Fransa Gezilecek Yerler

Fransa’da gezilecek yerler Orta Çağ dönemini yansıtan ve güzelliği ile sizleri büyüleyen tarihi ve doğal güzellikleri barındırır. Orta Çağ’da önemli bir aktör olan ve Aristokrasi kültüründen önemli eserleri günümüze taşımayı başaran Fransa, bir Akdeniz ülkesi olarak doğal güzellikler bakımından da zengindir. Ülkede sanatsal öneme sahip yapıtlarla birlikte kültür turizmine yönelik önemli eserler yer alır. Lezzetleri, tarihi dokusu ve doğal yapısı ile Fransa, gezilip görülmesi gerekli Avrupa ülkelerinin başında gelir.

Fransa’da Gezilecek Tarihi Yerler

Orta Çağ tarihinde önemli rol üstlenen Fransa, tarihi güzellikler açısından şanslı Avrupa ülkeleri arasındadır. Fransa’daki tarihi mekanlar Aristokrasi kültürünü yansıtan şatolar ve saraylar yanında, insanlık tarihine ışık tutan önemli sanat eserlerinden oluşur. Fransa tarihi güzellikleri başkent Paris yanında, ülkenin güney ve kuzeyinde yer alan farklı şehirlerinde yer alabilir.

·        Versay Sarayı: 1789 yılında gerçekleşen ve Yeni Çağ’ı kapatarak Yakın Çağ’ı açan Fransız İhtilali, Versay Sarayı’nda başlamıştır. Fransız aristokrasinin simge yapıları arasında yer alan Versay Sarayı, ihtişamlı mimarisi, içerisinde yer alan mini köşkleri ve düzenli peyzajı ile Versailles şehrinde yer alır.

·        Lascaux Mağaraları: 1940 yılında keşfedilen ve M.Ö. 13000 yıllarına ait resimlerle süslü bu mağara, günümüzde sadece arkeologların girişine izinlidir. Ziyaretçiler için mağaranın birebir taklidi yapılmış olup, insanlığın tarihi hakkında önemli bilgileri edinmek mümkündür.

·        Mont Saint-Michel: Dünya’nın sekizinci harikası olarak gösterilen ve sivri bir kaya üzerine inşa edilen yerleşim alanı, muhteşem katedral ve şapelleri ile önemli turistik merkezler arasında yer alır.

Fransa’da Gezilecek Modern Mekanlar

Fransa yakın tarihte yapılan ve ülkenin simgesi haline gelen önemli modern yapılara sahiptir. Fransa’daki modern mekanlar başkent Paris’te yoğunlaşır. Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi ilk etapta akla gelen Paris’te gezilecek yerler başında gelir.

·        Eyfel Kulesi: Fransa denince akla gelen ilk yapı Eyfel Kulesi’dir. 320 metre boyu ile yapımı 2 yıl 2 ayda tamamlanan kule, 1887 yılında yapılmaya başlamıştır. Ülkenin en popüler turistik merkezi olan kulede, Paris’in tüm manzarasını kuşbakışı izleyebilirsiniz.

·        Louvre Müzesi: Mona Lisa ve Venus de Milo başta olmak üzere Dünya’nın en ünlü ve önemli eserlerine ev sahipliği yapan müzede 35 binden fazla eser yer alır. Avrupa ve Dünya’nın en ünlü müzeleri arasında yer alan Louvre Müzesi, 21 metre yükseklikteki 1980 yapımı cam piramidi ve önemli sanat eserleri ile başkent Paris’te yer alır.

Fransa’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzellikleri ile Fransa, Avrupa’nın önemli ülkeleri arasında yer alır. Akdeniz güzelliklerinin sıkça yer aldığı Fransa’daki doğa harikaları, deniz ve kum yanında bol yeşillik içerir. Fransa’nın doğal güzellikleri, Normandiya olarak bilinen bölgede olduğu gibi tarihi eserler ile birlikte yer alır.

·        Fransız Rivierası: Akdeniz’in en gözde tatil merkezleri arasında yer alan bölge, mavi ve yeşili bir arada ziyaretçilerine sunar. Muhteşem doğası ve berrak denizi ile bölge ziyaret edilmelidir.

·        Korsika Adası: Ülkede denize girilebilen bu adada, muhteşem doğası ile turizm cenneti olarak anılır. Akdeniz’in en büyük dördüncü adası olan Korsika Adası, ülkede görülmesi gerekli doğal güzelliklerin başında gelir.

·        Etretat Kasabası: Falezleri ile ün salan Etretat Kasabası, yaz döneminde muhteşem manzarası ile ülkede görülmesi gerekli tarihi güzelliklerin başında gelir. Yeşilin huzur dolu rengi ve masmavi denizi ile kasaba, doğa tutkunlarını büyülemeyi başarır.

Fransa’nın Meşhur Yemekleri

Fransız mutfağı tüm dünyada bilenen tatları içerisinde barındırır. Fransa’nın geleneksel yemekleri damak tadınıza hitap edecek lezzetler içerir. Et ve sebze ağırlıklı yemekler yanında baharat kullanımının yaygın olduğu ülkede, tatlı repertuarı oldukça zengindir.

·        Kruvasan: Kahvaltılarda en çok tüketilen atıştırmalıklar arasında yer alan kruvasan, yarım ay şeklinde yapılan bir atıştırmalıktır. Reçel, çikolata ya da karamel ile tatlandırılan kruvasanlar, başkent Paris’in en gözde lezzetleri arasında yerini alır.

