Polonya Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Polonya Özel Ziyaret Vizesi Genel Bakış

Polonya Özel Ziyaret Vizesi Genel Bilgi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Polonya gezileri için Polonya vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Polonya gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Polonya girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Polonya gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Polonya’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Polonya Konsolosluğu’na ya da Polonya Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Polonya Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Polonya, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Polonya vizesi alındıktan sonra, gezinin Polonya’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Polonya Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Polonya Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Polonya vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Polonya’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Polonya Kosolosluğu’na ve de Polonya Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Polonya üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Polonya Ankara Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı., No: 241, 06650 , Kavaklıdere / ANKARA
Telefon: (312) 457 20 00
Faks: (312) 467 89 63

Email: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polonya İstanbul Başkonsolosluğu

Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu ,No:7, Kat 5, Maslak / İSTANBUL
Telefon: (212) 290 66 30
Faks: (212) 290 66 32
konsulat@polonyakons.org.tr

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Polonya Cumhuriyeti
Bayrak Polonya Özel Ziyaret Vizesi
Başkent Varşova
Nüfus 38.48 Milyon
Yüzölçümü 312.685 Km2
Para Birimi Polonya Zlotysi (PLN)
Milli Gelir 690.1 Milyar Euro
Enflasyon %3.4
İşsizlik Oranı %8.9
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 48

Faydalı Linkler