Tanzanya Gezilecek Yerler

Tanzanya’da gezilecek yerler başında ülkenin sahip olduğu milli parklar gelir. Koruma altında olan çok sayıda ulusal parka sahip olan Tanzanya’da, çok sayıda bitki ve hayvan türüne bir arada rastlanabilir. Belgesellerde sıkça görmeye alışık olduğumuz doğal güzelliklere sahip olan ülkede tarihi öneme sahip mekanlar ile eğlence mekanları da ziyaretçilerin ilgisi ile karşılaşır. Nispeten ucuz bir ülke olan Tanzanya’da yer alan geleneksel lezzetler ise tatiliniz boyunca yabancılık çekmeyeceğiniz çok sayıda seçeneği sizler ile buluşturur.

Tanzanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tanzanya dini yapıları ülkenin tarihi geçmişini yansıtır. Tanzanya’daki tarihi mekanlar yaygın olarak Hristiyanlık dinine ait ibadethanelerden oluşur.

·         St. Joseph’s Katedrali: Dar es Selam kentinde yer alan katedral, Roma Katolik Katedralidir. Ülkenin önemli dini tesisleri arasında yer alan katedralin tarihi 1897 yıllarına dayanır. Gotik mimari stile sahip olan katedralin inşaatı Almanlar tarafından yapılmıştır.

·         Azania Front Lutheran Kilisesi: Lutheran akımının ülkedeki önemli kilisesi olan Azania Front, Dar es Selam kentindedir. Şehrin simge yapısı olan kilise, mimari cazibesi ile turistik öneme sahiptir. 1898 yılında Alman misyonerlerce yapılan kilisede, Bavyera mimarisi tercih edilmiştir.

·         Tongoni Harabeleri: Tanga kentinin 17 km güneyinde yer alan Tongoni kasabasında bulunan harabeler, 15. Yüzyılda faal olan ticaret merkezinin günümüze kalan kalıntılarıdır. Cami ve kırk mezar kalıntısının bulunduğu bölge, ülkenin önemli tarihi eserleri arasında yer alır.

Tanzanya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Tanzanya gece hayatı mekanları yanında ülkede kültürel öneme sahip ziyaret edilmesi gereken anıtlar yer alır. Tanzanya’daki modern mekanlar ülkenin hafıza merkezi olmanın yanında turistik öneme de sahiptir.

·         Askari Monument: I. Dünya Savaşı’nda İngiliz Taşıyıcı Kolordusunda savaşan askerler anısına dikilen anıt, Dar es Selam şehrinde yer alır. 1927 yılında yapılan anıt için seçilen nokta ise şehrin tam merkezidir.

·         Uhuru Meşalesi Anıtı: Dar es Selam kentinde yer alan anıt, şehrin önemli turistik merkezidir. Anıtı ziyaret etmek için Dar es Selam şehir merkezine girmeniz yeterlidir.

Tanzanya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal yaşamın gözlemlenebileceği ülkede, çok sayıda milli park yer alır. Tanzanya’daki doğa harikaları sadece vahşi yaşamın değil, su altı dünyasının kapılarını da ardına kadar ziyaretçilerine açar.

·         Kilimanjaro Dağı Milli Parkı: Çok sayıda belgesele konu olan ve aynı isimle anılan efsanevi dağa ev sahipliği yapan ulusal park, Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir. Dağcılığa ilgi duyanların ülkedeki ilk tercihi olan milli park, Ekim ve Haziran döneminde çok sayıda kamp severe ev sahipliği yapar.

·         Serengeti Milli Parkı: Belgesellerde görmeye alıştığımız bir diğer milli park olan Serengeti, Tanzanya’nın ünü sınır dışına aşmış önemli doğal güzelliğidir. Vahşi yaşamın farklı çeşitlerini içinde barındıran park, muhteşem doğası ile Safari tutkunlarının ülkedeki değişmez adresidir.

·         Mafia Adası: Nesli tükenme tehlikesi altında olan yeşil kaplumbağaların üreme alanı olan Mafia Adası, zengin su altı yaşam çeşitliliğine sahiptir. Büyüleyici doğası ile her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapan ada, dalış tutkunlarının da gözdesidir.

·         Zanzibar: Dev kaplumbağaları ve yunusları ile meşhur olan Zanzibar, Tanzanya’da denize girilecek yerler listesinin başına yazılmalıdır. Zengin su altı çeşitliliği ile dalış tutkunlarını kendisine çeken Zanzibar, yunus balıkları ile yüzme ayrıcalığını ziyaretçilerine sunar.

