Liberya Gezilecek Yerler

Liberya’da gezilecek yerler doğal güzellikler ağırlıklıdır. İç savaş nedeniyle ekonomi ile birlikte tarihi mirasın da zarar gördüğü ülkede, en popüler turistik noktaları milli parklar oluşturur. Vahşi yaşamı gözlemleme şansı bulacağınız doğal mekanlar yanında başkent Monrovia, vakit geçirmek ve alışveriş yapmak için çok sayıda farklı seçeneğe ev sahipliği yapar.

Liberya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Liberya’da yaşam koşulları iç savaş nedeniyle zorlu bir şekilde devam etmektedir. İki iç savaş geçiren ülkede bozulan ekonomi ile birlikte Liberya’daki tarihi mekanlar da zarar görmüştür. Tarihi eser bakımından ülkede dini yapılar ayakta kalmayı başarmıştır.

·         Lutheran Kilisesi: Başkent Monrovia’da yer alan kilise, 1966 yılında inşa edildi. Lutheranlık anlayışının hakim olduğu kilise, ülkenin önemli dini yapıları arasında yer alır.

·         The Centennial Pavilion: Ülkenin simgesi kabul edilen anıt, başkent Monrovia’da yer alır. Liberya halkı için önemli bir anıt olan The Centennial Pavilion, aynı zamanda 27 yıl ülkeyi yöneten William V.S. Tubman’ın na’şına da ev sahipliği yapar.

Liberya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Liberya nüfusu başkent Monrovia’da yoğunlaşmaktadır. Liberya’daki modern mekanlar inşa edilirken başkent çevresi tercih edilmiştir.

·         Broad Caddesi: Başkent Monrovia’da yer alan cadde, ülkenin modern yüzünü ziyaretçilere sunar. Alışveriş severlere hitap eden cadde, ülke kültürüne ait objelerin satın alınması için doğru adrestir.

·         Liberya Ulusal Müzesi: Liberya tarihi hakkında fikir verecek eserlerin sergilendiği müze, ülkede ziyaret edilmesi gereken önemli noktalarından birini oluşturur. Afrika kültürü hakkında ayrıntılı bilgi bulunabilecek müzede, ülkenin gelenek ve görenekleri hakkında bilmediğiniz tüm detayları öğrenebileceksiniz.

·         Jardin Del Eden: Otel olarak hizmet veren Jardin Del Eden, deniz ve eğlenceyi bir arada ziyaretçilerine sunar. Otelin havuzu da vakit geçirmek için idealdir. Palmiye ağaçları ve Afrika mimarisi ile yapılan tesisleri ile Jardin Del Eden, konaklama ve vakit geçirme için Liberya’da yapılacak doğru seçimlerin başında gelir.

Liberya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Liberya’da çok sayıda milli park, göl ve sahil yer alır. Ülkenin popüler turistik alanlarını oluşturan Liberya’daki doğa harikaları, temiz hava ve doğa sporlarını bir arada gerçekleştirme şansını ziyaretçilerine sunar.

·         Sapo Ulusal Parkı: Başkent Monrovia’da yer alan milli park, büyüleyici doğal güzelliklere sahiptir. Ülkenin en gözde turistik alanları arasında gösterilen park içerisinde ziyaretçiler, doğal güzelliklerle birlikte müze, kilise ve Güney Amerika stilinde inşa edilen evlerin farklı mimarilerini gözlemleme şansı elde edebilirler.

·         Ce Ce Sahili: Ülkenin Bunhacan şehrinde yer alan plaj, altın rengi kumu ile Hindistan cevizlerinin arasında masmavi deniz keyfini ziyaretçilerine sunar. Temiz hava, deniz, kum ve güneşi bir arada sunan sahil, başkent Monrovia gezilecek yerler dışında kalan turistik bölgeler arasındadır.

·         Providence Adası: Tarih boyunca Amerika ve İngiltere tarafından kullanılan adada halen İngiliz yerleşimleri yer alır. Ülkenin önemli doğal güzellikleri arasında yer alan ve Liberya kıyılarında bulunan adayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

·         Sapo Ulusal Parkı: 1983 yılında kurulan ulusal park, 1804 kilometrekare alana sahiptir. Ülkenin en büyük milli parkında çok sayıda vahşi hayvan ve bitki türünü gözlemlemek mümkündür.

·         Piso Gölü: Balıkçı gölü olarak bilinen Piso Gölü, 103 kilometrekare alan kaplar. Ülkenin en büyük gölü olan Piso’da, balıkçılık yanında su sporları yapılır.

Liberya’nın Meşhur Yemekleri

Liberya mutfağı deniz ürünleri için bol seçenek sunar. Lübnan mutfağından da etkilenen Liberya’nın geleneksel yemekleri, Orta Doğu lezzetlerini de ziyaretçilerine deneyimleme fırsatı sunar. Baharat kullanımının yaygın olduğu ülkede, tatiliniz sırasında yabancılık çekmeyeceğiniz çok sayıda lezzeti deneyebilirsiniz.

·         Snapper: Ülkede yer alan nefis balık yemeklerinden olan Snapper, levrek benzeri bir balıktır. Liberya özgü pişirme yöntemleri ile hazırlanan Snapper, ülkede denemeniz gereken lezzetlerin başında gelir.

