Fransa Misafir Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Fransa Misafir Vizesi Genel Bakış

Fransa Vizesi Genel Bilgi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa gezileri için Fransa vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Fransa gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Fransa girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Fransa gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Fransa’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Fransa Konsolosluğu’na ya da Fransa Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Fransa Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Fransa, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Fransa vizesi alındıktan sonra, gezinin Fransa’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Fransa Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Fransa Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Fransa vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Fransa’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Fransa Kosolosluğu’na ve de Fransa Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Fransa üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Fransa Ankara Büyükelçiliği
Paris Cad., No:70 , Kavaklıdere / ANKARA
Telefon : (+90) 312 455 45 45
Fax : (+90) 312 455 45 27

Email :amba.ankara@diplomatie.gouv.fr

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

İstiklal Caddesi ,No: 8, 80090, Taksim / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 334 87 30
Fax : (+90) 212 334 87 31
Email :mail@consulfrance-istanbul.org

D

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Fransa Cumhuriyeti
Bayrak Fransa Vizesi
Başkent Paris
Nüfus 64.05 Milyon
Yüzölçümü 643.427 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 2.11 Trilyon Euro
Enflasyon %0.1
İşsizlik Oranı %9.7
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 33

Faydalı Linkler