Sierra Leone Gezilecek Yerler

Sierra Leone’de gezilecek yerler başkent ve Bo şehrinde yer alır. Ülke doğal güzellikler açısından şanslıdır. İrili ufaklı adalar ve vahşi yaşam koruma alanları, ülkenin başlıca doğal güzelliklerini oluşturur. Yenecek yemek konusunda fazla alternatifin bulunmadığı ülkede, balık yemekleri tercih edilerek günlük besin ihtiyacı karşılanabilir.

Sierra Leone’de Gezilecek Tarihi Yerler

Sierra Leone’de yer alan tarihi yapıların geneli yakın tarihlidir. Sierra Leone dini yapılarının tamamı da yakın tarihte inşa edilmiştir. Sierra Leone’deki tarihi mekanlar ise farklı hikayeleri ile ülkeyi hakkındaki sorularınıza yanıt bulmanıza yardımcı olacaktır.

·         Cape Sierra Leone Deniz Feneri: 1812 yılında Portekizlilerin inşa ettiği deniz feneri, büyüleyici bir manzaraya giriş kapısıdır. Tarihi dokusu ile görülmesi gereken bu yapı, ziyaretçilerine sunduğu Atlantik Okyanusu manzarası ile Freetown’un popüler noktaları arasında yer alır.

·         Cotton Tree: Başkent Freetown’un simgesi haline gelen pamuk ağacı, Amerikalıların İngilizlere karşı yürüttüğü bağımsızlık savaşına katılan Afro-Amerikan kölelerin anısını yaşatır. Kartpostallık güzelliğe sahip tarihi pamuk ağacını başkentte ziyaret etmeli ve bol fotoğrafını çekmelisiniz.

·         Koloniyal Dönem Evleri: Ülkenin tarihine ışık tutan eski dönem koloniyel evleri, yerel halk hakkında önemli bilgiler sunuyor. Sierra Leone geleneksel mimarisini de gözlemleyebileceğiniz bu evler, Afrika halkının yaşadığı zorlukları da yansıtıyor.

Sierra Leone’de Gezilecek Modern Mekanlar

Sierra Leone başkenti Freetown, ülkede yer alan modern yapıların yoğunlaştığı kenttir. Sierra Leone’deki modern mekanlar ülke tarihini tanımanız ve ilginç koleksiyonları inceleyebilmeniz için farklı seçenekleri sizlere sunar.

·         Sierra Leone Ulusal Müzesi: 1946 yılında kurulan müze, Başkent Freetown’da yer alır. Ülkenin tarihi boyunca kullanılan el aletleri, taş oymaları ve geleneksel objeleri içeren geniş bir koleksiyona sahip olan müze, Sierra Leone kültürü hakkında önemli ipuçlarını sizler ile paylaşır.

·         Ulusal Tren Müzesi: Freetown’da yer alan sıra dışı müze, haftanın her günü ziyarete açıktır. Buharlı ve mazotlu trenlerin sergilendiği müzede geleneksel trenlerin en canlı örneklerini inceleme şansı bulabilirsiniz.

Sierra Leone’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Sierra Leone’de çok sayıda ada ve kumsal yer alır. Sierra Leone’deki doğa harikaları Afrika ülkelerinin genelinden fazla seçenek içerir. Denize girebileceğiniz, doğa sporu yapabileceğiniz ve vahşi yaşamı keşfedebileceğiniz bu güzelliklere yapacağınız ziyaretlerde fotoğraf çekmek için çok sayıda özel alan bulabileceksiniz.

·         Charlotte Şelaleleri: Başkent Freetown’a 20 dakikalık mesafelerde yer alan şelaleler, su ve yeşilliği bir arada sunar. Temiz havası ve enfes manzarası ile Charlotte Şelaleleri, çok sayıda Sierra Leone fotoğrafı çekeceğiniz ender güzellikler arasındadır.

·         Muz Adaları: Sierra Leone’nin batısında yer alan adalar, Yawri Körfezi’nin güzelliklerini ziyaretçilerine sunar. Dublin ve Ricketts adalarının taş bir geçitle birbirine bağlandığı bölgede, üçüncü adanın ismi Mes-Meheux’tur. Keşfedilmemiş güzelliklere ilgi duyan herkez, Freetown Yarımadasında yer alan bu güzelliği deneyimleyebilir.

·         Tacugama Chimpanzee Sanctuary: Şempanze nüfusunun en çok olduğu ikinci ülke olan Sierra Leone’de, hastalanan ya da terk edilmiş şempanzelerin tedavi edildiği bu bölge gözde turistik mekanlar arasındadır. Giriş ücretinin yüksek olduğu bu bölgede, doğal yaşamına geri dönmesi için rehabilite edilen şempanzeleri keyifle izleyebilirsiniz.

·         Bintumani Dağı: En yüksek zirvesinin 1945 metre olduğu Bintumani Dağı’nda, sık yağmur ormanları yer alır. Doğa yürüyüşü için tercih edilen dağ, vahşi kara hayvanlarına ve balıkçı kuş türlerine ev sahipliği yapar.

·         Tiwai Adası: 12 kilometrelik alan sahip olan Tiwai Adası, “Büyük Ada” anlamına gelen ismini hak ediyor. Sahip olduğu doğal güzellikler ile görülmesi gereken bu ada aynı zamanda vahşi yaşam koruma alanıdır. Ülkenin gözde turistik merkezlerinden kabul edilen Tiwai Adası, Afrika Çevre Vakfı tarafından yönetilir.

