Cezayir Gezilecek Yerler

Cezayir’de gezilecek yerler her ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başaracak güzellikler içerir. Afrika’nın en büyük ikinci ülkesi olan Cezayir, tarihi zenginliği ile öne çıkan ülkelerin başında gelir. Diğer Afrika ülkelerine nazaran yüksek olan hayat standartları ve Akdeniz’in hediye ettiği güzellikler ile ülke, her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Cezayir’de Gezilecek Tarihi Yerler

Cezayir tarihsel bir çeşitliliğe sahiptir. Cezayir’deki tarihi mekanlar M.Ö. dönemden Fransız sömürgesi döneme kadar geniş bir çeşitlilik içerir. Hristiyan ve İslam mimarisinin en güzel örneklerinin de yer aldığı Cezayir’deki tarihi yerler, her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

·        Kasbah: 1516 yılında yüksek bir tepeye kurulan bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Şehrin en turistik bölgesi olan bu şehirde; dar sokaklar, otantik evler ve şehri çevreleyen surlar görülmeye değerdir.

·        Djama el Kebir: 1097 yılında yapılan Djama el Kebir, Cezayir Limanının kıyısında yer alır. İslam mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilebilen cami, tek minareli olarak inşa edilmiş ve halkın sıkça ziyaret ettiği önemli bir  yapıdır.

·        Notre Dame Katedrali: 1872 yılında Cezayir’in Bouzareah tepelerine Fransızlar tarafından inşa edilen Notre Dame Katedrali, estetik görünümü ile görülmesi gerekli tarihi yapılar arasında yer alır. Neo Bizans mimarisinin çizgilerini taşıyan katedralde, Akdeniz manzarası eşliğinde ziyaretçilere hoş bir anı biriktirme şansı tanır.

·        Madghacen: Yapımı M.Ö. 300 – 200 yıllarına dayanan Madghacen, Cezayir’in Batna Şehri yakınlarında bulunur. Yapıldığı tarihten bugünlere korunmayı başaran bu yapı, anıt mezar olarak inşa edilmiştir.

·        M’Zab: 1982 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan M’Zab, yaklaşık 360 bin nüfusa sahip özel bir bölgedir. Doğa ile iç içe yaşamanın en güzel örneklerinden olan bu bölge, çevre ile yaşamın uyumunun gözlenebileceği ender bölgeler arasında yer alır.

Cezayir’de Gezilecek Modern Mekanlar

Cezayir’de yaşam pek çok Afrika ülkesinin aksine huzurludur. Güvenli ve huzurlu olan Cezayir’deki modern mekanlar, tarihe ve sanata ilgi duyan ziyaretçilere hitap etmeyi başarır. Ziyaret esnasında çok sayıda ihtiyacın kolayca giderilebileceği ülkede, modern mekanlar ile ülkenin yakın ve uzak tarihine ışık tutulabilir.

·        Şehitler Anıtı: Cezayir – Fransa savaşında hayatını kaybeden şehitler anısına 1980 yılında yapılan Şehitler Anıtı, ülkenin manevi yönünü anlatan yakın tarihte yapılmış ihtişamlı bir eserdir. Uzaktan görülebilen bu eseri ziyaret etmek için 08:00 – 19:00 saatlerini tercih etmeniz gereklidir.

·        Bardo Müzesi: İnşa tarihi 18. yüzyıla dayanan ve 1930 yılında yazlık bir evden müzeye dönüştürülen Bardo Müzesi, Cezayir tarihine ışık tutar. Cezayir tarihini yakından incelemek isteyen ziyaretçiler, müzeyi Cuma günü haricinde tüm günlerde ziyaret ederek Cezayir yakın ve eski tarihine göz atabilirler.

·        Cezayir Modern Sanat Müzesi: 1901 – 1909 yılları arasında inşa edilen ve 2007 yılından bu yana müze olarak hizmet veren bu yapıda, önemli sanat eserlerini bir arada bulabilirsiniz. Yılda on binlerce ziyaretçi çeken bu müzede tablo ve heykeller ziyaretçilerce özel ilgi görmektedir.

