Gana Gezilecek Yerler

Gana’da gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikleri içerir. Ülkede yer alan milli parklar ve şelaleler, ülkenin en popüler turistik mekanlarıdır. Farklı lezzetleri içeren mutfağı ve sıcakkanlı insanları ile tipik bir Afrika ülkesi olan Gana, ziyaretçilerine huzur dolu anlar yaşatmayı başarır.

Gana’da Gezilecek Tarihi Yerler

Afrika ülkeleri aksine Gana dini yapı bakımından tarihi eserlere sahip değildir. Gana’daki tarihi mekanlar sömürgecilik döneminde Avrupalılar tarafından yapılan kalelerden oluşur.

·         Cape Coast Kalesi: 1610 yılında Avrupalı tüccarlar tarafından inşa edilen kale, Cape Coast şehrinde yer alır. Victoria Caddesi üzerinde yer alan kale, bir dönem köle ticareti için de kullanılan ve ülke tarihinde önemli yer tutan tarihi yapılar başında gelir.

·         Elmina Kalesi: 1482 yılında Portekizliler tarafından inşa edilen kale, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Hollandalıların ve İngilizlerin kontrolünde olan kale, 1957 yılında kazanılan bağımsızlık sonrası Gana topraklarına katılmıştır.

·         Osu Kalesi: Başkent Akra’da bulunan kale, 1660 yıllarında inşa edilmiştir. Danimarka ve Norveç tarafından inşa edilen kale, ülkenin bağımsızlığını elde etmesi ardından İngilizlerin hakimiyeti sonrasında Gana topraklarına katılmıştır.

Gana’da Gezilecek Modern Mekanlar

Gana’yı ve insanlarını yakından tanıma fırsatı sunan Gana’daki modern mekanlar, ülkenin sömürgecilikten bağımsızlığına kadar geçen tarihine ışık tutar. Afrika’nın bağımsızlık mücadelesi ve kazanımlarını, Gana’da yer alan modern bölgelerden takip edebilirsiniz.

·         Gana Ulusal Müzesi: Kent Düşesi tarafından 1957 yılında hizmete açılan müze, Gana tarihine ait önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapar. Ganalı sanatçıların eserlerinin de sergilendiği müzede, yöreye özgü takı ve diğer kullanım eşyalarına da sergilerde yer verilir.

·         Kwame Nkrumah Park: Gana’nın milli lideri Kwame Nkrumah adına yapılan parkta, liderin mezarı da bulunur. Yürüyüş yolları ve dinlenme alanları ile ön plana çıkan park, tam ortasında bulunan Kwame Nkrumah anıtı ile yerel halkın önem verdiği alanların başında gelir.

·         Ulusal Tiyatrı: 1990 yılında kurulan tiyatro, başkent Akra’da yer alır. Çin Hükümeti tarafından finanse edildiği bilinen tiyatro, farklı sahne sanatlarının gösterime çıktığı en önemli kültürel tesisler başında gelir.

Gana’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Gana’da doğal güzellikler ön plandadır. Gana’daki doğa harikaları tabiatın en güzel manzaraya sahip detaylarını seyahatiniz boyunca sizlere sunmayı başarır.

·         Wli Şelaleri: Batı Afrika’nın en yüksek şelalesi olarak ün kazanan şelale, muhteşem doğası ile ziyaretçilerin beğenisini kazanır. Ülkenin en gözde turistik merkezleri arasında yer alan Wli Şelaleri çevresinde hediyelik eşya satıcılarına da rastlayabilirsiniz.

·         Kintampo Şelaleleri: 25 metre yüksekten akan 3 kademeli şelale, yeşilin her tonuna ev sahipliği yapar. Ülkenin en yüksek şelaleleri arasında gösterilen Kintampo Şelaleleri, Pumpum Nehri üzerinde yer alır.

·         Mole Ulusal Parkı: 4 bin 840 kilometrekare alana kurulu olan park, 1958 yılında milli park statüsüne kavuştu. Parkın doğal güzellikleri ve zengin bitki örtüsü yanında fillere, maymunlara, aslanlara, sırtlanlara ve timsahlara ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde, Safari için ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bölgeler arasında yer alması şaşırtıcı gelmemelidir.

·         Bosumtwi Gölü: Meteor düşmesi sonucu ortaya çıkan göl, 1 milyon yıllık geçmişe sahiptir. 45 metre derinliğe sahip göl, çevresinde yer alan sık ormanları ile büyüleyici güzelliğe sahiptir.

Gana’nın Meşhur Yemekleri

Gana önemli yemekleri içerisinde pirinç deniz ürünleri ve et kullanılır. Mısır ile yapılan farklı lezzetlerin yer aldığı Gana’nın geleneksel yemekleri, beğeninizi kazanacak hesaplı seçeneklere sahiptir.

·         Tuo Zaafi: Bir çorba çeşidi olan bu yemek, ülkede akşam yemeklerinde tüketilir. İçeriğinde ise monyak yaprakları yer alır.