Sierra Leone’nin Meşhur Yemekleri

Sierra Leone mutfağı az sayıda seçenek içerir. Sierra Leone’nin geleneksel yemekleri balık ağırlıklı seçilirken, ülkede yetişen sebzelerden yapılan Fufu yemeği de tadına bakılması gereken lezzetler başında gelir.

·         Fufu Yemeği: Haşlanmış monyaktan yapılan Fufu yemeği, bamya ve ekşi sos ile birlikte servis edilir. Haşlanan monyak püre haline dönüştürülerek yemek hazırlanır.

·         Balık Yemekleri: Deniz ürünlerinin mutfağında önemli yer tuttuğu Sierra Leone’de, bölgeye özgü pişirme yöntemleri ile hazırlanan balık yemeklerini tatmaktan keyif alacaksınız. Ülkede yer alan restoranların yanı sıra yerel halk işletmelerinde farklı balık türlerini deneyimlemeyi unutmayın.

·         Poyo: Palmiyeden yapılan bu içecek, Afrika kültürünün sevilen lezzetidir. Tadına bakmanızı önerdiğimiz Poyo, sıcak Sierra Leone havasında serinlemenize yardımcı olacak.

Sierra Leone’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Sierra Leone doğal güzellikleri ve keyifli gece hayatı ile kıtanın popüler ülkeleri arasında gelir. Sierra Leone’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde yer alan aktiviteler, ülkenin sunduğu tüm güzelliklerden faydalandığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

·         Geleneksel Hediyelik Eşya Satın Alın: Ülkenin Koidu kentinde alışveriş deneyimini doyasıya yaşayabilirsiniz. Sevilen Afrika ülkesinin kültür ve geleneklerini yansıtan hediyelik eşyalar, yıllar boyunca bu gezinizi hafızalarınızda canlı tutacak!

·         Feribot Turuna Katılın: Ülkede düzenlenen feribot turları, başkent plajlarını ve Sierra Leone adalarını keşfetmeniz için aradığınız fırsatı sunar. Sea Coach Express olarak adlandırılan bölgeden feribot turlarına katılabilirsiniz.

·         Adaları Turlayın: Ülkede irili ufaklı çok sayıda turistik ada yer alır. Bir kısmı vahşi yaşam alanı olarak ilan edilen adalarda, büyüleyici ve el değmemiş doğal güzellikleri iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

·         Gece Hayatına Katılın: Sierra Leone’nin Man of War Körfezinde, çok sayıda bar ve gece kulübü yer alır. Sierra Leone gece hayatı için uğrak nokta olan bu bölgeyi ziyaret ederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Sierra Leone’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sierra Leone elmas yatakları ile ünlü olsa da halkı yoksuldur. Ülke seyahatinde iyi bir araştırma yapmak, karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Sierra Leone’deki tatiliniz için uyarılar listemiz aşağıda paylaşılmıştır:

·         Sierra Leone seyahati için vize alınması gereklidir.

·         Ülke mutfağının fazla seçenek sunmaması nedeniyle balık yemeklerini tercih etmeniz tavsiye edilir.

·         Ülke ekonomisi nispeten kötü olup, hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmalısınız.

·         Ülkede Müslüman nüfus yoğundur. Alkollü mekanlar için Man of War Körfezi’ni tercih edebilirsiniz.

Sierra Leone Vizesi

Sierra Leone’ye seyahat gerçekleştirmeyi planlayan bordo, yeşil ve gri pasaport sahipleri, seyahatleri öncesinde Sierra Leone vizesi uygulamasına tabi tutulur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulaması prosedürüne tabi tutan ülkede, vize başvuru işlemleri için Sierra Leone Fahri Konsolosluğu üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Talep sahibinin tek başına başvuru gerçekleştirebileceği Fahri Konsoloslukta, yetkili acenteler üzerinden yapılan Sierra Leone vize başvuruları da kabul edilir.

Sierra Leone Fahri Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize Başvuru Merkezi, vize başvurusundan onaylı vizenin tarafınıza teslimini içeren profesyonel hizmeti ile Türkiye’nin her ilinden başvuru kabul eder. Deneyimli ve profesyonel ekibi ile süreci yöneten Marina Vize, en geç 7 iş günü gibi kısa bir sürede onaylı Sierra Leone vizesi alarak adresinizden teslimatı gerçekleştirir. Tüm sürecin kargo ile yönetilebildiği Marina Vize’de, başvuru sürecinin herhangi bir aşaması için Fahri Konsolosluğa gelmeniz gerekmemektedir.

Yaklaşık 1 haftalık bir vize onayı sürecinin başlangıcı için pasaportla birlikte gerekli evrakların Marina Vize’ye kargo yolu ile ulaştırılması yeterlidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve vize bitiş tarihini takiben 6 ay daha geçerlilik süresini koruması istenir. Vize onayının pasaporta işlenebilmesi için en az 2 adet boş sayfanın bulunması gerekir. Geçerli bir pasaport ve fotokopisi ile birlikte şu evrakları tamamlayarak Sierra Leone’ye vize almak için istenen evrakları tamamlayabilirsiniz:

·         Kimlik fotokopisi,

·         Sierra Leone vizesi başvuru formu,

·         Seyahat araçlarına ait rezervasyon belgesi,

·         Konaklama tesislerine ait konfirmeli ve kaşelenmiş-imzalanmış rezervasyon çıktısı,

·         2 adet Biyometrik fotoğraf.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.