Cezayir’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Cezayir manzaraları Akdeniz’in mavisi ile yeşili buluşturur. Ülkede doğal yaşam ile iç içe yaşanabilecek yerleşim alanlarının yanında, nefes almak için tercih edilebilecek çok sayıda seçenek bulunur. Cezayir’deki doğa harikaları görsel şölen yanında türsel çeşitlilik ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.

·        Jardin d’essai du Hamma: 58 hektarlık alan üzerinde 1832 yılında düzenlenen Hamma Bahçeleri, renkli çiçekleri ve düzenli peyzajı ile ilgi çekiyor. Cezayir manzarasının tadını çıkarabileceğiniz bu bahçede 1200 farklı bitki çeşidi bulunuyor.

·        El Kala Ulusal Parkı: Yılda yaklaşık 30 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan El Kala Ulusal Parkı, ülkenin kuzeydoğusunda konumlanır. Ülkenin nadir görülen bitki ve hayvanlarının yaşadığı bu parkta 40 tür memeli yanında, 25 yırtıcı kuş ve 9 adet deniz kuşunun yaşadığı bilinmektedir.

·        Taza Ulusal Parkı: Nesli tehlike altında olan bitki ve canlıların yaşamlarını güvenli sürdürmesi için kurulan Taza Ulusal Parkı, 1923 yılında kurulmuştur. Afrika’nın kuzeyinde yaşayan bitki ve hayvan çeşitliliğinin korunmasına hizmet eden parkta, yeşilin ve mavinin izleri bir arada yakalanabilir.

·        El Bahia Plajları: Oran şehrinin etkileyici plajları arasında yer alan El Bahia, deniz ve temiz havayı birlikte sunar. Akdeniz’in güzelliğini sunan bu plaja yapılacak ziyaretle, ülkenin sunduğu farklı alternatifleri değerlendirme şansı yakalanabilir.

Cezayir’in Meşhur Yemekleri

Cezayir’in önemli yemekleri Türk mutfağından izler taşır. Cezayir’in geleneksel yemekleri ile Türk mutfağı lezzetlerinin birbirine çok benzemesi, ziyaretiniz süresince ülke mutfağına yabancılık çekmemenize yardımcı olur. Et ağırlıklı yemeklerden oluşan Cezayir yemekleri, tatlısı ve tuzlusu ile sizden tam not almayı başaracaktır.

·        Patlıcanlı Tajin: Köfte ve patlıcan ile yapılan bu yemek, Türk mutfağına lezzetlerine benzerliği ile yabancılık çekmeyeceğiniz yemekler arasında gelir.

·        Meşui: Kuzu etinden yapılan Meşui, etin fırında pişirilmesi ile hazırlanır.

·        Hurmalı Makrot: Bal, portakal ve hurma çiçeklerinden elde edilen esansla yapılan bu tatlı, Cezayir mutfağının önemli lezzetleri arasında yer alır.

·        Begnets: Yağda kızartılan hamur üzerinin şeker ile kaplanması ile yapılan Begnets, Cezayir’in sevilen tatlıları arasında yer alır.

Cezayir’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Cezayir’de keşfedilecek ve farklı zevklere hitap eden çok sayıda önemli eser ve bölge yer alır. Ülkede gezilmesi gerekli yerler yanında, Cezayir’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde sadece Cezayir’e özgü önemli etkinlikler yer alır.

·        1 Kasım Meydanı Gezisi: Oran şehrinin en merkezi noktası olarak kabul edilen 1 Kasım Meydanı, ziyaretçilerine tarihi ve doğayı bir arada sunar. Cezayir’in en güzel şehri kabul edilebilen bu bölgeden ziyaretinize başlayarak şehri daha yakından tanıyabilirsiniz.

