Mali Gezilecek Yerler

Mali’de gezilecek yerler ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini içerir. Ülkenin gözde turistik merkezleri aranılanı fazlası ile ziyaretçilerine sunar. Geleneksel hediyelik eşya satın almak için renkli mekanların bulunduğu Mali’de, tatiliniz boyunca tatmaktan zevk duyacağınız çok sayıda lezzet içerir. Mart – Ekim ayları arasında yağışların hakim olduğu ülkede, Kasım – Şubat dönemi ziyaretlerinizde ülkenin tüm güzelliklerini keşfetmek için ideal hava şartlarını yakalayabilirsiniz.

Mali’de Gezilecek Tarihi Yerler

Mali dini yapıları ülkenin önemli tarihi güzelliklerini oluşturur. Mali’deki tarihi mekanlar farklı mimari özelliklere sahip camilerden ve eski yerleşim alanlarından oluşur. Tarihi merakınızı giderecek güzellikleri keşfedecek çok sayıda esere Mali’de ulaşabilirsiniz.

·         Cenne Büyük Cami: İlk inşa amacı saray olan Cenne Büyük Cami, 12. Yüzyıldan bu güne korunmayı başarmıştır. Dünya’nın en büyük kerpiç bina unvanını elinde bulunduran yapı, UNESCO Dünya Koruma Listesi’nde yer almaktadır.

·         Bandiagara Falezleri: UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan kayalıklar, Dogon kabilesinin geleneksel kültürünü gözlemlemek için ideal bir tarihi alandır. 500 metre yükseklikte kayalıklara sahip olan Bandiagara Falezleri, 150 kilometre uzunluktadır.

·         Djinguereber Cami: Timbuktu şehrinde bulunan cami, 1327 yılında inşa edildi. Kireçtaşından inşa edilen caminin farklı mimarisi görülmeye değerdir.

·         Djenne Djenno: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölge, M.Ö. 2. ve 3. yüzyılda oluşturulan antik şehrin geriye kalan kalıntılarını içerir. Hayvan ve insan heykellerinin de yer aldığı bölge, ülkenin önemli turistik bölgelerindendir.

Mali’de Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Bamako, ülkenin modern yüzünü yansıtan önemli yapılara sahiptir. Turistik öneme sahip olan Mali’deki modern mekanlar, ülke kültür ve geleneklerini yansıtan tarihi bulguların incelenebileceği alanlardan oluşur. Bu mekanlarda ayrıca, Mali’ye özgü kıyafet, takı ve diğer materyalleri satın alabileceğiniz şehrin uğrak noktalarıdır.

·         Mali Ulusal Müzesi: Batı Afrika kültürünün esintilerini yansıtan objelere yer verilen müze, Afrika sanatını merak eden herkese kapılarını açar. Ülke kültüründe yer alan heykeller, maskeler ve önemli sanat eserleri, Mali Ulusal Müzesi’nde detaylıca incelenebilir.

·         Medinakoura Çarşısı: Geleneksel Pazar kültürünü Mali’de yansıtan Medinakoura Çarşısı, halk arasında “Pembe Pazar” olarak da tanınıyor. Afrika geleneksel kıyafet ve takılarını satın alma şansı bulacağınız Pazar, gezinize ait anı biriktirmeniz için ideal adresi bulabilirsiniz.

Mali’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Mali’nin doğal güzellikleri vahşi hayatın gözlemlenebileceği ender bölgeler arasındadır. Safari tutkunlarının da ülkedeki adresi olan Mali’deki doğa harikaları, UNESCO koruması altında bulunan büyüleyici alanlardan oluşur.

·         Boucle de Baoule Ulusal Parkı: 25 bin 330 kilometrekare alanı ile çok sayıda doğal güzelliğe ev sahipliği yapan milli park, 1982 yılında kuruldu. UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alınan milli parkta safari yapmanın yanında vahşi hayvanları gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.

·         Hombori Dağı: 1153 metre yüksekliğe sahip dağ, Mali’nin en yüksek noktasıdır. Eşsiz manzarası ve doğa sporlarına uygunluğu ile tercih edilen bölge, 2 bin yıl öncesine ait yerleşim yerini de içerisinde barındırır.

·         Bamako Milli Parkı: Başkent Bamako’da bulunan milli park, nefes almak için şehir merkezinde yer alan ideal noktalar arasındadır. Parkta yer alan hayvanat bahçesinde eğlenceli anlar geçirilebilirken, oyun alanları ile çocuklu aileler iyi vakit geçirebilir.

Mali’nin Meşhur Yemekleri

Mali yemekleri Afrika mutfağının önde gelen lezzetlerini içerir. Mali’nin geleneksel yemekleri pirinç ve bulgur pilavları ile birlikte servis edilirken, baharat kullanımı et ve tavuk yemeklerinde yaygındır.

·         Fufu: Mısır unu ile yapılan bu Afrika ekmeği, çorba ve sulu yemekler ile birlikte servis edilir. Afrika mutfağının önemli temsilcisi olan Fufu, Mali ziyaretlerinizde deneyimlemeniz gereken ilk lezzetler arasında gösterilebilir.

