Hindistan Gezilecek Yerler

Hindistan’da gezilecek yerler İslam ve Hindu inancının en kutsal mabetlerini içerir. Yüzölçümü ve nüfus açısından dünyanın en büyük ülkeleri arasında yer alan Hindistan, doğal güzellikleri ve turistik merkezleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Ülkenin mutfağı ve farklı kültürü, gezinizde size unutulmaz anılar yaşatmayı başaracaktır.

Hindistan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Hindistan’ın tarihi yapıları bölgede kurulan imparatorluklar ve benimsenen dini tercihler sebebi ile çeşitlidir. Hindu inancının ihtişamlı tapınakları yanında Babür İmparatorluğu’nun en bilinen tarihi yapıları, Hindistan’daki tarihi mekanlar listesi için seçilmiştir.

·         Tac Mahal: Dünya Harikaları arasında yer alan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde yer alır. İslam ve Hint mimarisi özelliklerini bir arada taşıyan Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından en sevdiği eşi Mümtaz Mahal’ın ölümü sonrası anısını yaptırılmıştır.

·         Amber Palace: Jaipur şehrinde yer alan saray, kırmızı taşlar ve mermerler ile harika bir mimari şöleni ziyaretçilerine sunar. Maota Nehrinin kenarına inşa edilen saray, Hindistan’ın önemli turistik merkezleri arasında yer alır.

·         Ajanta Ellora Mağaraları: Yamaçta yer alan kayalara oyulmuş bu mağaralar, Hindistan’ın en önemli spiritüel bölgelerindendir. Kuzey Maharashtra’da bulunan bu popüler mağaralar, sizde derin bir saygı bırakmayı başaracak.

·         Meenakshi Tapınağı: Madurai’de yer alan bu sıra dışı tapınak, özgün tarzı ile sizi büyülemeyi başaracak. Hindu geleneğinde kutsal olan tanrı Shiva’nın Kraliçe Parvati’ye duyduğu dillere destan aşkı betimleyen tapınak, ülkede görülmesi gerekli en özel tarihi alanların başında gelir.

Hindistan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Hindistan’da İngiliz döneminden kalma modern yapılar yanında, gökdelenler ve diğer modern yapılar yer alır. Geziniz sırasında görmeniz gerekli Hindistan’daki modern mekanlar ise farklı ülkelerde bulamayacağınız seçeneklerden seçilerek sizler için derlendi.

·         Gateway of India: 1924 yılında yapılan anıt, İngiliz Raj tarafından yaptırılmıştır. Ülkede buluşma noktası olarak kullanılan anıt, Mumbai’de yer alır.

·         Howrah Köprüsü: 1874 yılında yapılan ve dünyanın en işlek köprüsü olarak bilinen Howrah Köprüsü, 270 metre yüksekliğe sahip iki sütun üzerine inşa edilmiştir. Çelikten imal edilen köprü, Kalkuta’da bulunur.

·         Nicco Park: 40 dönüm arazi üzerine kurulan park, Batı Bengal bölgesinde yer alır. Disneyland olarak anılan park, 1991 yılında inşa edilmiştir.

Hindistan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Hindistan tarihi önemi kadar doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerine alternatifler sağlar. Hindistan’daki doğa harikaları doğal ve yapay güzellikler içerir.

·         Kerala: Hindistan’ın güneybatısında yer alan bu eyalet, içerisinde çok sayıda doğal güzelliği bir arada barındırır. Şelaleler, sık ormanlar ve plaj başta olmak üzere çok sayıda tabiat harikasının bir arada bulunduğu eyalette, doğa sporları ve su sporları için eğlenceli aktiviteler düzenlenir. Bölgede çok sayıda göl de yer alır.

·         Elefantastic: Jaipur şehrinde yer alan bu park, Hindistan’da bulunan hayvanları gözlemlemek için en ideal bölgeler arasındadır. Enfes doğası ve hoş manzaraları ile filler ve diğer Hindistan’a özgü hayvanları, Elefantastic içerisinde gözlemleyebilirsiniz.

·         Goa Plajı: Ülkenin güneybatısında yer alan Goa’da, denizin göz alıcı güzelliği ile karşılaşabilirsiniz. Düzenlenen çılgın partileri ile adından sıkça söz ettiren plajda, doğa ve eğlenceyi bir arada bulabilirsiniz.

Hindistan’ın Meşhur Yemekleri

Hindistan’ın yemekleri Türk ziyaretçilerinden tam not almayı başarır. Baharatın büyük öneme sahip olduğu ülkede, pirinç ve koyun eti önemli rol üstlenir. Hindistan’ın geleneksel yemekleri ekmek ile birlikte servis edilerek doyurucu ve lezzetli öğünleri sizlere sunar.

·         Briyani: İnce pirinçle yapılan Briyani, Hint pilavı olarak da adlandırılabilir. Sade olarak yapılan bu yemek türü, tavuk ya da koyun eti ve sebzeli olarak da hazırlanabilir.

