İtalya Gezilecek Yerler

İtalya’da gezilecek yerler Roma İmparatorluğu’nun efsanevi mimarisini yansıtır. Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya, denize girilebilecek doğal güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın tarihi eser çeşitliliği bakımından en şanslı ülkeleri arasında yer alır. Zengin mutfağı, misafirperver halkı ve gezilecek yüzlerce yeri ile İtalya seyahatinizde unutulmayacak zaman geçirebilirsiniz.

İtalya’da Gezilecek Tarihi Yerler

İtalya’nın turistik yerleri içerisinde tarihi mekanların önemi büyüktür. İtalya’daki tarihi mekanlar Roma İmparatorluğu’nun ülkeye hediye ettiği çeşmeler, hamamlar, antik kentler, kuleler, dini yapılar ve antik stadyumlar olarak adlandırılan yapılardan oluşur.

·        Colosseo: Başkent Roma’da yer alan Kolezyum, gladyatör dövüşlerinin düzenlendiği tarihi mekandır. Tarihi öneme sahip bu yapı, İtalya’nın simge eserleri arasında yer alır.

·        Pisa Kulesi: İtalya’nın bir diğer simge yapısı olan kule, Toskana bölgesinde bulunur. Eğik duruşu ile dünya üzerinde en gözde mimari yapılar arasında olan Pisa Kulesi, sanılanın aksine mimari bir başarısızlığın örneğidir.

·        Trevi Çeşmesi: Roma Aşk Çeşmesi olarak da bilinen yapı, Avrupa’nın en önemli çeşmeleri arasında gösterilir. Yapımının 30 yılda yapıldığı bilinen çeşme, mitolojik hikayesi ve enfes mimarisi ile başkent Roma’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

·        Pompeii Antik Kenti: Roma İmparatorluğu’nun en önemli antik kenti olan Pompeii, Napoli’de bulunur. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan ve M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağının patlaması ile yaşamın sonlandığı antik kentte, ülkenin en önemli turizm başkentleri arasında yer alır.

İtalya’da Gezilecek Modern Mekanlar

İtalya gezilecek şehirler tarihi önemi yanında sanatsal değere sahip yapılara da ev sahipliği yapar. İtalya’daki modern mekanlar müze ve dini yapılardır. İtalyanların sanatsal yönünün ne derece güçlü olduğu, modern mekanlar ile görülebilir.

·        Mole Antonelliana Kulesi: Neo klasik tarzda 1888 yılında inşa edilen yapı, her ne kadar sinagog olarak inşa edilse de hiç kullanılmamıştır. 167 metre uzunluğa sahip kule, Torino şehrinin “Eyfel Kulesi” olarak adlandırılır.

·        Museo del Novecento: Geride bıraktığımız yüzyıla ait eserlerin sergilendiği müze, haftanın tüm günlerinde hizmet verir. Müzede 4 binden fazla 20. yüzyıla ait eser yer alır.

İtalya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

İtalya’nın doğal güzellikleri Akdeniz ülkesi olmanın avantajlarını yansıtır. İtalya’daki doğa harikaları yaz aylarında ziyaretçilerin yoğun ilgisini çektiği gibi, kış aylarında da doğa sporlarının yapıldığı önemli turistik merkezlerdir.

·        Como Gölü: Akdeniz bitki örtüsü ile çevrili Como Gölü, tarihten bu yana önemini korur. Kartpostallık manzaraya sahip göl, Roma döneminde aristokratların gözdesiydi. Günümüzde doğa severlerin uğrak noktasıdır.

·        İtalyan Alpleri: İtalya’nın kuzeyinde yer alan Alpler, manzarası ile doğa tutkunlarını büyüler. Bölgede kış mevsiminde kayak yapılırken, yaz aylarında motosiklet sürüşleri düzenlenir.

·        Galleria Vittorio Emanuele II: Milano’da yer alan bu alışveriş merkezi, sekizgen şekilde tasarlanmıştır. Dünya’nın bilinen eski alışveriş merkezleri arasında yer alan bu yapı, günümüzde en lüks İtalyan markalarının mağazalarına ev sahipliği yapar.

·        Teatro Alla Scala: Dünya’da La Scala olarak anılan ve 1778 yılında açılmış tiyatro, 2030 kişilik kapasitesi ile günümüzde halen hizmet vermektedir. İhtişamlı yapısı ve özgün tarzı ile tiyatro, ülkenin turistik merkezleri arasında yer alması yanında yerel halkın da yoğun ilgisi ile karşılaşır.

İtalya’nın Meşhur Yemekleri

İtalyan mutfağı çok sayıda lezzetini dünya mutfağına kazandırmayı başarmıştır. Akdeniz mutfağının özelliklerini taşımanın yanında ülke mutfağı, et yemekleri ve karbonhidrat bakımından zengindir. İtalya’nın geleneksel yemekleri damak zevkinize hitap etmeyi başaracak.

·        Pizza: Tüm dünyada severek tüketilen pizzanın ana vatanı İtalya’dır. Damak zevkine göre farklı malzemelerle hazırlanan İtalyan pizzasını, restoranlarda ve kafelerde kolayca bulabilirsiniz.