·         Kızarmış Muz: Afrika’nın sevilen atıştırmalığı kızartılmış muz, Mali’de de bulunabilecek yerel lezzetlerdendir. Aperatif arayışlarınızda seveceğiniz bu lezzete karşı önyargılı davranmamanızı tavsiye ederiz.

·         Couscous: İrmik bulguru ile yapılan Couscous, et yemekleri ile birlikte tüketilir. Sebze ile zenginleştirilebilen bu yemek, damak tadınıza yabancı gelmeyecek.

·         Poulet Yassa: Tavuk yemeği olan Poulet Yassa, tat ve görüntü bakımından size uzak gelmeyecek lezzetler arasında yer alır. Soğan ile tatlandırılan bu yemek, Couscous adı verilen bulgur pilavı ile birlikte servis edilir.

Mali’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Mali’de yapılması gerekenler tatili keyifli bir hale getirecek bir dizi eğlenceli aktiviteden oluşur. Mali’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi ile yıllar boyu unutamayacağınız bir Afrika seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

·         Safari: Ülkede yer alan milli parklar, Safari tutkunlarının adresidir. Bol oksijen ve yeşilin en güzel tonlarını yaşatan Safaride, Afrika kıtasının belgesellere konu olan hayvanlarını yakından görebilirsiniz.

·         Alışveriş: Mali’de “Pembe Pazar” olarak bilinen Medinakoura Çarşısı, geleneksel eşyalara ilgi duyanların uğrak adresidir. Afrika kıtasının çekici kültürünü yansıtan otantik eşyaları satın alabileceğiniz pazarda, Mali gezinizi anımsatacak hatıraları satın alma şansı yakalayabilirsiniz.

·         Dogon Kültürünü Tanıyın: Mali’de yer alan Dogon kabilesi, ilgi çekici kültürü ile keşfedilmeyi bekliyor. Dogonların yaşadığı coğrafyanın benzersizliği ise gezinizde size bir artı olarak sunuluyor.

Mali’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mali hakkında bilgi edinmek için gezilecek yerleri araştırmak tek başına yeterli olmaz. Ülkede karşılaşabileceğiniz olumsuzlukları da bilerek gerçekleştireceğiniz seyahatte, tüm aksaklıklara karşı önlem alabilirsiniz. İyi bir tatil geçirmek için paylaşılan Mali’deki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·         Mali tatili için Türk vatandaşlarının vize alması gereklidir.

·         Mali’nin Burkina Faso ile sınır bölgesi, silahlı örgütlerin bulunması nedeniyle ziyaret edilmemelidir.

·         Ülkede hırsızlık oranı yüksek olup, yanınızda fazla nakit ile dolaşmamanız tavsiye edilir.

·         Sarıhumma aşısının vurulmadan vize alınamadığı ülkede salgın hastalıklar yaygındır. Yemek konusunda ekstra titiz davranmanız gereklidir.

Mali Vizesi

Barı Afrika’da bulunan Mali’ye ziyaret gerçekleştirecek Türk vatandaşları, seyahatleri öncesi Mali vizesi almalıdır. Mali’ye vize almak için yapılan başvurular Mali Konsolosluğuna gerçekleştirilir. Mali Konsolosluğuna doğrudan başvuru yapabilmenin yanında yetkili acenteler, sizin adınıza vize başvurusu yapma ve süreci takip etme konusunda hizmet vermektedir.

Mali Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize Başvuru Merkezi, herhangi bir aşamasında Konsolosluğa gelmenize gerek duyulmadan vize başvurusunda bulunma şansını sizlere sunar. Mali’ye vize başvuru evraklarını kargo ile iletebileceğiniz Marina Vize, tüm süreci takip ederek 5 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir. Onaylı Mali vizesi ise adresiniz üzerinden tarafınıza teslim edilmektedir.

Mali’ye vize alınması için gerekli standartları sağlaması gerekli bir pasaport başta olmak üzere bir dizi evrak talep edilir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması belirlenen ilk şart olurken, vize bitiş tarihinden 6 ay daha uzun süreli geçerlilik süresinin bulunması istenir. Onaylı Mali vizesinin pasaporta işlenebilmesi için pasaportta en az 2 adet boş sayfa bulunması gereklidir. Pasaport ve önlü-arkalı çekilmiş fotokopisi yanında şu evrakları tamamlamanız gerekir:

·         Renkli kimlik fotokopisi,

·         2 adet beyaz arka fon üzerine çekilen ve 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf,

·         Mali vizesi başvuru formu,

·         Sarıhumma aşısının yapılmış olarak işli olduğu Uluslararası Aşı Karnesi,

·         Mali’deki konaklamaya ait konfirmeli ve kaşelenmiş-imzalanmış rezervasyon çıktısı,

·         Mali seyahatinde kullanılacak ulaştırma aracına ait rezervasyonlar,

·         Konsolosluğa hitaben şirket antetli kağıdına yazılmış dilekçe.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.