Finlandiya Gezilecek Yerler

Finlandiya’da gezilecek yerler her mevsim farklı güzellikleri ziyaretçilerine sunar. Yaz ayları ve kış ayları için özel alanların yer aldığı ülke, özgürlük ve kültürel alanlarda parmakla gösterilen ülkeler arasında yer alır. Grigori Petrov tarafından kaleme alınan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” isimli kitaba ilham kaynağı olmuş Finlandiya, Baltık Denizi ülkeleri arasında önemli turistik bölgelere sahip gözde ülkeler başında gelir.

Finlandiya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Finlandiya’nın tarihi yerleri dini yapılar ve kalelerden oluşur. Katedrallere girişin ücretsiz olduğu ülkede, Rus mimarisinin etkileri, tüm sanat eserlerinde gözlenebilir. Finlandiya’daki tarihi mekanlar yaygın olarak 18. yüzyıldan kalsa da daha eski yüzyıllara ait eserler bugünlere aktarılmayı başarmıştır.

·        Temppeliaukio Kilisesi: 1969 yılından ziyarete açılan kilise, “Kaya Kilisesi” olarak anılır. Sebebi ise kilisenin dev bir kaya kütlesine oyularak inşa edilen kilise, başkent Helsinki’de yer alır.

·        Helsinki Katedrali: Rus Çarı 1. Nikolay anısına inşa edilen katedral, 1830 – 1852 yılları arasında yapılmış ve Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1917 yılına kadar St. Nicholas Kilisesi olarak anılmıştır. Neoklasik tarzda inşa edilen katedralde, Yunan ve Roma izlerini taşıyan kubbeler de mimarisine büyüleyicilik katmıştır.

·        Uspenski Katedrali: Ortodoks katedrali olan Uspenski, başkent Helsinki’de yer alır. 1862 – 1868 yılları arasında yapılan katedral, Avrupa’daki en büyük Doğu Ortodoks katedralidir.

·        Turku Katedrali: Katolik kilisesi olarak inşa edilen katedral, Finlandiya’nın en önemli dini yapıları arasında yer alır. Ulus tarihinde iz bırakan olayları tanıklık eden katedral, Noel döneminde tüm halkın toplandığı eski meydanda yer alır.

Finlandiya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Bağımsızlığını kazanmanın ardından sanata, kültüre ve eğitime önem veren ülke, modern mekanlar açısından da turistik öneme sahip özel alanlardan oluşur. Finlandiya’daki modern mekanlar çocuklu ailelerce sevilebilecek özel alanlarla birlikte Finlandiya tarihi hakkında önemli ipuçları içeren eserlerin sergilendiği müzelerden oluşur.

·        Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi: Pazartesi günleri dışında haftanın her günü açık olan müze, çağdaş sanat koleksiyonlarının sergilendiği önemli müzeler arasında yer alır. Müze ayrıca Finlandiya Sanat Akademisi’ne ev sahipliği yapar.

·        Kar Kalesi: Laponya’nın Kemi olarak adlandırılan endüstriyel kağıt hamuru fabrikalarının bulunduğu bölgede yer alan Kar Kalesi, ülkenin önemli turistik merkezleri arasında yer alır. Her yıl yeniden inşa edilerek hazırlanan kaleler, üç kata kadar inşa edilebilirler.

Finlandiya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Finlandiya coğrafi özellikleri ülkeye çok sayıda doğal güzellik kazandırmıştır. Finlandiya’daki doğa harikaları Baltık Denizi ve ülkenin yüzde 70’ini kaplayan ormanları ile ziyaretçilere temiz hava ve büyüleyici manzarayı birlikte sunar.

·        Laponya: Büyüleyici Kuzey Işıklarının gözlemlenebildiği en güzel bölgeler arasında yer alan Laponya, eşsiz doğası ile de büyüleyici güzelliğe sahiptir. Kış aylarında yağan kar ile bölge, kartpostallık bir manzarayı ziyaretçilerine sunar.

·        Santa Claus Village: Finlandiya’nın Rovaniemi şehrinde yer alan köy, Finli çocuklar tarafından Noel Baba’nın yaşadığı köy olarak bilinir. Köy, Noel Baba’dan hediye isteyen çocukların mektupları ile süslenmiştir.

·        Suomenlina Adası: Doğal güzelliği yanında tarihsel yapıları ile ün kazanan ada, günümüzde kültür ve eğlence amaçlı kullanılır. Helsinki’den tekne ile ulaşılabilen adada, Rusların Baltık’a erişimini engellemek için 18. yüzyılda yapılan kale yer alır.

·        Aland Adaları: Baltık Denizi’nin kalbinde yer alan bölge, sık ormanları ve denizi ile enfes doğal güzelliğe sahiptir. Yürüyüş yolları ve düzenlenen feribot seferleri ile aktivitelerin yapılabildiği adalarda, 14. yüzyıldan kalan önemli tarihi eserler de yer alır.

Finlandiya’nın Meşhur Yemekleri

Finlandiya yemekleri alışık olmadığınız lezzetler içerebilir. Sağlıklı yemek çeşitlerinden oluşan Finlandiya’nın geleneksel yemekleri her ne kadar alışık olmadığınız tatları içerse de damak zevkinize hitap etmeyi başaracaktır.

