Ruanda Gezilecek Yerler

Ruanda’da gezilecek yerler ülkenin tepelik bölgelerinde yer alan doğal alanlardır. Yaşanılan soykırım nedeniyle halen toparlanma ve yenilenme sürecinin sürdüğü Ruanda’da, gezilecek yerlerin büyük çoğunluğu başkent Kigali’de yer alır. Ülkenin mutfağı geleneksel Afrika tarzını yansıtan örnekler ile doludur ve damak tadınıza aşina gelecek lezzetler içerir. Ekvatoral iklimin sahip olduğu ülkede, yüksek bölgeler her mevsim yağış almaktadır.

Ruanda’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ruanda dini yapılarında eski tarihli yapılar ile karşılaşılmaz. Ruanda’daki tarihi mekanlar iç savaş nedeniyle yaygın olarak yakın tarihli yapılardan oluşurken, içeriğinde yer alan koleksiyonlar ile Ruanda tarihine ışık tutar.

·         Ruanda Ulusal Müzesi: 1989 yılında kurulan müze, Afrika tarzı mimarisi ile ilgi çekmektedir. Bağımsızlığın 25. yılı anısına kurulan müzede Ruanda kültürel ve tarihi mirasını inceleyebilirsiniz.

·         Başkanlık Sarayı Müzesi: Ruanda başkenti Kigali’de yer alan müze, sergi alanları yanında sahip olduğu gizli odalar ile ilgi çeker. Geçmiş yıllarda uzun yıllar başkanlık sarayı yapılan bu yapının sahip olduğu koleksiyonla birlikte hoş mimarisi beğeninizi kazanacak.

·         Kandt Evi Müzesi: Ruanda tarihi ve kültürü hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz müze, Kigali şehrinde yer alır. Ülkenin doğal güzellikleri için de tasvirlerin yer aldığı müze, Ruanda rehberi olarak düşünülebilir.

 Ruanda’da Gezilecek Modern Mekanlar

Ruanda başkenti Kigali, ülkede gezilecek yerlerin büyük bölümüne ev sahipliği yapar. Yaşanan iç savaş sonrasında henüz toparlanma sürecinde olan Ruanda’daki modern mekanlar ise sınırlı sayıdadır.

·         Kigali Soykırım Anıtı: 1994 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybedenler anısına dikilen anıtlar, ülkenin acı hafızasını canlı tutuyor. Soykırımın izlerini takip etmek isteyen ziyaretçiler, Kigali Soykırım Anıtı’nı ziyaret edebilirler.

·         Inema Sanat Merkezi: Başkentte yer alan Inema Sanat Merkezi, 2012 yılında ziyarete açıldı. Yerli sanatçılar yanında sanat merkezinde, yabancı misafir sanatçılara ait koleksiyonlar yer alır.

Ruanda’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Ruanda yüzölçümü küçük bir ülke iken, engebeli bir araziye sahiptir. Bin tepeli olarak anılan Ruanda’daki doğa harikaları ise ülkenin yüksek kesimlerinde yer alır.

·         Volcanoes Ulusal Parkı: Başkent Kigali’de bulunan milli park, Goril Parkı olarak da bilinir. 1925 yılından bu yana ziyaretçilere kapılarını açan milli parkın doğası ve gorillerin ilginç yaşamı, ilginizi çekmeyi başaracaktır.

·         Akagera Ulusal Parkı: 200 kilometrekare bir alanda kurulu olan milli park, düzenlenen Safari turları için ülkede tercih edilen duraklar başında gelir. Doğal güzellikleri ve farklı canlı türleri ile ilginizi çekecek bu parkta Safari turlarına katılarak yeni maceralara atılabilirsiniz.

·         Kivu Gölü: Ruanda ve Demokratik Kongo arasında yer alan bu göl, sunduğu manzara ve temiz hava ile ziyaretçileri memnun etmeyi başarmaktadır. Ülkenin en önemli su kaynakları arasında yer alan gölde, el değmemiş tabiatın güzellikleri ile büyüleneceğinizden emin olabilirsiniz.

·         Nyungwe Ormanı Ulusal Parkı: El değmemiş yağmur ormanlarının bakir doğası ile sizi buluşturan milli park, şempanzelere ev sahipliği yapar. Bu primat türlerini doğal yaşamında gözlemleyebileceğiniz milli park, büyüleyici doğası ile gezinize damga vuracak!

Ruanda’nın Meşhur Yemekleri

Ruanda önemli yemekleri kıtanın geneli ile benzer lezzetleri taşır. Izgarada pişirme yönteminin et, tavuk ve balık yemeklerinde popüler olduğu Ruanda’nın geleneksel yemekleri, seyahat süresince denemekten keyif alacağınız lezzetleri sizlerle buluşturmayı başaracaktır.

·         Ugali: Nişastadan yapılan bu lapa türü Afrika ülkelerinin genelinde bulunan bir lezzettir. Ugali ülke mutfağında yer alan yemeklerin önemli bir bölümünde pilav gibi birlikte servis edilir.

·         Samosa: Üçgen şeklinde hazırlanan ve içeriğinde baharatlı sığır eti yer alan börek, ülkenin sevilen atıştırmalık lezzetlerindedir. Besleyici olan bu atıştırmalık türüne ülkenin yemek yenebilecek noktalarından ulaşabilirsiniz.

·         Nyama Choma: Izgarada et pişirme kültürü, Afrika mutfağı gibi Ruanda mutfağı için de tercih edilen bir pişirme yöntemidir. Sokak satıcılarından deneyimleyebileceğiniz bu lezzette, tavuk eti ve keçi eti ile yapılan ızgara et lezzetini deneyimleyebilirsiniz.

