Rus Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Rus Vizesi için Gerekli Evraklar

Rus vizesi için Gerekli Olan  Evraklar Aşağıdaki Gibidir.

Rus Vizesi Örneği

1.Pasaport özellikleri

 • Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve Rus vize başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Rusya’ya yapacağınız seyahatinizin dönüş tarihinden itibaren pasaportunuzun geçerlilik tarihinin Rusya vizesinin bitim tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli (temdit tarihi) olması istenen diğer kriterdir.
 • Rusya konsolosluğu yırtık, deforme ve tahriş olmuş pasaportlarla yapılan başvuruları kabul etmemektedir.
 • Pasaportun hamili kısmının pasaport sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

2.Fotoğraf özellikleri

 • Rus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler 1 adet 35 mm genişlikte 45 mm yükseklikte biyometrik fotoğraf ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraflar 6 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.
 • Vize işlemlerinde kullanılacak olan biyometrik fotoğrafın arka fonu mutlaka beyaz olmalıdır. Fotoğraf Örneği

3.Ulaşım Bilgileri

 • Uçak ile ulaşımı tercih eden başvuru sahipleri, Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun bulunmasına dikkat etmelidirler.
 • Kendi otomobili veya motosikleti ile seyahat edecek başvuru sahipleri, aracı kullanacak kişi tarafından yazılmış güzergâh dilekçesi, yeşil sigorta, uluslararası geçerli ehliyet ve araç ruhsat fotokopilerini de başvuru dosyasına eklemelidirler.
 • Seyahatte gemi turu organizasyonu kullanılması durumunda güzergâh yazısı ve rezervasyonlar başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Tren veya Otobüs ile gerçekleştirilecek seyahatler için Rus vizesi müracaatında tren yada otobüs bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Bilet Rezervasyonu bulunmayan müşterilerimiz için Marina Vize tarafından geçici rezervasyon düzenlenecektir. 

4.Konaklama Belgesi

 • Rusya’da konaklayacağınız otelden alınmış konfirmeli rezervasyon çıktısı.
 • Otel Rezervasyonunuz seyahat sürecinizde açıkta gün bırakmayacak şekilde olmalı ve Vize alacak kişinin rezervasyon  belgesinde  isim ve soyisminin rezervasyon belgesinde mutlaka yazılı olması gerekmektedir.
 • Otel Rezervasyonu bulunmayan kişiler için Marina Vize Tarafından geçici otel rezervasyonu düzenlenecektir. 

5.Voucher Belgesi

 • Rusya topraklarında faaliyet gösteren Tur operatöründen alınmış Voucher.
 • Voucher belgesinde isminiz soyisminiz doğum tarihiniz pasaport numaranız Rusya’da konaklayacağınız otelin ismi ve adresi Rusya’ya giriş ve çıkış tarihleriniz yazılmış olması gerekmektedir.
 • Voucher belgesi Islak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Fotokopi kabul edilmemektedir.
 • Voucher Belgesi sizin adınıza acentemiz Marina vize tarafından temin edilip orijinalı konsolosluğa fotokopisi Rusya’ya giriş yaptığınız esnada gümrükte beyan etmeniz için size verilecektir. Voucher Örneği

6.Garanti Mektubu

 • Rusya topraklarında faaliyet gösteren Tur operatöründen alınmış Garanti mektubu.
 • Garanti mektubunda isminiz soyisminiz doğum tarihiniz pasaport numaranız ile birlikte Rusya’da kalacağınız süre boyunca size kefil olduğuna dair yazı.
 • Garanti mektubu Islak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Fotokopi kabul edilmemektedir.
 • Garanti mektubu sizin adınıza acentemiz Marina vize tarafından temin edilip orijinalı konsolosluğa fotokopisi Rusya’ya giriş yaptığınız esnada gümrükte beyan etmeniz için size verilecektir. Garanti Mektubu Örneği

7.Bilgi Formu

 • Bilgi formunu indirip doldurunuz. Doldurduхunuz bilgi formunu da bize ulaştırmanız gerekmektedir. Bilgi Formu indir
 • Eğer mevcut yazıcınız yoksa  bilgi formunda yazılı olan detayları bir kağıda yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Rusya Vizesi Ücreti

 • Rusya Vizesi Fiyat Listesi 2020 yılına ait olup ücret tablosunda yazılı olan ücretler geçerlidir.
 • Yukarıda yazılı olan fiyatlarımıza Kargo & KDV dâhil değildir.
 • Rusya Vizesi Fiyatı belirlenirken Rusya Konsolosluğu vize harçları ve hizmet bedelimiz dâhil edilmektedir.
 • Yukarıdaki ücret tablosunda  belirtilen Rusya Vize Ücretleri dışında ilave bir ücret talep edilmez.
 • Rusya Vize Ücreti tablosuna Kargo & Kurye ücretleri dâhil edilmemiştir. Kargo & Kurye ücretleri müşteriye aittir.

