmak zorundasınız.

Burkina Faso vizesi başvurusunun sonuçlanacağı zamanı belirleyen en önemli etken resmi tatil günleridir. Yılbaşı, bayram, paskalya ve dil okulu gibi yoğun günlere başvurunun denk gelip gelmemesidir. Bu zamanlarda yaşanan yoğunluk yüksek olup, vize onaylanma süresi uzayabilmektedir. Seyahat planlarınızı yaparken bu zamanları dikkate alarak gerekli rezervasyonları organize etmeniz, maddi açıdan uğrayabileceğiniz zararların önüne geçer.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Burkina Faso Büyükelçiliği

Burkina Faso’nun Türkiyede Büyükelçiliği Bulunmamaktadır.

Burkina Faso İstanbul Fahri konsolosluğu
Eski Büyükdere Cad. 34398 Maslak İstanbul
Telefon : (+90) 212 290 65 85
Fax : (+90) 212 290 65 86
Email : cgan@seahor.com

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Burkina Faso Cumhuriyeti
Bayrak Burkina Faso Vizesi
Başkent Ouagadougou
Nüfus 15,746 Milyon
Yüzölçümü 274,200 km²
Para Birimi Afrika Frankı (XOF)
Milli Gelir 18.79 Milyar Euro
Enflasyon %3.7
İşsizlik Oranı %77
Yaşam Süresi Kadın 54.9 – Erkek 51.0
Telefon Kodu +226

Faydalı Linkler