Nijer Gezilecek Yerler

Nijer’de gezilecek yerler ülkenin başkenti Niamey’de yoğunlaşmıştır. Tarihi eserlerin dini yapılar ağırlıklı olduğu ülkede, modern yapıların sayısı oldukça azdır. Doğal güzelliklerin önem kazandığı ülkede, Afrika kıtasına özgü hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Ülkenin mutfağı, denenmesi gerekli lezzetlerden oluşur. Pek çok lezzet, Türk mutfağının sevilen tatlarına benzerlik gösterir. Afrika iklimine hakim olan ülkede, yaz ayları yağışlı geçer. Kasım – Şubat dönemi yapılacak ziyaretler, sıcaklığın yüksek olduğu aylara denk gelir.

Nijer’de Gezilecek Tarihi Yerler

Nijer’de tarihi mekanlar dini yapılardan oluşur. Nijer’deki tarihi mekanlar başkent çevresinde yoğunlaşmıştır. Ülke tarihi ve dini özelliklerini tanımak için tarihi eserlerini ziyaret edebilirsiniz.

·         Agadez Mosque: İlginç yapım tekniği ile dikkat çeken cami, Nijer’in Agadez şehrinde yer alır. Alışılmışın dışında görünümü ile dikkatleri çeken camiyi özel kılan ise kilden yapılmasıdır.

·         Sultan’s Palace: Nijer’in Zinder bölgesinde bulunan saray, Afrika kıtasına özgü mimarisi ile dikkat çeker. Sarayın tarihi 15. yüzyıla kadar dayanırken, saray içerisinde işkence odaları ve cezaevi mahkumlarının tutulduğu avlu da ilgi çekicidir.

Nijer’de Gezilecek Modern Mekanlar

Nijer şehirleri ülke ekonomisini yansıtır. Ekonomik durumun iyi olmadığı ve halkın çoğunluğunun bir eve sahip olmadığı ülkede, gezilmesi gerekli yapıların büyük bölümü başkent Niamey’de yer alır. Nijer’deki modern mekanlar dini yapıların yanında ülke sanatçılarınca yapılmış eserlerin sergilendiği müzelerden oluşur.

·         Niamey Grande Mosque: Başkent Niamey’de bulunan cami, Libya eski lideri tarafından Nijer’e hediye olarak yaptırıldı. Hoş mimarisi ile dikkat çeken cami, minaresine çıkan ziyaretçilerine başkent manzarasını hediye ediyor.

·         Ulusal Müze ve Hayvanat Bahçesi: Batı Afrika’nın en iyi ulusal müzeleri arasında gösteren Ulusal Müze ve Hayvanat Bahçesi, 1959 yılında açıldı. Müzede tarihi ve arkeolojik kalıntıların yanında folklorik eserler sergilenirken, farklı hayvan türü de bir arada bulunur.

·         Nijer Ulusal Müzesi: Nijerli sanatçıların eserlerinden Afrika kültürü için önemli materyallere kadar çok sayıda objenin sergilendiği müze, ülkenin en eski müzesidir. Ülke ve Afrika tarihi hakkında önemli eserlere ulaşabileceğiniz müze, ülkeye gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.

·         Cap Banga: Hoş bir mekanda dinlenmek ve manzaranın tadını çıkarmak için Cap Banga, yapabileceğiniz en iyi seçimler arasında yer alır. Gün batımı manzarası eşliğinde dinlenebileceğiniz mekanda, bol fotoğraf çekme şansı yakalayabilirsiniz.

Nijer’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Nijer doğal güzellikleri kıtanın kalan ülkelerine göre az çeşitliliğe sahiptir. Yabani hayvanları ve kıtaya özgü endemik bitki türlerini gözlemleme şansı bulacağınız Nijer’deki doğa harikaları, UNESCO koruması altında bulunan ulusal parkları da içermektedir.

·         Boubon Adası: Kano ile ulaşılabilen ada, su aygırları ile ünlüdür. Adada su sporları yanında farklı aktivitelerin yapılabiliyor olması ise turistik önemini artırmaktadır.

·         Ferme Youyou: Başkent Niamey’de bulunan bu çiftlik, doğal güzellikleri ve yetiştirilen hayvan çeşitliliği ile gezginlerin Nijer’de uğradıkları adresler arasında yer alıyor. Kümes hayvancılığından sığır yetiştiriciliğine, pirinç yetiştiriciliğinden eğitim faaliyetlerine kadar çok sayıda aktiviteyi Ferme Youyou’da gözlemleyebilirsiniz.

·         Nijer Ulusal Parkı: Nijer’le birlikte Burkina Faso ve Benin hükümetlerince yönetilen ulusal park, 1996 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Önemli bir kuş alanı olan milli park, farklı bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Nijer’in Meşhur Yemekleri

Nijer’de yemekler deniz ürünleri ağırlıklıdır. Pirinç yetiştiriciliğinin yaygın olduğu ülkede, Nijer’in geleneksel yemekleri pirinçten yapılan yöresel bir pilav türü ile birlikte servis edilir.