·         Jollof Pilavı: Pişirme esnasında portakal rengine dönen ve et ya da balık ile servis edilen bu pilav, ülkenin sevilen lezzetidir. Sokak satıcılarında pilavın farklı et türü ile servis edilen seçeneklerini tadabilirsiniz.

·         Banku: Şekil itibari ile tereyağına benzeyen bu yerel lezzet, kaynatılan mısırdan yapılır. Mısırın püre haline getirilmesi ile hazırlanması tamamlanan Banku, ülkenin farklı tatları arasında yer alır.

·         Yer Fıstığı Çorbası: Ülkenin geleneksel lezzetleri arasında yer alan Yer Fıstığı Çorbası, alışılmışın dışında bir lezzeti sizlerle buluşturuyor.

·         Shoko: Sığır eti ve ıspanaktan yapılan bu yerel lezzet, ucuz ve lezzetlidir. Akşam yemeği olarak tercih edilebilecek bu yemek türü, damak zevkinize yabancı gelmeyecektir.

Gana’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Gana hakkında ilginç bilgiler edinmenize sebep olacak aktiviteler, ülke ile birlikte Afrika kıtasını yakından tanıma fırsatı sunar. Gana’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ile sadece Gana’da karşılaşabileceğiniz farklı deneyimleri ilk elden tecrübe edebilirsiniz.

·         Safari: Ülkede yer alan Mole Ulusal Parkı, Safari tutkunlarının uğrak noktasıdır. Afrika’ya özgü bitki örtüsü ve vahşi hayvanları yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz bu aktivite, adrenalin dolu anlar yaşamanızı garanti ediyor.

·         Yerel Pazarlarda Alışveriş: Başkent Akra’da kurulan yerel pazarlar, ülke kültürünü yansıtan kıyafet, takı ve diğer objelerin satışta olduğu yerlerdir. Yerel pazarlarda satın alacağınız hediyelik eşyalar ile Gana gezinizi hatırlatacak otantik eşyaları satın alabilirsiniz.

·         Tarihi Kaleleri Ziyaret Edin: Gana’da yer alan tarihi kaleler, sömürgecilik döneminden ülkeye kalmıştır. Acı hatıraları hatırlatan bu kaleleri ziyaret ederek, ülke insanının tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gana’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gana’da yaşam farklılıkları, seyahatinizde bir takım kurallara dikkat etmenizi gerektirir. Gana’daki tatiliniz için uyarılar ise şöyle sıralanabilir:

·         Gana seyahatlerinde vize alınması gereklidir.

·         Hepatit A ve B, menenjit, tifo ve difteri aşılarının vurulmuş olması gereklidir.

·         Başkent Akra ülkenin en modern şehridir. Diğer şehirlerin kırsal özelliği ön plandadır.

·         Erkekler sol elleri ile tokalaşır.

·         Vahşi hayatın korunduğu ülkede, nehirlerde ve göllerde yüzmek istemek akıllı bir seçim değildir.

Gana Vizesi

Gana ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma gereği, Türk vatandaşlarına yaptıkları seyahatlerde Gana vizesi uygulamasına tabi tutulur. Gana Ankara Büyükelçiliğinin yetkili olduğu vize başvurularında, Büyükelçilik akredite ve yetkili acenteler üzerinden vize başvuruları iletilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Gana Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Sizin adınıza Büyükelçilik üzerinden vize başvurusunu başlatan Marina Vize, süreci yakından takip ederek en kısa sürede sonuçlanmasını sağlar. Sizin adınıza süreci yöneten Marina Vize, onaylı Gana vizesini adresinizden teslim ederek sürecin hiçbir aşamasına müdahil olmanızı gerektirecek bir duruma sebebiyet vermez.

Gana vizesi pasaporta işlenir. Pasaportta en az 2 adet boş sayfanın bulunması istenirken, geçerlilik süresinin vize bitiş tarihini takip eden 6 ay boyunca sürüyor olması istenir. Pasaportun son 10 yıl içinde alınmış olması detayını hatırlatmanın ardından, Gana vize başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Pasaport ve önlü-arkalı fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi (Renkli),

·         Gana vize başvuru formu,

·         Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası,

·         Uluslararası Aşı Kartı,

·         Seyahate ait kullanılacak olan ulaşım aracına ait rezervasyonlar,

·         Son 6 içerisinde çekilmiş ve 35x45 mm ebatlara sahip Biyometrik fotoğraf (2 adet),

·         Konaklama tesisi görevlilerince kaşe ve imzalı olarak verilen rezervasyon çıktısı.

Yukarıdaki evrakların teslimini Marina Vize’ye kargo yolu ile gerçekleştirebilirsiniz. Teslim edilen belgelerin ardından başlayan başvuru süreci, Büyükelçilik yoğunluğuna bağlı olarak 3 – 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Onaylanan vize ise yukarıda değinildiği gibi adresinize kargo yolu ile gönderilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.