·         Samosa: Yağda kızartılarak ya da fırında pişirilen Samosa, içeriğinde patates, kıyma, tavuk, soğan, fasulye ve mercimek ile hazırlanan harcın bulunduğu bir yemek türüdür. Sokak satıcılarında Samosa için alternatif içerikle hazırlanan seçenekleri tadabilirsiniz.

·         Rogan Josh: Pirinç ve ekmekle servis edilen Rogan Josh, koyun eti yapılan bir et yemeği türüdür. Acı kaşmir kırmızıbiberi ve köri sosu kullanılan yemekte, yoğurt ve Hint baharatları yoğun bir şekilde kullanılır.

·         Gulab Jamun: Kızartılan süt toplarının şekerli şurupta bekletilerek hazırlandığı bu tatlı türü, ülkenin en gözde tatlıları arasında yer alır. Lokma tatlısı ile benzer hazırlanan bu tatlı türünde, hazırlanan şurubun aromasında safranla birlikte gül suyu ve kakule kulanılır.

Hindistan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Hindistan gezi rehberi ülkeyi tanımanız için tüm ayrıntıları içerir. Hindistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini takip ederek, ülke kültürü hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:

·         Tac Mahal’de Güneş Doğumu ve Batışını İzleyin: Dünya Harikaları Listesi’nde yer alan bu yapı, tarihi ve turistik önemi yanında gün doğuşu ve batışı manzarası ile de ziyaretçilerini büyülemeyi başarır. Babür İmparatorluğu döneminden kalan bu eserde en azından bir günbatımı izlemeden, Hindistan’dan ayrılmayın.

·         Ölü Yakma Merasimine Katılın: Hindu inancında yer alan ölülerin yakılarak Ganj Nehri’ne küllerin atılması, önemli bir dini ritüeldir. Siz de Hindistan seyahatinizde ölü yakma merasimine katılarak, Hindu inancın ve Hint kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

·         Rickshawla Seyahat: Bisikletle çekilen Hindistan’a özgü bu taşıma aracı, kaotik trafik ve gürültülü bir ortam ile hayal edildiğinde Hindistan’ı anlatan en alışıldık kareyi gözler önüne serer. Ülke kültüründe önemli yeri olan Rickshawlar ile seyahat etmeden, Hindistan ziyaretinizin eksik kalacağını unutmayın.

Hindistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hindistan gelenekleri ile dikkat çeken bir ülkedir. Kültürümüze yabancı gelebilecek ve dini inanışları gereği kutsal sayılan çok sayıda farklı geleneğe sahip ülkede, seyahatiniz için takip etmeniz gerekli uyarılar yer alır. Hindistan’daki tatiliniz için uyarılar ise şunlardır:

·         Hindistan seyahati öncesinde vize alınması gereklidir.

·         Hepatit B aşısı yanında Tifo, kuduz, Sarıhumma ve Japon Ensefaliti aşılarının vurulması tavsiye edilir.

·         Ülkede yapılan alışverişlerde pazarlık yapmayı unutmayın.

·         İneklerin kutsal kabul edildiğini ve maymunların ülkede serbestçe dolaşabildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Hindistan Vizesi

Hindistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları, Hindistan vizesi uygulamasına tabi tutulur. Vize başvuruları için randevu alınması gerekli olup, randevu verilen tarihte başvurunun Hindistan Konsolosluğunda yapılması gereklidir. Vize başvuruları doğrudan başvuru sahibi tarafından yapılabildiği gibi yetkili acenteler üzerinden gerçekleştirilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Hindistan Konsolosluğunun yetkili acentesidir. Sizin adınıza tüm başvuru sürecini yöneten Marina Vize, onay sürecini yakından takip ederek onaylı vizeyi tarafınıza ulaştırır. Sürecin hiçbir anında Konsolosluğa gelmeden Türkiye’nin herhangi bir yerinden vize başvurusu için, Marina Vize acentesi ile iletişime geçebilirsiniz.

En geç 5 iş günü içerisinde sonuçlanan Hindistan vize başvurularında, pasaport için bir takım standartların karşılanması istenir. Pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenirken, vize bitiş tarihini takip eden 90 günlük süre boyunca geçerli olması gereklidir. En az 2 adet boş sayfanın bulunması istenen pasaport yanında istenen diğer Hindistan vize başvuru evrakları şunlardır:

·         Pasaport fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi,

·         2 adet 35x45 mm ebatlara sahip ve son 6 ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf,

·         Online Hindistan vize başvuru formu,

·         Hindistan seyahati için kullanılacak ulaşım araçlarına ait rezervasyonlar,

·         Hindistan’da kalınacak otel/hotel ait, korfirmeli ve otel görevlisince kaşe-imza atılmış rezervasyon belgesi,

·         Son 3 aya ait ve başvuru tarihinden en fazla 7 gün önce alınan ayrıntılı banka hesap dökümü.

Yukarıda sıralanan evrakları kargo yolu ile Marina Vize’ye ulaştırabilirsiniz. Belgelerin temini ile başlayan vize süreci sonuçlandığında, onaylı vizeniz adresinizden teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.