Liberya Turist Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Liberya Turist Vizesi Genel Bilgi

Liberya Vizesi Genel Bilgi

Liberya Cumhuriyetine seyahat edecek Türk Vatandaşlarının seyahat öncesinde Liberya Vizesi alması zorunludur. Liberya Türkiye temsilcilikleri vize konusundaki tek yetkili mercidir. Ülkemizde sadece İstanbul Fahri Konsolosluğu bulunan Liberya devletine ait vize işlemleri yetkili acenteler tarafından da takip edilebilir. Başvuruların sadece Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri yapıldığı Konsolosluk da sonuçlar 5 ile 7 iş günü içinde alınabilir. Ekspres vize uygulamasının olmaması sebebiyle seyahat hazırlıkları yapılırken vize başvurusunun da yapılması tavsiye edilir.

Liberya vizesi çeşitleri;

  • Ticari
  • Ziyaret ve
  • Turistik kategorilerinde kabul edilir.

Ticari vizeler en çok 90 gün sürelidir ve bu izin sadece ticari bir faaliyet yürütmek isteyenler için uygundur. Bu kategoride; fuar ziyaretleri ve iş görüşmeleri yapılabileceği gibi çalışma ya da iş yeri açma izni alınamaz. Bu vizeyi almak için ilgili birimlerden güncel tarihli davetiye alınması zorunludur. Ticari vize için gerekli evrak listesi düzenli olarak yenilenir. Ziyaret vizesinin bir diğer adı da akraba vizesi olarak geçer. Bu kategoriye başvuru yapan adayların bölgede yaşayan akraba ya da tanıdıklarından davetiye edinmesi zorunludur. Davetiyesi olmayan başvuru sahiplerinin talepleri incelemeye alınmadan reddedilir. Bölgeye kısa süreli ziyaretler içinse turistik vize talep edilmelidir. Bu başvurularda pasaporta ek olarak gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyon bilgilerinin de hazır bulundurulması istenir.

Liberya Vizesi almak isteyen pasaport sahiplerinin yetkili acenteler üzerinden hizmet alması vize sürecinin daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Başvuru sırasında pasaport ve gerekli evraklarla birlikte başvuru formunun da eksiksiz bir şekilde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması istenir. İşlemlerde kullanılacak pasaportun süresinin gezi tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Randevu alınarak yapılan başvurularda yetkililer evrakları inceleyerek gerekli görmeleri halinde ilave evrak ya da yüz yüze görüşme talebinde bulunabilirler. Liberya İstanbul Fahri Konsolosluğu resmi çalışma ve başvuru günlerinde tamamlanabilecek olan işlemlerle ilgili olarak vize ücretleri hakkında güncel bilgiler edinilerek işlemler tamamlanabilir. Resmi tatiller ve yoğunluk göz önünde bulundurularak vize başvurularının seyahatten en az 2 hafta öncesinde tamamlanmış olması tavsiye edilir.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Liberya Büyükelçiliği

Liberya’nın Türkiyede Büyükelçiliği Bulunmamaktadır.

Liberya Fahri konsolosluğu

Liberya’nın Türkiyede Büyükelçiliği Bulunmamaktadır.

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Liberya Cumhuriyeti
Bayrak Liberya Vizesi
Başkent Monrovia
Nüfus 3.441 Milyon
Yüzölçümü 447.400 Km2
Para Birimi Liberya Doları (LRD)
Milli Gelir 1.627 Milyar Euro
Enflasyon %11.2
İşsizlik Oranı %80
Yaşam Süresi Kadın 43.0 – Erkek 40.7
Telefon Kodu +231

Faydalı Linkler