Portekiz Ticari Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Portekiz Ticari Vize Genel Bakış

Portekiz Ticari Vize Genel Bilgi

Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Portekiz gezileri için Portekiz Ticari Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Portekiz gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Portekiz girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Portekiz gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Portekiz’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Portekiz Konsolosluğu’na ya da Portekiz Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Portekiz Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Portekiz, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Portekiz Ticari Vize alındıktan sonra, gezinin Portekiz’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Portekiz Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Portekiz Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Portekiz vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Portekiz’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Portekiz Kosolosluğu’na ve de Portekiz Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Portekiz üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Portekiz Ankara Büyükelçiliği
Kuleli Sok. No:26 G.O.Paşa Ankara
Telefon: (+90) 312 405 60 28
Faks: (+90) 312 446 36 70

Email:embaixada@portugal.org.tr

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu

Fındıklı Meclisi Mebusan Cad. No:157 Kat:5 Beşiktaş / Kabataş İstanbul
Telefon: (+90) 212 251 91 18
Faks: (+90) 212 251 73 48

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Portekiz Cumhuriyeti
Bayrak Portekiz Ticari Vize
Başkent Lizbon
Nüfus 10,31 Milyon
Yüzölçümü 92.212 km²
Para Birimi Euro
Milli Gelir 342,2 Milyar Euro
Enflasyon %2
İşsizlik Oranı %6,7
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 351

Faydalı Linkler