İngiltere Gezilecek Yerler

İngiltere’de gezilecek yerler her ne kadar başkent Londra’da yoğunlaşsa da ülkenin farklı şehirlerinde turistik öneme sahip çok sayıda mekan yer alır. Doğal güzellikleri ve tarihi eserleri ile Avrupa’nın gözde turistik merkezleri arasında yer alan İngiltere, farklı gelenekleri ve aperatif lezzetlerden oluşan mutfağı ile gezinizde tüm beklentilerinize karşılık vermeyi başaracaktır.

İngiltere’de Gezilecek Tarihi Yerler

İngiltere’de devam eden Kraliyet ailesi varlığı, ülkede yer alan tarihi mekanların büyük çoğunluğunun halen kullanılmasına yol açmıştır. Kraliyet dönemi dışında İngiltere’deki tarihi mekanlar, insanlığın karanlık dönemlerine ışık tutmaktadır.

·         Stonehenge: Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında yapılan anıt, döneminde İngiltere’nin en büyük mezarlığı idi. MÖ 3000 yılına dayanan tarihi yanında yapının tutulmalarını önceden tahmin etmek için yapıldığı düşünüldüğünde, Salisbury Düzlüğünde yer alan anıtın tarihi önemi bir kat daha artmaktadır.

·         Londra Kalesi: 1078 yılında I. William tarafından yaptırılan Beyaz Kule ismi ile kullanılan kale, Thames Nehri’nin kıyısında yer alır. 12. yüzyılda meşhur kral Aslan Yürekli Richard tarafından çevresi güçlü duvarlar ile çevrilen kale, başkentin simge yapıları başında gelir.

·         Buckingham Sarayı: Kraliçe Victoria’nın ilk ikamet eden hükümdar unvanını aldığı saray, günümüzde Birleşik Krallık hükümdarlarının başkent Londra’daki ikametgahıdır. Londra’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında bulunan saray, ihtişamlı mimarisi ve zengin Kraliyet koleksiyonu ile ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

·         British Museum: 1753 yılında kurulan müze, Antik Çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapar. Anadolu’dan çalınan çok sayıda esere de ev sahipliği yapan müze, İngiltere ile birlikte Dünya’nın en önemli müzeleri arasında gösterilir.

 İngiltere’de Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Londra, Manchester ve diğer İngiltere şehirlerinde turistik öneme sahip modern yapılar, ülkenin popüler noktalarıdır. İngiltere’deki modern mekanlar ülke tarihi, kültürü ve çocuklu aileler için bol aktivitenin yer aldığı tesislerden oluşur.

·         Ulusal Futbol Müzesi: Manchester şehrinde yer alan müze, futbolla ilgili geniş bir koleksiyona sahiptir. 2001 yılında açılması ardından 2010 yılında kapanan ve 6 Temmuz 2012 yılında yeniden açılarak hizmet veren müzede, futbolun tarihi ile ilgili dikkatinizi çekecek çok sayıda parçayı inceleyebilirsiniz.

·         London Eye: 135 metre yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olan London Eye, her yıl üç milyona yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Çocuklu ailelerin gözdesi olan dönme dolap ziyaretçilerine, Londra’nın panoramik manzarasını hediye eder.

·         Londra Bilim Müzesi: Çocuklu ailelerin başkentteki tercih ettiği özel noktalar başında gelen müze, her yıl 2 buçuk milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Bilimsel aktiviteler düzenlenen müzede gece başlayan aktiviteler, sabah kahvaltı ile sonlanır.

·         Adventure Island: Southend İskelesinin kuzey ucunda yer alan tema parkı, ülkenin popüler eğlence tesisleri arasında yer alır. Çocuklu aileler parkta eğlenceli vakit geçirebilir.

İngiltere’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kuzey ve Güney İngiltere’de gezilecek yerler ülkenin gözde doğal güzelliklerini içerir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi çeken İngiltere’deki doğa harikaları ülkenin farklı bölgelerinde farklı güzellikler ile karşınıza çıkmaktadır.

·         Sherwood Ormanı: Nottinghamshire şehrinde yer alan orman, Robin Hood efsanesinin doğduğu ormanlar olarak ün kazanmıştır. 423 hektarlık alanı kaplayan ormanda 1000 yaşına yaklaşan meşe ağaçları yer alır. Yeşilin farklı tonlarını barındıran Sherwood Ormanı, ülkenin turistik doğal güzellikleri listesinin ilk sıralarına adını yazdırmayı başarmıştır.

·         Durdle Door: Dorset kentindeki Lulworth yakınlarında yer alan doğal kemer, 50 kilometrekare alana sahip Wwlds ailesine aittir. Halka açık olan kireçtaşı kemer ve çevresinde yer alan doğal güzellikleri görmenizi tavsiye ederiz.

·         Dover’in Beyaz Uçurumları: Dover kentinin enfes manzara alanı olan Beyaz Uçurumlar, ülkenin gözde turistik merkezleri başında gelir. Denize doğru falezli bir şekilde uzanan 100 metre uzunluğundaki kayalıklardan mükemmel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

·         Lulworth Koyu: Ülkenin güneyinde yer alan Dorset’teki Jurassic Coast’ta yer alan koy, Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. Temmuz ve Ağustos aylarında sıkça ziyaret edilen koyda her yıl 500 bin ziyaretçi ağırlanmaktadır.

İngiltere’nin Meşhur Yemekleri

İngiltere’nin yemekleri atıştırmalık ağırlıklıdır. Patatesin sıkça yer aldığı İngiltere’nin geleneksel yemekleri doyurucu menüler ile tatilinizde ihtiyaçlarınızı karşılamayı başaracaktır.

