Cibuti Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Cibuti Vizesi Genel Bakış

Cibuti Vizesi Genel Bilgi

Cibuti’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabi olup, Hususi, Hizmet ve Diplomatik pasaport sahipleri ülkeye 90 güne kadar vizeden muaf olarak girebilmektedirler. Vizeye tabi olan Umuma Mahsup Pasaport sahibi kişilere Cibuti sınır kapılarında kapı vizesi de verilebilmektedir. Ancak bu doğrultuda kesin bir vize rejimi yönetmeliğinin bulunmaması nedeniyle risk almaksızın seyahat öncesinde konsolosluktan vize temin edilmesi doğru olacaktır. Ankara Cibuti Konsolosluğu Cibuti Vize başvurularını almak ve sonuçlandırmak konusunda yek yetkili kurum olup, başvurular bölge ayrımı yapılmaksızın değerlendirmeye alınmaktadır. Cibuti Konsolosluğu’na vize başvurularının şahsen yapılması gerekmektedir. Vize verilme kararı ve verilecek vizenin süresi Ankara Cibuti Konsolosluğu inisiyatifindedir ve yapılan vize başvurularına ilişkin işlemler başvuru tarihinden itibaren 3 ile 5 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Çalışma ve öğrenim amacıyla talep edilen Cibuti vizesinin sonuçlanma süresi 2 – 3 ay ya da daha uzun zaman alabilmektedir. Süre her ülkedeki Cibuti konsolosluğuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Cibuti vizesi başvurusu sırasında seyahat nedenini kanıtlamak üzere davet mektubu ya da seyahat emri ile birlikte ülkede iletişim kurulacak kişi veya kuruluşun iletişim bilgilerinin de konsolosluk görevlilerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Bunların yanında seyahat tarihlerine uygun olarak uçak ve otel rezervasyonunu gösteren belgelerin de sunulması zorunludur. Cibuti Vize başvurusu öncesinde başvuru sahibinin pasaportunun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmasına ve pasaportun yıpranmış ya da zarar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda, vize başvurusu kabul edilse dahi pasaportun yıpranmış olması nedeniyle Cibuti sınırından kabul edilmeme ve geri döndürülme ihtimali gündeme gelecektir.

Cibuti’ye seyahat planlaması yapılırken bilinmesi gerekenlerden biri de vize başvurusu öncesinde ziyaretçilerin bölge sıkça görülen salgın hastalıklara karşı koruyucu aşılarını yaptırmaları gerektiğidir. Cibuti Konsolosluğu yetkilileri de ülkeyi ziyaret edecek yabancıları koruyucu aşılarını yaptırmaları konusunda uyarmaktadır. Seyahat öncesi yaptırılacak aşılar ve kullanılacak ilaçlar hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı Seyahat Sağlık Merkezleri’nden bilgi alınabilmektedir. Cibuti Vize işlemleri için başvuru yapılacak Ankara Cibuti Konsolosluğu randevu sistemi ile çalışmadığından, hafta arası konsolosluğun mesai saatleri içerisinde şahsen başvuru yapılması gerekmektedir.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Cibuti Ankara Başkonsolosluğu

İlkbahar Mah. Galip Erdem Caddesi, 613. Sok, no: 6 Yıldız – Çankaya – Ankara Türkiye
Telefon : +90 (312) 4919513
Fax : +90 (312) 4919510
Email : info@djiboutiembassytr.org

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Cibuti Cumhuriyeti
Bayrak Cibuti Vize
Başkent Cibuti
Nüfus 942.333
Yüzölçümü 23.338 Km2
Para Birimi +Cibuti frangı
Milli Gelir 2,23 Milyar Dolar
Enflasyon %1.6
İşsizlik Oranı %9.1
Yaşam Süresi Kadın 60.7 – Erkek 62.4
Telefon Kodu +253

Faydalı Linkler