·        Lohikeitto: Finlandiya’nın geleneksel çorbası olan Lohikeitto, “Somon Çorbası” olarak bilinir. Somon file yanında çorba içerisinde; patates, defneyaprağı, havuç ve dereotu bulunur.

·        Lihapullat: İsviçre mutfağında bilinen yuvarlak köfteler, Finlandiya mutfağının da sevilen lezzetleri arasında yer alır. Patates püresi ile servis edilen Lihapullat üzerine sos da eklenir.

·        Mustamakkara: Siyah sosis olarak adlandırılan bu yemek, domuz kanından yapılır. Siyah renkte olan sosislerin üzeri ise buğday taneleri ile süslenerek servis edilir.

·        Karjalanpiirakka: Güveç olarak hazırlanan bu yemek türü, dana ya da domuz eti ile yapılır. İçeriğinde soğanın da yer aldığı bu yemek, Finler tarafından Fin hardalı ile birlikte tüketilir.

Finlandiya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Özgürlükler ülkesi Finlandiya, doğal güzellikleri ve sadece ülkeye özgü değerleri ile görülmesi gerekli ülkeler arasında yer alır. Finlandiya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler, ülkeni sunduklarını yaşamanız ve gezinizden keyif almanız için deneyimlemeniz gereken tecrübelerden oluşur.

·        Kuzey Işıklarını İzleyin: Ünlü Kuzey Işıklarını gözlemleyebileceğiniz önemli noktalar arasında yer alan Finlandiya, her yıl bu doğaüstü güzelliği görmek için çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Siz de Finlandiya gezinizde şansınızı deneyin ve Kuzey Işıklarının görsel büyüleyiciliği yaşamadan ülkeden ayrılmayın.

·        Saunaya Girin: Ülkeye gelen turistlerle birlikte Fin halkı, sauna kültürüne sahiptir. İş yerlerinde bile bulunabilen saunaları deneyimleyerek Fin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

·        Festivale Katılın: Yaz aylarında Finlandiya’yı ziyaret etmişseniz, başkent başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen festivallere katılma şansını kaçırmayın. Temmuz ve Ağustos aylarında başkent Helsinki’de olmanız halinde, Tango ve Helsinki Sanat Festivali’ne katılma şansı yakalayabilirsiniz.

Finlandiya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Finlandiya kültürel özellikleri, seyahat öncesinde öğrenmeniz gerekli birtakım özel noktaları ön plana çıkarır. Eşitlikçi anlayışları ve hoşgörülü tavırları ile bilinen Finlandiya halkı, turistlerin gönül rahatlığı ile seyahat edebildiği ülkeler arasında yer alır. Finlandiya’daki tatiliniz için uyarılar ise ülkede geçireceğiniz zamanın kalitesini artıran şu önerilerden oluşur:

·        Finlandiya seyahati öncesi vize almanız gereklidir.

·        Finlandiya’nın kutuplara yakın olması nedeniyle yaz aylarında gündüzlerin uzun olduğu gibi kış aylarında da gecelerin alıştığınızdan uzun olduğunu unutmayın.

·        Ülke genel itibari ile pahalıdır. Yemek ve alışveriş gibi ihtiyaçlarınızı sabit pazarlardan halledebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi

Finlandiya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının Finlandiya vizesi alması gereklidir. Schengen ülkesi olan Finlandiya’da vize başvuruları, Schengen vize başvuru süreci ile benzer gerçekleşir. Vize başvuruları akredite turizm acenteleri yanında Konsolosluktan yetkili vize merkezleri üzerinden gerçekleştirilir.

Marina Vize Başvuru Merkez, Finlandiya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş bir acentedir. Tüm başvuru sürecini sizin adınıza yöneten Marina Vize, Türkiye’nin herhangi bir yerinden vize başvurusu yapabileceğiniz yetkili acentedir. Gerekli evrakları kargo yolu ile iletebileceğiniz Marina Vize acentesi, onaylanan vizeyi benzer yolla tarafınıza ulaştırmaktadır.

Marina Vize aracılığı ile yapılan Finlandiya Vize başvuruları, yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Onaylı vize ise yukarıda değinildiği gibi tarafınıza kargo yolu ile iletilir. Vize başvurularında ise istenen evraklar aşağıdaki gibidir:

·        Son 10 yıl içerisinde alınmış ve vize bitiş tarihi itibari ile 90 gün geçerlilik süresi bulunan pasaport,

·        2 adet 35x45 mm ebatlarında Biyometrik fotoğraf,

·        Kimlik fotokopisi,

·        Pasaport fotokopisi,

·        Maaş bordrosu,

·        Varsa ek gelirleri gösterir belgeler,

·        Finlandiya vize başvuru formu,

·        İş yeri antetli kağıdına yazılmış ve işyeri kaşesi ile imzalanan izin dilekçesi,

·        SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü,

·        İkametgah.

Gerekli evrakların Marina Vize’ye ulaştırılması ile birlikte başvuru süreci başlar. Yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanan Finlandiya vize başvurularında tüm süreç, Marina Vize deneyimli personellerince yakından takip edilir. Onaylanan vize ise tarafınıza kargo yolu ile gönderilerek tüm sürecin dışında kalmanız sağlanır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.