Romanya Turist Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Romanya Turist Vizesi Genel Bakış

Romanya Vizesi Genel Bilgi

Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan Romanya’ya seyahat edebilmek için vize süreçleri Konsolosluklar tarafından gerçekleştirilir. Romanya vizesi başvuru sürecinde, vatandaşların 10 yıldan eski olmayan ve 6 ay boyunca geçerliliği bulunan bir pasaporta sahip olmaları zorunludur. Yolculuğun amacına göre, turistik, ticari ya da ziyaret olmak üzere vize türleri değişiklik gösterir. Başvuru süreçleri ve onaylanma süreleri, vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Evrakların tamamlanması durumunda, vizenin çıkma süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak yoğunluk olması ya da iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması durumunda vize sonuçlanma süresi değişiklik gösterir. Yeşil ya da gri gibi hizmet pasaportu sahipleri ise en fazla 90 gün süre ile vize almadan Romanya’ya seyahat edebilirler.

Bordo ya da kırmızı pasaport sahiplerinin ise Türkiye’den Romanya’ya gidebilmek için vize evraklarını tamamlamalarında fayda vardır. Turistik vize başvurusunda bulunmak için öncelikle 2 adet resim, kimlik fotokopisi, banka hesap cüzdanı, otel ve uçak bilgileri, seyahat sağlık sigortası tamamlanması gereken evraklar arasındadır. Vizenin onaylanması durumunda en az 15 gün süre ile Romanya’da kalabilmek mümkündür. Romanya vizesi evrak tamamlama süreçleri uzun süreceğinden dolayı, seyahatten en az 30 gün öncesinde başvuru yapmakta fayda vardır. D tipi uzun süreli konaklama vizesi alacak olanların ise işlemlerinin onaylanması durumunda 90 gün boyunca belirtilen ülkede kalmalarına izin verilir.

Romanya vizesi alabilmek için öncelikle Konsolosluklar ya da Büyükelçilik binalarından randevu alınması zorunludur. Daha sonrasında ise yetkililer ile görüşerek evrak tamamlama süreci başlar. Evrak toplama aşamaları ile uğraşmak istemeyenler, seyahat acenteleri ile anlaşarak vizeleri sorun yaşamadan onaylatabilirler. Ticari vize başvurusu yapanların tamamlaması gereken evraklar arasında SSK işe giriş belgesi, maaş bordrosu ve çalıştığı şirketin bilgileri bulunur. Vizenin sorun yaşanmadan en kısa süre içerisinde çıkabilmesi için belgeleri dikkatli bir şekilde toplamaya özen gösterilmelidir. Ticari vize başvurusu yapanların pasaportlarının geçerlilik süresi ise 1 yıl olması zorunludur. Ticari vize başvurularının onaylanma süreci 15 günden daha fazladır. Seyahat öncesinde belirtilen süreçleri dikkate alarak başvuru yapmakta fayda vardır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Romanya Ankara Büyükelçiliği

Bükreş Sok. No:4 Çankaya Ankara
Telefon : (+90) 466 37 06
Fax : (+90) 312 427 15 30
Email : romanyabyk@dsl.ttnet.net.tr

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Yanarsu Sok. ,No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 358 05 35
Fax : (+90) 212 358 05 18
Email :konsrom@doruk.net.tr

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Romanya Cumhuriyeti
Bayrak Romanya Vizesi
Başkent Bükreş
Nüfus 22.21 Milyon
Yüzölçümü 238.391 Km2
Para Birimi Rumen Leyi (RON)
Milli Gelir 255.4 Milyar Euro
Enflasyon %5
İşsizlik Oranı %7.5
Yaşam Süresi Kadın 76.1 – Erkek 68.9
Telefon Kodu +40

D

Romanya Vizesi Adana, Romanya Vizesi Adıyaman, Romanya Vizesi Afyonkarahisar, Romanya Vizesi Ağrı, Romanya Vizesi Aksaray, Romanya Vizesi Amasya, Romanya Vizesi Ankara, Romanya Vizesi Antalya, Romanya Vizesi Ardahan, Romanya Vizesi Artvin, Romanya Vizesi Aydın, Romanya Vizesi Balıkesir, Romanya Vizesi Bartın, Romanya Vizesi Batman, Romanya Vizesi Bayburt, Romanya Vizesi Bilecik, Romanya Vizesi Bingöl, Romanya Vizesi Bitlis, Romanya Vizesi Bolu, Romanya Vizesi Burdur, Romanya Vizesi Bursa, Romanya Vizesi Çanakkale, Romanya Vizesi Çankırı, Romanya Vizesi Çorum, Romanya Vizesi Denizli, Romanya Vizesi Diyarbakır, Romanya Vizesi Düzce, Romanya Vizesi Edirne, Romanya Vizesi Elazığ, Romanya Vizesi Erzincan, Romanya Vizesi Erzurum, Romanya Vizesi Eskişehir, Romanya Vizesi Gaziantep, Romanya Vizesi Giresun, Romanya Vizesi Gümüşhane, Romanya Vizesi Hakkari, Romanya Vizesi Hatay, Romanya Vizesi Iğdır, Romanya Vizesi Isparta, Romanya Vizesi İstanbul, Romanya Vizesi İzmir, Romanya Vizesi Kahramanmaraş, Romanya Vizesi Karabük, Romanya Vizesi Karaman, Romanya Vizesi Kars, Romanya Vizesi Kastamonu, Romanya Vizesi Kayseri, Romanya Vizesi Kırıkkale, Romanya Vizesi Kırklareli, Romanya Vizesi Kırşehir, Romanya Vizesi Kilis, Romanya Vizesi Kocaeli, Romanya Vizesi Konya, Romanya Vizesi Kütahya, Romanya Vizesi Malatya, Romanya Vizesi Manisa, Romanya Vizesi Mardin, Romanya Vizesi Mersin, Romanya Vizesi Muğla, Romanya Vizesi Muş, Romanya Vizesi Nevşehir, Romanya Vizesi Niğde, Romanya Vizesi Ordu, Romanya Vizesi Osmaniye, Romanya Vizesi Rize, Romanya Vizesi Sakarya, Romanya Vizesi Samsun, Romanya Vizesi Siirt, Romanya Vizesi Sinop, Romanya Vizesi Sivas, Romanya Vizesi Şanlıurfa, Romanya Vizesi Şırnak, Romanya Vizesi Tekirdağ, Romanya Vizesi Tokat, Romanya Vizesi Trabzon, Romanya Vizesi Tunceli, Romanya Vizesi Uşak, Romanya Vizesi Van, Romanya Vizesi Yalova, Romanya Vizesi Yozgat, Romanya Vizesi Zonguldak, Romanya Vizesi Kıbrıs, Romanya Vizesi KKTC

Faydalı Linkler