Önemli Notlar

 • Marina Vize Başvuru Ofisi Rusya Konsolosluğu yetkili acentesidir.
 • Marina Vize Başvuru Ofisi Türkiye’nin herhangi bir ilinde ikamet eden şehir fark etmeksizin sizin adınıza Rusya Vizesi Başvurusu yapma hakkına sahiptir.
 • Rusya Vize Başvuru işlemleri için Konsolosluğa gelmenize gerek yoktur. Konsolosluk gerek gördüğü takdirde mülakata gelmeniz zorunludur.
 • İstanbul’da bulunan müşterilerimiz bizzat kendileri ofisimize gelerek veya yetkilendirdiği kişi aracılığıyla yada Kargo&Kurye ile evraklarını bize ulaştırarak Rusya Vizesi Müracaatında bulunabilirler.
 • İstanbul dışında bulunan Rusya Vizesi almak isteyen müşterilerimiz pasaport ve diğer evraklarını anlaşmalı olduğumuz kargolar Mng kargo, Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo aracılığıyla Marina Vize Ofisine Ulaştırabilirler.
Evraklarınızı Aşağıda Bulunan Kargo Firmalarıyla Gönderebilirsiniz

Anlaşmalı Kargo - Mng Kargo

Anlaşmalı Kargo - Aras Kargo

Anlaşmalı Kargo - Yurtiçi Kargo

D

RUS VİZESİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerçekleştirecekleri Rusya seyahatlerinde sahip oldukları vize muafiyeti anlaşması 1 Ocak 2016 tarihinde tek taraflı olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından feshedilmiştir. Anlaşma günümüzde tekrarlanmamış olup, Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaport dışında kalan tüm pasaport sahipleri, Rusya seyahatleri öncesinde vize alarak seyahatlerini gerçekleştirmek zorundadır. Rus vizesi almak isteyen Türk vatandaşları, vize işlemlerini Rusya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirmek zorundadır. Şahsi başvuru gerçekleştirmek isteyen adayların bizzat Rusya Konsolosluğu’na gelerek başvuruda bulunmaları ve onaylı vizelerini teslim alması gerekirken, Marina Vize Acentesi aracılığıyla başvuruda bulunanların bulundukları şehirden ayrılmalarına gerek yoktur. Acentemiz Rus vizesi başvurusu konusunda tam yetkili acentedir ve Türkiye’nin her ilinden Rus vizesi başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Rus Vizesi Örneği

Rus Vizesi Örneği

Rus Vizesi Nasıl Alınır?

Rus vizesi başvurusu gerçekleştirecek adaylardan talep ettikleri vize türüne farklı evraklar istenmektedir. Rus vizesi işlemleri başlatılabilmesi için konsoloslukça istenen prosedürler istenen sıraya göre eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Rus vizesine başvururken ilk olarak Rus vizesi ücreti yatırılarak işlemlere başlanmalıdır. Ücretin yatırılması itibari ile vizede istenen evrakların tamamlanmasına başlanır. Evraklar vize türüne göre farklılık gösterse de tüm vize türlerinde ortak olarak istenen evraklar pasaport, biyometrik fotoğraf, Rus vizesi başvuru formu, Voucher Yabancı Turist Kabul Belgesi, Garanti Mektubu ve Seyahat Sağlık Sigortasıdır. Rus vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun 1 adet boş vize sayfası bulunmalı ve pasaportun yırtık / yıpranmamış olması istenmektedir. Rusya seyahatinden dönüş tarihi itibari ile en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunması istenen pasaportun vize başvurusundan önce 2. Sayfasında bulunan pasaportun hamili kısmının pasaport sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflardan 2 adet istenmektedir. Beyaz arka fon üzerine çekilmiş olan biyometrik fotoğraflarda yüzün tüm ayrıntıları belli olması gerekirken, başvuru sırasında bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için başvuruda kullanılacak biyometrik fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması tercihi yerinde bir karar olacaktır. Marina Vize Acentesi ile başvuru gerçekleştirilen adayların bu iki belgeyi tarafımıza ulaştırmaları yeterli olurken şahsi başvuruda bulunan adaylar kalan evrakları da kendileri temin etmek zorunda kalacaktır. Konsolosluk, Rusya vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurularak başvuru sahibi tarafından imzalanmasını isterken, formun Rusça olarak doldurulmasını talep etmektedir. Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılırken tüm Rusya Federasyonu ülkelerinde geçerli olmasına ve geçerlilik tarihinin Rusya seyahati dönüş tarihini kapsamasına dikkat edilmelidir. Gerekli evrakların tamamlanması ile inceleme süreci başlanacak olup, inceleme sonrası onaylanan vizeler sitemizde bulunan Rus Vizesi örneği ile birebir benzer şekilde teslim edilecektir.

Rus Vizesi Çeşitleri

Rusya Konsolosluğu tarafından 15 gün ile 3 yıl arasında değişen geçerlilik süreleri ve 1, 2 ve çok girişli seçenekleri ile Rus vizesi çeşitleri verilmektedir. Rus vizesi danışmanlığı hizmeti veren acentemiz, başvuruda bulunulan tüm vize türleri için gerekli evrakları temin ederek başvuru gerçekleştirmesinin yanı sıra onaylanan vizeyi konsolosluktan teslim alarak müşterisine kargo ile göndermektedir. Vize başvuru ve teslim sürecinin hiçbir aşamasında müşterimiz konsolosluğa gelmek zorunda kalmamaktadır.

