Malta Gezilecek Yerler

Malta’da gezilecek yerler turistik öneme sahip mekanlardan oluşur. Tarihi ve kültürel yapı çeşitliliği yanında ülkenin ada ülkesi olması sebebi ile denize girilecek çok sayıda doğal güzelliği mevcuttur. Euro para birimi kullanılan Malta’da gece hayatı da turistleri cezbederken, ülkede her beklentiyi karşılayacak sayısız ziyaret edilmesi gereken mekan yer alır.

Malta’da Gezilecek Tarihi Yerler

Zengin tarihi eser çeşitliliğine sahip olan ülkede, Malta Şövalyeleri adı ile bilinen tarikat tarafından yönetim dönemine ait önemli eserler yer alır. Malta’daki tarihi mekanlar M.Ö. dönemlere ışık tutan yer altı yapı ve tapınaklarından, şövalyelerce ülkenin korunması ve ikamet amacı ile kullanılan saray ve kalelere kadar çok sayıda önemli eserden oluşur.

·         Aziz John Katedrali: 1577 yılında inşa edilen katedral, muhteşem iç dekorasyonu ile dikkat çeker. Büyüleyici resimler ile süslenen tavanı ve altın rengi duvar işlemeleri ile beğeni kazanan katedral, St. Jean Şövalyeleri’nin isteği üzerine inşa edilmiştir.

·         Hypogeum: Yer altında bulunan bu yapının ismi Yunancadan gelir. 500 metrekare alana sahip olan ve tarihi M.Ö. 3000 yılına dayanan tarihi yapı Paola şehrinde yer alırken, ziyaret etmek için rezervasyon yaptırmanız gereklidir.

·         Tarxien Tapınakları: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan tapınaklar, en ilkel el aletleri ile inşa edilmiştir. Bilinen en eski tapınaklar arasında gösterilen Tarxien Tapınaklarının inşası M.Ö. 3100 yıllarına dayanır.

·         Büyük Üstatlar Sarayı: Rodoslu St. Jean Şövalyeleri Malta yönetimindeyken inşa edilen saray, tarikatın en büyük üstadının evi olarak 1530 – 1800 yılları arasında kullanılmıştır. Müze olarak kullanılan sarayın muhteşem mimarisi yanında içerisinde yer alan koleksiyonlar görülmelidir.

Malta’da Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Valletta ve civar şehirlerde Malta’daki modern mekanlar ulaşılabilir. Eğlence tesisleri ve müzelerden oluşan listede, çocuklu ailelerin zaman geçirebileceği farklı seçeneklere yer verilmiştir.

·         Mdina Zindanları Müzesi: Mdina şehrinde yer alan müze eksantrik olarak tanımlanabilir. Malta tarihinin karanlık yönünü keşfetmenize yardımcı olacak müzede işkence sahnelerinin yeniden yaratıldığı odalar ve efektlerle duyurulan canlı insan sesleri farklı bir deneyimi sizlere yaşatacak.

·         Malta Havacılık Müzesi: Ta’Qali köyünde yer alan eski Kraliyet Hava Kuvvetleri hava sahasında bulunan müze, II. Dünya Savaşı ve savaş sonrası dönemlere ait sergiler içerir. Müzede uçuşa elverişli durumda olan uçaklar korunurken, bu uçakların restorasyonu da yapılmaktadır.

·         Malta Ulusal Akvaryumu: Qawra bölgesinde yer alan akvaryum, çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapar. Köpek balığı tüneli ve farklı su yaratıkları ile oluşturulan özel alanlarda adrenalini yüksek zaman geçirmek için akvaryumu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 Malta’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Malta doğal güzellikleri ile turistik öneme sahip ülkelerin başında gelir. Ada ülkesi olan Malta’daki doğa harikaları denizin berrak suları ile çevrilidir. Yeşillik bakımından da şanslı olan ülkenin tüm doğal güzelliklerini ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz.

·         Blue Grotto: Mavi Mağara anlamına gelen Blue Grotto, adına yakışır güzelliğe sahiptir. Capri’nin gözde turistik güzellikleri başında gelen mağara 60 metre uzunluğa ve 25 metre genişliğe sahiptir. Mağarada falezlerin oluşturduğu doğal oluşum ile birlikte mavi suların büyüleyici güzelliğini kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

·         Comino Adası: Turkuaz rengi berrak suyu ve güneşlenmeye uygun plajı ile ülkenin denize girilecek gözde doğal güzelliklerinin başında Comino Adası gelir. Denizini bir havuza benzetebileceğiniz bu berrak denizde güneşlenebilir; deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

·         St. Peter’s Havuzu: Kristal berraklığında turkuaz denizi ve yüksek kayalar ile çevrili olan St. Peter’s Havuzu, ülkede denize girilecek en uygun mekanların başında gelir. Merdiven ile denize erişimin yapıldığı bölgeye ulaşımın zor olması nedeniyle sakin bir aktivite geçirme şansı elde edebilirsiniz.

·         Aşağı Barrakka Bahçeleri: Başkent Valletta’da bulunan bahçeler, farklı bitki türlerine ev sahipliği yapar. Neoklasik mimari stilinde inşa edilmiş ve bahçenin tam ortasında yer alan tapınağı ile güzel bir peyzaja sahip olan bahçeler, yorucu bir gezide nefes almanıza yardımcı olacak.

Malta’nın Meşhur Yemekleri

Malta’da ne yenir sorusuna ülke mutfağının sunacağı çok sayıda lezzetli menü bulunur. Malta’nın geleneksel yemekleri sebze ağırlıklı olarak hazırlanırken, tavşan ve farklı hayvan etleri ülke yemeklerinde kullanılır.