·        Spagetti: İtalyan mutfağının bir diğer ünü sınır dışına aşmış lezzeti spagettidir. Bu sevilen makarna türü, İtalyanlar tarafından da sevilerek tüketilir.

·        Lazanya: Makarna ve etin beşamel sosu ile tatlandırılması ile hazırlanan lazanya, sevilen bir İtalyan lezzetidir. Bol karbonhidrat içerir.

·        Panna Cotta: Sevilen İtalyan tatlısı, krema tabakasının yumurta sarısı ve bal ile karıştırılması ile yapılır. Pişirilmiş krema adı da verilen tatlı, Reçel ve meyve dilimleri ile servis edilir.

İtalya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

İtalya’da gezilecek çok sayıda şehir, tarihi eser ve doğal güzellik bulunur. İtalya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi hayli kabarık olarak hazırlanabilir. Zengin tarihi ve kültürel geçmişe sahip İtalya’da, ülkenin simgesi haline gelmiş güzellikleri ziyaret etmeden, tatilinizi sonlandırmayın.

·        Pisa Kulesi’nde Fotoğraf Çektirin: İtalya’ya seyahat eden herkes, ülkenin sembolü haline gelen Pisa Kulesi’nde eğlenceli fotoğraflar çektirir. Siz de bu mimari başarısızlık öyküsüne rağmen ülkenin efsanesi haline gelen yapıyı ziyaret ederek, eğlenceli fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

·        İtalyan Modasının Kalbine İnin: İtalyan modasının kalbi Milano, dünya modasına yön veren markalara ev sahipliği yapar. Milano’da yer alan ve tarihin en eski alışveriş merkezleri arasında yer alan Galleria Vittorio Emanuele II ve diğer alışveriş merkezlerini gezerek, modayı anavatanında keşfedin.

·        Venedik’te Sandala Binin: Ülkenin en gözde turistik merkezi olan ve “Kanallar Şehri” ve “Sular Şehri” olarak bilinen Venedik’te sandala binmeden İtalya’dan ayrılmayın. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şehir, özgün yerleşim şekli ile görülmesi gerekli önemli turizm merkezleri arasında yer alır.

·        Roma İmparatorluğu Yakından Tanıyın: Tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan olan Roma İmparatorluğu, İtalya topraklarında önemli eserler bırakmıştır. Kolezyum, Pompeii Antik Kenti ve daha pek çok tarihi çeşme ile Roma döneminden kalma çok sayıda eserin yer aldığı İtalya’da, Roma İmparatorluğu’nun ayak izlerini takip edebilirsiniz.

İtalya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İtalya hakkında bilgi alarak seyahate geçtiğinizde, tatilinizin hayli güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. Seyahatinizde işinize yarayacak İtalya’daki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·        İtalya seyahatiniz için İtalyan vizesi almanız gereklidir.

·        İtalyan’lar saat 1 ile 4 arası Riposo adını verdikleri özel bir zaman dilimine sahiptir. Bu saatler arası aileleri ile vakit geçirmenin yanında uyurlar.

·        İtalyanca birkaç kelime öğrenerek, yardımsever olan İtalyanların kalbini kazanabilirsiniz.

·        Restoranlarda kredi kartı kullanılmayan ülkede, nakit para taşımayı unutmayın.

İtalya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalya’ya yapacakları seyahat öncesi İtalya vizesi almalıdır. Schengen vizesi prosedürlerinin geçerli olduğu İtalya vize başvurularında, vize için İtalya İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir.

İtalya vize başvuruları Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden yapılabilir. Türkiye’nin herhangi bir il ve ilçesinden başvurunun yapılabildiği Marina Vize’de, sürecin herhangi bir noktasında fiili olarak Konsolosluğa gelmeniz gerekmemektedir.

İtalya’ya vize almak için, vize bitiş tarihinden itibaren 90 gün geçerliliği bulunan pasaport sahibi olmanız gereklidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve yırtık veya deforme olmaması istenir. Pasaportta en az iki adet boş sayfa istenirken, pasaport ile birlikte şu evrakların başvuru sürecinde teslim edilmesi gereklidir:

·        35x45 mm ebatların iki adet Biyometrik fotoğraf,

·        Pasaport fotokopisi,

·        Kimlik fotokopisi,

·        Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve 30 Bin Euro teminata sahip Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası,

·        Vize başvuru tarihinden bir hafta önce alınmış son 3 aya ait hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü,

·        Maaş bordrosu ve varsa ek gelirleri gösterir belgeler,

·        İtalya seyahatinde kullanılacak ve PNR kodu bulunan ulaşım rezervasyonları,

·        İtalya’da gerçekleştirilecek konaklamalara ait rezervasyonlar,

·        İşverenden alınan ve şirket kaşesi basılı izin yazısı,

·        SGK İşe giriş bildirgesi,

·        SGK Hizmet Dökümü,

·        İkametgah belgesi.

Bahsedilen evraklar Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderilebilir. Evrakların tamamlanması ile başlatılan vize başvuru süreci, yaklaşık 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Onayı alınan vizeler de Marina Vize tarafından başvuru sahibine kargo yolu ile teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.