 • Rus Turist Vizesi: 15 günlük ve 1 aylık verilen Rus Turist vizesi almak için Rusya Konsolosluğu’na pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Voucher Yabancı Turist Kabul Belgesi ve Seyahat Sağlık Sigortası ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Acentemiz ile yapacağınız başvurularda 15 günlük vize başvurusu için 175 Dolar, 1 aylık 1 girişli vize başvurusu için 240 Dolar ve 1 Aylık 2 girişli vize başvurusu için 280 Dolar vize ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Acentemizin gerçekleştirdiği Rus turist vizesi başvurusu 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.
 • Rus Çalışma Vizesi: Rus çalışma vizesi başvuruları için pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Rusça doldurulmuş başvuru formu ve Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan alınmış davetiye ile birlikte Rusya Konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir. 3 yıllık çok girişli olarak verilen Rus çalışma vizesi başvurusu, acentemiz tarafından 4000 Dolar karşılığında gerçekleştirilmekte olup, 60 gün içerisinde Rus çalışma vizesi onayı alınmaktadır.
 • Rus Eğitim Vizesi: Rusya’da faaliyet gösteren eğitim kurumlarında öğrenim görmek için gerekli olan Rus eğitim vizesi başvuruları, tüm vize çeşitlerinde olduğu gibi konsolosluğa yapılacaktır. Pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, Rusça doldurulmuş başvuru formu ve Rusya’da faaliyet gösteren eğitim kurumundan onaylı davetiye ile birlikte başvurular gerçekleştirilmektedir. Acentemiz ile başvuruda bulunan müşterilerimizin gerekli tüm evrakları tarafımızca tamamlanmakta olup, müşterimiz herhangi bir işlem için konsolosluğa gelmeyecektir.
 • Rus Evlilik Vizesi: Rus evlilik vizesi başvurularının yoğun bir prosedüre sahip olması nedeniyle acentemiz aracılığıyla başvuruda bulunan çok sayıda müşterimiz bulunmaktadır. Pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf ve Rusça yazılmış başvuru formuna ilave olarak adaylardan, Rusya’da ikamet eden eşin onaylı ikametgahı ve kimlik fotokopisi istenmektedir. Rus evlilik vizesi başvuruları 3 aşamalı olarak gerçekleşmekte olup ilk aşama konsolosluktan gerçekleşmekte olup diğer aşamalar Rusya Federal Göçmen Bürosu ve Rus eşin ikamet ettiği mahallenin muhtarlığından gerçekleştirilmektedir.
 • Rus Express Vizesi: Rus Express Vizesi başvurusunda bulunarak başvuru inceleme süresini kısaltma taleplerinizi acentemizden aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Rus çalışma vizesi başvurusu dışında tüm vize başvuruları için Express vize uygulaması yapılmakta olup, Rus Express vize başvurularınız 2 iş günü içerisinde acentemiz tarafından sonuçlandırılmaktadır. 70 Dolar ile 120 Dolar arasında değişen ilave vize ücreti ödemeniz halinde gerekli tüm prosedürler acentemiz tarafından gerçekleştirilecek olup, onaylı vizeniz adresinize gönderilecektir.
 • Rus Ticari Vizesi: Rus ticari vize başvuruları için Express vize uygulaması yapılabildiği gibi evraksız vize başvuruları için de alternatif bulunmaktadır. Konsolosluğa yapılacak Rus ticari vizesi başvurusunda pasaport, Rusça doldurulmuş başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve Federal Göçmen Bürosu’ndan alınacak onaylı ticari davetiye gerekmektedir. 3 Aylık ve 1 yıllık olarak verilen Rus ticari vizesi başvurularında acentemiz 170 Dolar ile 725 Dolar arasında başvuru şekline, giriş sayısına ve geçerlilik süresine göre değişen ücret talep edilmekte olup, tüm konsolosluk masrafları talep edilen ücret dahilindedir.
Büyükelçilik / Konsolosluk
Rusya Ankara Büyükelçiliği

Karyağdı Sok., No:5, 06692, PK. 35
Kavaklıdere – Çankaya / ANKARA
Telefon : (+90) 312 439 21 22
Fax : (+90) 312 438 39 52
Email : rus-ankara@yandex.ru

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Istiklal Cad.,No: 219-225 A.
Beyoglu / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 292 51 01
Fax : (+90) 212 249 05 07
Email :rusyaistanbul@mail.ru

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Rusya Federasyonu
Bayrak Rusya Vizesi
Başkent Moskova
Nüfus 140.04 Milyon
Yüzölçümü 17.098.242 Km2
Para Birimi Ruble (RUB)
Milli Gelir 2.116 Trilyon Euro
Enflasyon %11.9
İşsizlik Oranı %8.9
Yaşam Süresi Kadın 73.1 – Erkek 59.3
Telefon Kodu +7

Faydalı Linkler