Macaristan Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Macaristan Kültür Vizesi Genel Bakış

Macaristan Kültür Vizesi Genel Bilgi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan gezileri için Macaristan vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Macaristan gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Macaristan girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Macaristan gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Macaristan’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Macaristan Konsolosluğu’na ya da Macaristan Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Macaristan Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Macaristan, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Macaristan vizesi alındıktan sonra, gezinin Macaristan’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Macaristan Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Macaristan Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Macaristan vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Macaristan’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Macaristan Kosolosluğu’na ve de Macaristan Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Macaristan üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Macaristan Ankara Büyükelçiliği
Sancak Mah., Layoş Koşut Cad., No.:2, Yıldız-Çankaya /ANKARA
Telefon: (312) 442 22 73
Faks: (312) 441 50 49

Email: mission.ank@mfa.gov.hu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

POLAT OFİS B Blok, İmrahor Cad. Yankı Sokak No: 27 Gürsel Mah., Kağıthane – 34400 İSTANBUL
Telefon: +90 212 317 9214
Faks: + 90 212 317 9218 73
consulate.ist@mfa.gov.hu

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Macaristan Cumhuriyeti
Bayrak Macaristan Kültür Vizesi
Başkent Budapeşte
Nüfus 9.905 Milyon
Yüzölçümü 93.028 Bin Km2
Para Birimi Forint (HUF)
Milli Gelir 184.9 Milyar Euro
Enflasyon %2
İşsizlik Oranı %10.8
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 36

Faydalı Linkler