·         Matoke: Yeşil muz, patates ve tercihe göre barbunya eklenen bu yemek türü, farklı kategoride lezzetleri bir arada buluşturur. Püre şeklinde hazırlanan yemeği Ruanda’da tatmanızı tavsiye ederiz.

·         Brochette: Keçi ya da tavuk etinden yapılan Brochette, ülkenin sevilen lezzetleri arasında gösterilebilir. Şiş halinde getirilen tavuk ve keçi etinin ızgarada pişirilmesi ile hazırlandığı Brochettede, bazı sokak satıcıları balıketi kullanarak farklı bir lezzeti sizlerle buluşturabilir.

Ruanda’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Soykırım ardından toparlanma sürecine giren ve halen halkın yoksul olduğu Ruanda’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinin büyük bölümünde, ülkenin sahip olduğu doğal güzellikler ön plandadır. Kıtaya özgü kültürel özellikleri gözlemleyebileceğiniz Ruanda’da, soykırıma ait izleri takip edebilirsiniz. Ruanda gece hayatı yok denecek kadar az sayıda mekanda sınırlı da olsa yaşanabilir.

·         Soykırımın Ayrıntılarını Öğrenin: Yakın tarihte yaşadığı soykırım ile sarsılan ülkede, soykırımda hayatını kaybedenlerin anısına dikilen Kigali Soykırım Anıtını ziyaret etmelisiniz. Başkentte yer alan anıt manevi değeri yanında insanlığın en büyük felaketlerinden birisi hakkında önemli bilgiler edinmenize yardımcı olur.

·         Safari Turuna Katılın: Ülkede yer alan milli parklar, Safari tutkunlarına aradıkları adrenalini sunmaktadır. Vahşi Afrika doğasından heyecan dolu vakit geçirmenize olanak tanıyan Safari turları ile farklı bir coğrafyanın hayvan ve bitki örtüsünü keşfedebilirsiniz.

·         Alışverişi İhmal Etmeyin: Geleneksel el yapımı Ruanda ürünlerini satan dükkanlar, gezinizi hatırlatacak otantik ürünlerin satın alınması için doğru adrestir. Başkentte bolca karşılaşabileceğiniz bu mekanlarda el yapımı maskeden geleneksel kıyafetlere kadar Ruanda kültürünü yansıtan ürünleri satın alma fırsatını kaçırmayın.

Ruanda’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Afrika ülkelerinin bir kısmında devam eden iç savaş nedeniyle ilk kez Ruanda seyahati gerçekleştirecek herkesin aklına Ruanda güvenilir mi sorusu gelebilir. 100 günde yaklaşık 1 milyon kişinin öldüğü soykırım ardından yenilenme çalışmalarına başlayan ülkede güvenlik sorunu tamamen halledilmiştir. Seyahatinizde en yüksek memnuniyeti elde etmeniz için dikkat etmeniz gereken Ruanda’daki tatiliniz için uyarılar ise şunlardır:

·         Ruanda seyahatine çıkacak olan Türk vatandaşlarının vize alması zorunludur.

·         Ülkeye giriş gerekliliği koşulları başında Sarıhumma aşısının vurulması gerekir. Bu aşı il birlikte Hepatit, Kızamık, Difteri ve Tetanos aşılarını vurulmuş olmanız tavsiye edilir.

·         Ülkede yapılacak her harcama için pazarlık yaparak tasarruf edebilirsiniz.

·         Ülkenin doğal güzelliklerinin de yer aldığı yüksek bölgeler, bol yağış alır. Seyahatinizde yağış faktörünü göz önüne alarak hazırlık yapmayı unutmayın.

Ruanda Vizesi

Ruanda’ya seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları, Ruanda vizesi uygulamasına tabi tutulur. Seyahat öncesi alınan vizede, pasaporta ihtiyaç duyulur. Yeşil, gri ve bordo pasaport ile yapılan Ruanda vize başvurularında yetkili kurum Ruanda Büyükelçiliği’dir.

Pasaport sahipleri Ruanda’ya vize almak için doğrudan Büyükelçiliğe başvuruda bulunabilecekleri gibi yetkili acenteler üzerinden işlemleri yürütebilirler. Marina Vize Başvuru Merkezi Ruanda Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Türkiye’nin her yerinden Ruanda vize başvurusu kabul eden Marina Vize, sizin adınıza vize başvurusunda bulunarak başlattığı süreci vize onayının alınmasına kadar sürdürür. Tüm süreci sizin adınıza başarılı bir şekilde yöneterek 4 – 7 iş günü içerisinde vize onayını almaktadır.

Ekspres vize başvurusunda bulunabilen Ruanda’da, verilecek vize onayı için pasaporta sahip olunması gereklidir. En az 2 adet boş sayfaya sahip olması istenen pasaportun geçerlilik tarihi, vize bitiş tarihinden 6 ay uzun olmalıdır. Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve evlilik, boşanma, vb. sebeplerle geçerliliğini yitirmemiş olmalıdır.

Pasaportla birlikte önlü-arkalı fotokopisinin de yer aldığı Ruanda vize başvuru evrakları; Biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği, başvuru formu, dilekçe ve ulaşım -konaklama rezervasyonları olarak sıralanır. İstenen tüm evrakları Marina Vize’ye elden teslim edebileceğiniz gibi anlaşmalı kargo şirketlerini kullanarak ulaştırabilirsiniz. 150 Euro vize başvuru ücretinin alındığı Ruanda Büyükelçiliğinde yapılan başvuru ardından vize onayı alınması ardından, Marina Vize aracılığı ile adresiniz üzerinden onaylı Ruanda vizenizi teslim alabilirsiniz.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.