·         Fish and Chips: Kızartılmış balık ve patatesten oluşan bu menü, ülkenin sevilen atıştırmalığıdır. Ünü dünyaya yayılan bu lezzete cafelerde, publarda ve restoranlarda ulaşabilirsiniz.

·         İngiliz Kahvaltısı: Kahvaltıya özen gösteren İngilizlerin kahvaltı menüleri doyurucu bir öğün olarak karşınıza çıkacaktır. Kahvaltı içeriğinde tereyağı, çok sayıda reçel çeşidi, jambon, sosis, kızarmış ekmek, bacon, yumurta, mantar ve kuru fasulye gibi içerikler yer alır.

·         Bangers and Mash: Kızarmış sosis ve patates püresi ile hazırlanan bu yemekte kullanılan sosisler genellikle domuz etinden yapılır. İsteğe bağlı olarak farklı sosis türü ile tercih edilebilen bu yemekte lezzet ise kullanılan sosta saklıdır.

·         Eccles Cake: Kuş üzümü ile yapılan bu kurabiye, Manchester bölgesinin ünlü tatlısıdır. Çay ve kahve ile tüketilebilen bu tatlı türünü beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

İngiltere’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İngiltere’nin en güzel şehirleri tarihi ve doğal güzellikleri ile sizleri büyülerken, ülkeye özgü bazı aktivite ve alışkanlıklar ülke kültürünü tanıma şansını sizlere sunar. İngiltere’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göz atarak sadece ülkeye has güzellikleri deneyimleme şansını kaçırmayın.

·         5 Çayı: Çay tüketimi konusunda hassas olan İngilizlerin 5 çayı adeti, tüm dünyaca bilinir. Siz de İngiltere seyahatlerinizde 5 çayı aktivitesine katılmalısınız.

·         Sherlock Holmes’ü Takip Edin: Sir Arthur Conan Doyle’nin kaleminden çıkan ve çok sayıda beyaz perde yapıtına konu olan Sherlock Holmes’ü takip etmeden İngiltere’den ayrılmayın. Ünlü dedektifin Baker Street’te yer alan müzesini gezmenin yanı sıra Euston Square’de dizinin çekildiği binayı ziyaret edebilirsiniz.

·         Müzeleri Ziyaret Edin: Aralarında girişi ücretsiz olan British Museum’un da yer aldığı İngiltere müzelerinde, farklı ülkelere ait çok sayıda tarihi eseri gözlemleyebilirsiniz. Dünya’nın en önemli müzelerine ev sahipliği yapan ülkenin tarihi ile birlikte farklı ülkelerde yaşayan uygarlıkların bıraktığı eserleri inceleme fırsatını kaçırmayın.

·         Kraliyet Saraylarını Ziyaret Edin: Kraliyet ailesinin ikametgahlarını ziyaret etmeden, İngiltere’yi keşfettiğinizi düşünmemelisiniz. Buckingham Sarayı ve daha pek çok kraliyete ait mülklerin yer aldığı ülkede, Kraliyet ailesinin ihtişamlı yaşamına tanıklık edebilirsiniz.

İngiltere’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İngiltere farklı kurallara sahip bir ülkedir. Ülkede ilginç yasaklar bulunur. Seyahatiniz esnasında dikkat etmeniz gereken İngiltere’deki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·         İngiltere’ye seyahat edebilmek için vize almanız gereklidir.

·         Ülkede toplu taşımalarda yabancılar ile konuşulmaz.

·         Araç ile seyahatlerde arka koltukta bile emniyet kemerinizi takmalısınız.

·         Kraliyet süvarileri ile dalga geçmeniz ülkede suç sayılır.

·         Alışveriş noktalarında sıra ile karşılaştığınızda, sırayı bozmamaya ve sırayı atlamamaya dikkat edin.

 İngiltere Vizesi

İngiltere seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde İngiltere vizesi almaları gereklidir. İngiltere Ankara Büyükelçiliği’nin yetkili kurum olduğu vize işlemlerinde, Schengen vizesi prosedürleri geçerlidir. Vize işlemleri için evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve başvuru sürecinin yakından takip edilmesi gereklidir.

Marina Vize Başvuru Merkezi tüm Schengen ülkeleri ile birlikte İngiltere’ye vize almak isteyen Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Başvuru sahibi adına vize almak için başvuruda bulunan acente, Türkiye’nin her yerinden İngiltere vizesine başvuruda bulunma şansı tanır. Kargo yolu ile vize evraklarının teslim edilebildiği Marina Vize, en geç 15 iş günü içerisinde vize onayı alarak adresinizden tarafınıza teslim etmektedir.

Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderebileceğiniz İngiltere vize evrakları ile birlikte 210 Euro tutarından başlayan İngiltere vize ücretini yatırmanız ile birlikte başvuru süreci başlar. Başvurularda istenen belgeler ise şunlardır:

·         Vize bitiş tarihinden 3 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip ve en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport,

·         Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·         İngiltere vize başvuru formu,

·         2 adet Biyometrik fotoğraf,

·         İkametgah,

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·         SGK Hizmet Dökümü,

·         Ek gelire ait belgeler,

·         İşveren izin yazısı,

·         Seyahat aracı ve otel rezervasyon çıktıları,

·         Son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir ayrıntılı banka hesap dökümü,

·         İngilizce yazılan şahsi niyet dilekçesi,

·         İşyeri vergi levhası, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesi ve imza sirküleri.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.