·         Shwarma: Et veya tavuk ile yapılan Shwarma, ülkenin sevilen lezzetidir. Yerel restoranlarda baharatlar ile tatlandırılmış bu lezzeti denemenizi tavsiye ederiz.

·         Felafel Sandviç: Esasen Orta Doğu mutfağına olan Felafel köftesi, Liberya mutfağında ziyaretçilere lezzetli bir seçenek olarak sunuluyor. Nohut köftesi olarak adlandırılabilen bu lezzet, soğan ile domatesle birlikte Afrika’ya özgü baharatlar ile denemekten keyif alacağınız bir yemek seçeneği olarak değerlendirilebilir.

·         Hummus: Nohut ve baharat ile yapılan Hummus, ülke mutfağının sevilen mezeleri arasında yer alır. Et yemekleri ile servis edilen hummus lezzetini denemekten keyif alacaksınız.

Liberya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Liberya seyahatinde ülkenin sunduğu güzelliklerin tümünden yararlanmanız için, Liberya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi hazırlandı. Tatilinizi unutulmaz kılmak için listede yer alan aktiviteleri yerine getirmeye çalışın.

·         Watersite Market’te Alışveriş: Başkent Monrovia’da yer alan market, geleneksel Liberya materyallerinin satın alınabileceği ülkenin en popüler marketidir. Broad Caddesi üzerinde bulunan markette, gezinizi hatırlatacak kıtaya özgü hediyelik eşyaları satın almadan, Liberya’dan ayrılmayın.

·         Vahşi Yaşamı Gözleyin: Ülkede irili ufaklı çok sayıda milli park yer alır. Temiz havası ve yeşilin büyüleyici güzelliğini sunan bu yapılar, zürafa ve antilop gibi Afrika kıtasında görebileceğiniz hayvanlara ev sahipliği yapar. Belgesel tadında doğa yürüyüşleri ile vahşi yaşamı doğal ortamında inceleme fırsatını kaçırmayın.

·         Ülke Dini Yapılarını Ziyaret Edin: Hristiyanlık dininin benimsendiği ülkede, Liberya dini anlayışını tarif eden Lutheranlık akımını gözlemleyin. Ülkede yer alan kiliseleri ziyaret ederek ve ülke insanını yakından tanıyarak farklı bir mezhep türü hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Liberya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Liberya tatili öncesi ve esnasında ülke şartları gereği dikkat etmeniz gerekli bir takım öneriler bulunur. Liberya’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir:

·         Liberya seyahati öncesi vize almanız gereklidir.

·         Liberya seyahatine çıkabilmeniz için Sarıhumma aşısı vurulmanız gereklidir.

·         Ülkede hakim olan iklim gereği ilkbahar ve yaz ayları yağışlı geçerken, seyahatlerinizi Ekim – Şubat döneminde yapmanız halinde yağışın olumsuzluğundan kurtulabilirsiniz.

·         Ülkede sıcaklıklar yüksektir ve hazırlıklarınızda güneş koruyucu önlemlerinizi almanız gereklidir.

Liberya Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, Liberya seyahatleri öncesi Liberya vizesi almalıdır. Liberya’nın ülkemizde Büyükelçiliği bulunmazken, vize işlemleri İstanbul’da bulunan Liberya Fahri Konsolosluğu üzerinden gerçekleştirilir. Seyahat öncesi Liberya vize başvuruları Fahri Konsolosluk üzerinden yapılmalı ve onay çıkana kadar tüm süreç yakından takip edilmelidir.

İstanbul dışında ikamet eden ya da süreci takip edemeyecek olan Türk vatandaşları, Liberya’ya vize almak için Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden başvuru gerçekleştirebilirler. Başvuru sürecinin tamamını profesyonelce yürüten Marina Vize, Fahri Konsolosluk yetkili acentesidir. Evrakları elden ya da kargo ile göndermeniz ardından Marina Vize sizin adınıza Liberya vize başvurusunu gerçekleştirerek, 3 – 7 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir.

Liberya’ya vize başvurusunda bulunmak için gerekli ilk evrak pasaporttur. Fotokopisi ile birlikte gerekli evrakların arasında yer alacak pasaportta, en az 2 adet boş sayfanın bulunması istenir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış ve deforme olmamış olması gerekirken, vize bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha uzun süreli geçerlilik süresinin bulunması gereklidir. İstenen prosedürlere uygun pasaport ve fotokopisi ile birlikte Liberya vizesi almak için şu evrakları tamamlamanız yeterlidir:

·         2 adet 35x45 mm ebatlarda ve son 6 ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf,

·         Renkli çekilmiş kimlik fotokopisi,

·         Liberya vizesi başvuru formu,

·         Liberya seyahatine ait ulaşım aracı rezervasyonları,

·         Liberya’da konaklanacak otele ait konfirmeli ve otel görevlisince imzalanmış ve kaşelenmiş rezervasyon çıktısı,

·         Uluslararası Aşı Karnesi,

·         Liberya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış dilekçe,

·         Başvuru tarihinden en fazla 1 hafta önce alınmış ve son 3 aylık hesap hareketlerinin görüldüğü banka hesap dökümü,

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·         4A Hizmet Dökümü,

·         Çalışılan işyerine ait vergi levhası, faaliyet belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.