·        Soğan Çorbası: Fransız mutfağının sevilen lezzeti soğan çorbası, karamalize edilmiş soğanla birlikte sığır eti ve eritilmiş peynir ile yapılır.

·        Beef Bourguignon: Kırmızı şarapta bekletilen biftekle birlikte soğan, sarımsak, mantar ve tercihe bağlı sebzelerle hazırlanan bu yerel yemek türü, Bourgogne bölgesine ait bir lezzettir. Başkent Paris’te Beef Bourguignon yapan çok sayıda restorana ulaşılabilir.

·        Ratatouille: Vejetaryenlerin seveceği Ratatouille, tamamen sebze ile yapılan yöresel bir yemektir. Yüksek ısıda az yağlı olarak pişirilen Ratatouille, bol sebze seçeneğinin karabiber, nane ve kekik gibi baharatlar ile fırına verilmesi ile hazırlanır.

·        Creme Brulee: Fransız mutfağının tüm dünyaca bilinen tatlısı Creme Brulee, içeriğinde vanilya, krema, süt, yumurta ve tereyağı bulunan lezzetli bir tatlı türüdür.

Fransa’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Fransa’nın olmazsa olmazı simge yapıları ve tatları, Fransa’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde yer alır. Bu listede yer alan aktiviteleri yerine getirerek, Fransa seyahatinizi dolu dolu geçirebilirsiniz.

·        Eyfel Kulesi’nden Paris Manzarasını İzleyin: Başkent Paris ve Fransa’nın simgesi haline gelen Eyfel Kulesi’ni görmenin yanında, harika Paris manzarasının keyfini çıkarın.

·        Louvre Müzesi’ni Gezin: Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’yı görme ayrıcalığına erişeceğiniz bu müzede, 35 bin sanat eseri size tarif edilmez bir deneyim yaşatacak. Uzmanlara göre müzenin tamamen gezilmesi için 3 gün gerekiyor. En azından bir gününüzü Louvre Müzesi’ne ayırmayı ihmal etmeyin.

·        Orta Çağ Şatolarını Keşfedin: Orta Çağ’dan kalan önemli şatoların yer aldığı ülke, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan çok sayıda esere sahiptir. Önemli Orta Çağ aktörlerinden olan Fransa’da, Normandiya olarak adlandırılan bölgede çok sayıda görkemli şatoyu bir arada bulabilirsiniz.

·        Fransız Şarabını Tadın: En fazla şarap üreten ülkeler arasında yer alan Fransa’da, efsanevi Fransız şarabını tatmadan seyahatinizi tamamlamayın. Loire ve Bordeaux Bölgesi, şarapları tüm dünyada bilinen ve gezinizde uğramanız gerekli önemli şarap merkezleri arasında yer alır.

Fransa’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fransa seyahatlerinde birkaç püf noktaya dikkat ederek tatilinizi doyasıya yaşayabilirsiniz. Tatilinizde size kolaylık sağlayacak Fransa’daki tatiliniz için uyarılar ise şöyle özetlenebilir:

·        Fransa bir Schengen ülkesidir ve seyahat öncesi pasaportla birlikte Fransa vizesi alınması gereklidir.

·        Başkent Paris başta olmak üzere ülkede trafik sıkışıktır. Seyahatinizde araba kiralamak ya da karayolu vasıtalarını kullanmak yerine, metro ile şehirleri dolaşmayı tercih edin.

·        Şehir kartı satın alarak toplu taşıma ve müze girişleri için daha az ücret ödeyebilirsiniz.

·        Mart – Haziran döneminde yapılacak seyahatlerde, doluluk sebebi ile otel rezervasyonlarının önceden yapılması gereklidir.

·        Başkent Paris’te halk, nezaket kurallarına azami önem gösterir.

Fransa Vizesi

Fransa’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının Fransa vizesi alması zorunludur. Schengen ülkeleri arasında yer alan Fransa, vize başvurularında Schengen vizesi prosedürlerini uygular. Vize başvurusu için en az 10 yıl içinde alınmış bir pasaport ile birlikte gerekli vize evraklarını tamamlayarak, vize başvuru süreci başlatılabilir.

Fransa vize başvuruları, Fransa Ankara Büyükelçiliği ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Şahsi olarak bu iki noktaya yapılabilen vize başvurularında, evrak teslimi ve süreç takibi için adaylar, fiili olarak başvuru sürecini yönetmelidir. Türkiye’nin herhangi bir ilinden vize başvurusu için Marina Vize Başvuru Merkezi kullanılabilir. Marina Vize Fransa Konsolosluğu yetkili acentesi olup, sizin adınıza tüm süreci yöneterek vize onayı alabilir.

Vize başvurularında pasaport ile birlikte talep edilen evraklar bulunur. Marina Vize aracılığı ile yapılan başvurularda, evrakların kargo yolu ile gönderilmesi yeterlidir. Vize başvuruları için istenen evraklar ise şunlardır:

·        Fransa vize başvuru formu,

·        2 adet 35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·        Pasaport fotokopisi,

·        Kimlik fotokopisi,

·        Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi,

·        Fransa’ya ulaşım ve konaklamada kullanılacak rezervasyonlar, biletler ve faturalar,

·        Maddi durumu gösterir belgeler, maaş bordrosu, banka hesap dökümü ve varsa ek gelir belgeleri,

·        Çalışılan şirket tarafından antetli kağıda yazılmış ve şirket kaşesi basılmış izin yazısı,

·        SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü

Eksiksiz evraklar ve Marina Vize aracılığı ile yapılan Fransa vize başvuruları, 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Alınan vize onayı ise kargo yolu ile adresinize ulaştırılır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.