·         Shinkafa: Pirinç pilavı olan Shinkafa, pilavın top haline getirilmesi ile servis edilir. Ülkede tüketilen et yemeklerinin tümü, Shinkafa ile birlikte servis edilir.

·         Balık Yahnisi: Ülke mutfağında önemli yer tutan balık türleri, farklı pişirme yöntemleri ile geleneksel yemekler arasında yerini alıyor. Balık yahnisi sulu bir yemek türü olarak domates, acı biber ve zencefil ile balığın marine edilerek yağda pişirilmesi ile hazırlanıyor.

·         Tattabara: Güvercin etinden yapılan Tattabara, bölge halkının sevdiği lezzetler arasında yer alıyor. Güvercin etinin ızgarada pişirilerek yapıldığı bu yemek türü, denemeniz için iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkar.

·         Ogbono: Kurutulmuş et ile yapılan bu yemek türü, sade ve otlar ile hazırlanabiliyor.

Nijer’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Nijer’de yapılabilecek aktiviteler, geçireceğiniz tatilde güzel anılar biriktirmenize yardımcı olur. Ülkeyi ve Afrika kıtasını yakından tanıma fırsatı bulmak için Nijer’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göz atın.

·         Güreş Müsabakası İzleyin: Nijer tarihinde önemli yer tutan güreş sporu, hasat döneminin verimli geçtiği dönemlerde organize edilir. Seyahatinizde düzenlenen güreş organizasyonuna denk geldiğinizde müsabakaları izlemenizi tavsiye ederiz.

·         Kano ile Nehir Turu: Ülkenin Kanazi bölgesinde düzenlenen nehir turlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Ülkede yer alan irili ufaklı adaları keşfetmeniz yanında nehir turunuz size, su aygırlarını habitatında gözlemleme şansı sunacak.

·         Vahşi Hayvan Türlerini Gözlemleyin: Nijer’de yer alan ulusal park, farklı kuş türleri ile birlikte kıtaya özgü hayvanların yaşadığı doğal koruma alanıdır. Afrika kıtasına özgü bitki ve hayvan türlerini doğal alanlarında gözlemlemeyi ihmal etmeyin.

Nijer’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nijer seyahat öncesi ülke hakkında bilgi edinmek önemlidir. Ülkede hakim olan salgın hastalık ve diğer koşullar, Nijer’deki tatiliniz için uyarılar başlığı altında toplanmıştır. Nijer seyahati öncesi ve sonrası şu hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir:

·         Nijer seyahatleri için vize alınması gereklidir.

·         Ülkeye giriş öncesi sarı humma aşısının yapılması gereklidir.

·         Başkent dışında kalan bölgelere yapılacak seyahatlerde, Nijer hükümetine haber verilmesi gereklidir.

·         Gece saatlerinde kara yolu seyahati yapılmaması ve çöl bölgelerinden güvenlik nedeniyle uzak durulması tavsiye edilir.

Nijer Vizesi

Nijer seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının Nijer vizesi almaları gereklidir. Nijer’e vize almak için yetkili kuruluş Nijer Ankara Büyükelçiliği’dir. Nijer Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacak gerekli evraklar ile birlikte vize başvuruları, değerlendirme süreci boyunca yapılacak takip ile onaylanır. Doğrudan Büyükelçiliğe başvuruda bulunabilmenin yanında, Nijer Büyükelçiliği yetkili acenteleri üzerinden vize başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Marina Vize Başvuru Merkezi, Nijer Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Sizin adınıza Büyükelçiliğe vize başvurusu gerçekleştiren Marina Vize, süreci yakından takip ederek vize onay sürecini kısaltabilmektedir. Onaylanan vizeyi adresinizden teslim eden Marina Vize, Büyükelçiliğe gelmenize gerek kalmadan Türkiye’nin her yerinden Nijer’e vize başvurusunda bulunma olanağı tanımaktadır.

Nijer vize başvuruları pasaport ile gerçekleştiriliyor. Pasaportta istenen özelliklerin başında, son 10 yıl içerisinde alınması geliyor. En az 2 adet boş sayfanın bulunması gereken pasaportun, Nijer vize bitiş tarihini takip eden 6 ayı aşan süre boyunca geçerlilik süresinin bulunması isteniyor. Pasaport ile birlikte Nijer vize başvurularında şu evrakların tamamlanması isteniyor:

·         Kimlik ve pasaport fotokopisi,

·         2 adet beyaz arka fon üzerine çekilmiş ve 35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·         Nijer vize başvuru formu,

·         Nijer seyahatine ait ulaşım araçlarının rezervasyonları,

·         Nijer’de yapılacak konaklamaya ait konfirmeli ve otel yetkililerince kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı,

·         Uluslararası Aşı Karnesi.

Yukarıdaki evrakların tamamlanması ardından başlayan vize başvuru süreci, Marina Vize tarafından 3 – 7 iş günü arasında sonuçlandırılır. Ekspres vize başvurusunun yapılabildiği Nijer’e, vize onayı 3 iş gününde alınabilmektedir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.