·         Minestra: Ülkeye özgü sebze çorbası olan Minestra içerisinde havuç, bezelye, maydanoz, makarna parçaları ve isteğe bağlı olarak tercih edilebilecek farklı sebzeler yer alır.

·         Ftira: Bazlama tostu olarak adlandırılabilen Ftira içerisinde domates, zeytin ve gebreotu yer alır.

·         Fenkata: Tavşan etinden yapılan bu sulu yemek, spagetti makarna ile birlikte servis edilir. Tavşan etinin kemikli bölümünün yer aldığı yahnide bezelye, domates, patates, havuç ve farklı sebzeler kullanılabilir.

·         Pastizzi: İzmir boyozuna benzeyeten Pastizzi, İtalyan rikotta peyniri ve köri soslu bezelyeler ile yapılır. Yağlı bir börek türü olan Pastizzi, ülkenin sevilen atıştırmalık lezzetleri başında gelir.

·         Maltese Honey Ring: Hazırlanışında bal ve pirinç kullanılan bu tatlı türü, Malta’ya özgü lezzetli bir kurabiyedir.

Malta’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Malta başkenti Valletta gidilecek yerler ve Mdina, Qawra ve diğer kentlerde görülmesi gereken yerlerde yapılacak farklı etkinlikler yer alır. Turistik öneme sahip çok sayıda mekan ve aktivitenin vulunduğu Malta’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini eksiksiz tamamlayarak ülkeyi yakından tanıyabilirsiniz.

·         Marsovin Şarabını Tadın: Malta’da üretim gerçekleştiren Marsovin şirketi, ülkenin en büyük birinci sınıf şarap üreticisidir. 1919 yılında kurulan şirket tarafından üretilen birinci kalite şarapların tadını denemenizi tavsiye ederiz.

·         Adaları Keşfe Çıkın: Bir ada ülkesi olan Malta, irili ufaklı çok sayıda adaya sahiptir. Adalarında denize girilebilen ve muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bu ada ülkesi ziyaretinizde tüm adaları gezmeyi ihmal etmeyin.

·         Malta Şövalyelerinin Gizemini Kaldırın: 1530 – 1800 yılları arasında ülkeyi Malta Şövalyeleri adı verilen St. Jean Şövalyeleri yönetti. Osmanlı’nın Rodos’u fethi ile birlikte Malta’ya gelen şövalyeler, üstatları bulunan bir tarikat idi. Malta Şövalyeleri’nin kullandığı çok sayıda saray ve kale yer alan ülkede, şövalyelerin gizem kapısını aralama fırsatını kaçırmayın.

Malta’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Suç oranı düşük olan Malta’da dikkat edilmesi gerekenler bazı özel bölgeleri içerir. Kullanım araçlarını da etkileyen ve seyahat öncesi hazırlık gerektirebilen Malta’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir:

·         Seyahat öncesi vize alınması gereklidir.

·         Ülkede kullanılan para birimi Euro’dur ve kredi kartı yanında yanınızda bir miktar nakit bulundurmanız tavsiye edilir.

·         Malta gece hayatı Paceville’de yaşanırken, bu bölgede sarhoş kavgaları yaşanabilmektedir.

·         G tipi fiş kullanılan ülkede dönüştürücüye ihtiyaç duyacaksınız.

Malta Vizesi

Schengen birliği prosedürlerinin uygulandığı Malta’ya ziyaret gerçekleştirecek Türk vatandaşları, seyahat öncesi Malta vizesi almalıdır. Malta’ya vize almak için ülkemizde yetkili kurum Malta Ankara Büyükelçiliği’dir. Büyükelçilik üzerinden şahsen vize başvurusunda bulunulabildiği gibi yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden Malta’ya vize başvurusunda bulunulabilir.

 Marina Vize Başvuru Merkezi Malta vizesi almak için tercih edilebilecek yetkili acentedir. Sizin adınıza vize başvurusunda bulunan Marina Vize, tüm süreci yakından takip ederek en geç 10 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir. Onaylı Malta vizesini ise adresiniz üzerinden teslim alabilirsiniz.

Marina Vize aracılığı ile gerçekleştirilecek vize başvurularında istenen evraklar kargo yolu ile iletilebilir. Malta vize başvuru evrakları şunlardır:

·         Son 10 yıl içerisinde alınan ve en az 2 adet boş sayfaya sahip pasaport (Geçerlilik tarihi vize bitişinden 3 ay uzun olan),

·         Pasaport ve kimlik fotokopisi,

·         2 adet 35x45 mm ebatlarda beyaz arka fon üzerine çekilmiş Biyometrik fotoğraf,

·         Malta vize başvuru formu,

·         Malta seyahatine ait ulaşım aracı rezervasyonu,

·         Malta’da konaklama gerçekleştirilecek otele ait rezervasyon çıktısı (Konfirmeli ve otel görevlisince kaşelenmiş – imzalanmış),

·         Minimum 30 bin Euro teminata sahip yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi (Tüm Schengen ülkelerinde geçerli),

·         Çalışılan işyerinden alınmış ve Malta Konsolosluğu’na hitaben yazılmış izin yazısı,

·         İşyeri imza sirküleri – Faaliyet belgesi – Vergi levhası – Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·         3 aylık maaş bordrosu,

·         SGK Hizmet Dökümü,

·         Son 3 aylık hareketleri gösterir banka hesap dökümü,

·         Varsa ek gelire ait belgeler,

·         İkametgah,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.