·        Park Mall’da Alışveriş: Ülkenin popüler noktalarından olan Park Mall, Avrupa tarzı çok sayıda mağazayı bünyesinde barındırır. Yöresel baharatlar ve hediyelik eşyalar için gidilmesi gerekli yerler arasında yer alan Park Mall’da, Cezayir hatırası yöresel eşyaları uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

·        Bijoutrie el Hakina Gezisi: Mücevheratlara ilgi duyan ziyaretçilerin ilgi odağında olan Bijoutrie el Hakina, Cezayir’de gezilmesi gerekli yerler arasında gösterilebilir. Birbirinden özel ve ilginç mücevherlerin bulunabileceği bu bölgeyi keşfetmeden Cezayir’den ayrılmayın.

Cezayir’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cezayir hakkında bilinmesi gerekenler sadece gezilmesi gerekli yerler ve tadılması gerekli lezzetlerden oluşmamaktadır. Cezayir’deki tatiliniz için uyarılar, seyahatiniz sırasında tatsız sürprizlerle karşılaşmamanız için önemli noktaları aydınlatır.

·        Ülkeye seyahat öncesinde umuma mahsus pasaport sahibiyseniz, vizeye tabi olduğunuzu bilmelisiniz. Seyahat öncesinde Cezayir vizesi almanız gereklidir.

·        Ülkeye giriş yapılırken, yanınızda getirdiğiniz döviz miktarını gümrük yetkililerine beyan etmeniz gereklidir.

·        Ülkede toplu ulaşım yerine taksi kullanmak daha avantajlıdır. Şehir içi toplu ulaşımın gelişmediği Cezayir’de taksi fiyatları uygun seyreder.

·        Cezayir’e girişte yapılan uygulamaya benzer şekilde, ülke çıkışında da yanınızda bulunan dövizi gümrük yetkililerine beyan etmeniz gereklidir. Beyan sırasında yanınızda gelen dövizin ne kadarını bozdurduğunuz ve ne kadarını harcadığınız gibi bilgiler yanı sıra, hangi döviz bürosunu kullandığınız bilgisini de gümrük yetkililerine bildirmeniz gereklidir.

Cezayir Vizesi

Cezayir’e yapılacak seyahatlerde, umuma mahsus pasaport sahipleri Cezayir vizesi uygulamasına tabi tutulur. Yerine getirilecek vize işlemleri ise ziyaret sebebine göre belirlenen prosedürlere uygun tamamlanır. Cezayir Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilebilen vize işlemleri ise şahsi olarak yürütülebileceği gibi Marina Vize uzmanlığı ile Türkiye’nin herhangi bir noktasından gerçekleştirilebilir.

1 ve 3 aylık periyotlarla verilen vizede tüm süreci Türkiye’nin herhangi bir şehrinden gerçekleştirmenize imkan veren Marina Vize Başvuru Merkezi, Cezayir Konsolosluğu yetkili acentesidir. İstanbul dışında ikamet etmeniz halinde, pasaport ve diğer evrakları kargo yolu ile ileterek Marina Vize aracılığı ile Cezayir seyahati öncesi vize işlemlerini zamanında ve tek seferde tamamlayabilirsiniz.

Cezayir’e seyahat öncesinde bordo pasaport sahipleri, sahip oldukları pasaport yanında evraksız vize başvuruları için şu evrakları kargo yolu ile Marina Vize’ye teslim edebilirler:

·        35 mm genişliğe ve 45 mm yüksekliğe sahip 2 adet Biyometrik fotoğraf,

·        Kimlik fotokopisi.

Marina Vize aracılığı ile yapılacak Cezayir vize başvuruları, süre ve vize türüne göre değişir. Herhangi bir prosedüre takılmadan ve konsolosluğa doğrudan başvurmak zorunda kalmadan yapılacak evraksız Cezayir vize başvuru ücretleri, aylık ve tek girişli vizelerde 150 Euro iken, 3 aylık ve çok girişli vizelerde 220 Euro’dur. Cezayir ticari vize başvuruları ise 70 Euro’dur. Cezayir vize başvuruları ise yaklaşık 3 iş günü içerisinde Marina Vize tarafından sonuçlandırılarak adresinize kargo yolu ile teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.