 Tanzanya’nın Meşhur Yemekleri

Tanzanya önemli yemekleri Afrika mutfağının özelliklerini taşıyan seçeneklerden oluşur. Türk mutfağından alışık olunan tatlara da benzer olan Tanzanya’nın geleneksel yemekleri, sokak satıcılarından ve restoranlardan deneyimlenebilir.

·         Muz Çorbası: Muz tüketiminin ülke geneline yayıldığı Tanzanya’da, muz çorbası ülkenin sevilen lezzetleri başında gelir. Marjinal lezzetlere açık olan herkes, Muz çorbasını denemelidir.

·         Pilau: İçeriğinde et ve baharatların kullanıldığı bu pirinç pilavı, Türk mutfağında iç pilav olarak isimlendirilen lezzete oldukça benzer.

·         Deniz Ürünleri: Halkın önemli bir bölümünün balıkçılık ile uğraştığı ülkede, deniz ürünleri ülke mutfağında önemli yer tutar. Balık, karides, ahtapot ve farklı deniz ürünleri ile yapılan lezzetli seçenekleri ülkede deneyebilirsiniz.

·         Muz Kızartması: Afrika’nın farklı ülkelerinde karşılaşılan muz kızartması, Tanzanya mutfağında da yer edinir. 10’dan fazla muz çeşidinin yetiştiği ülkede muz çorbası ile birlikte muz kızartmasını da denemenizi tavsiye ederiz.

Tanzanya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Ülkede yer alan çok sayıda doğal güzellik, Tanzanya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinin tamamının doğa sporlarından oluşmasına yol açar. Dalış, dağcılık ve kamp gibi amaçlar ile ülkeye her yıl binlerce ziyaretçi akın ederken, siz de aşağıda sıralanan aktiviteleri deneyimlemeden Tanzanya'dan ayrılmayın.

·         Safari: Ülkenin koruma altında bulunan ve vahşi yaşamın gözlemlenebildiği çok sayıda milli parkı bulunur. Belgesel tadında bir Safari deneyimi yaşamadan, Tanzanya’dan ayrılmayın.

·         Dalış: Zengin su altı çeşitliliğe sahip ada ve plajlara sahip olan ülkeye her yıl çok sayıda dalış tutkunu ziyaret gerçekleştirir. Denizaltında yer alan bu mükemmel canlıları görmek için Tanzanya’da dalış denemenizi tavsiye ederiz.

·         Dağa Tırmanış: Efsanevi Kilimanjaro Dağı Tanzanya topraklarında yer alır. Doğal güzelliklerin farklı türlerine sahip olan bölge, aynı zamanda milli parktır. Temiz havası ve hoş doğası ile Kilimanjaro Dağı’na tırmanmanızı tavsiye ederiz.

Tanzanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tanzanya insanları misafirperverdir. Ülke ekonomik koşulları gereği ülkenin bazı bölgelerinde sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Seyahat öncesi dikkate almanız gereken Tanzanya’daki tatiliniz için uyarılar şöyledir:

·         Seyahat öncesi vize almanız gereklidir.

·         Ülkede yaygın olan Aids ve Sıtma hastalıklarına karşı önlem almalısınız.

·         Kredi kartı ile hizmet veren işletme sayısının az olması nedeniyle ihtiyaçlarınızı karşılayacak nakit para taşımalısınız.

·         Hırsızlık olayları ile karşılaşılan ülkede, gezi esnasında değerli eşyalar ve nakit para için dikkatli olunmalıdır.

 Tanzanya Vizesi

Tanzanya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde Tanzanya vizesi almaları gereklidir. Turistik vize başvurusunun yapılabildiği ülke için Türkiye’de bulunan vize yetkili kurumları Tanzanya Ankara Büyükelçiliği’dir. Başvurularınızı doğrudan Büyükelçilik üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi yetkili acenteleri de tercih edebilirsiniz.

Marina Vize Başvuru Merkezi Tanzanya Büyükelçiliği yetkili acentesidir. Sizin adınıza Tanzanya’ya vize başvurusunda bulunan Marina Vize, süreci yakından takip ederek 2 iş günü içerisinde vize onayı alabilmektedir. Tanzanya vize evraklarını posta yolu ile ulaştırabileceğiniz Marina Vize’ye 100 Euro vize ücretini ödemeniz halinde vize başvurusu süreci başlatılır.

Tanzanya vizesi pasaporta işlenen bir vize türüdür. Pasaportta en az 2 adet boş sayfanın istendiği başvuruda, pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenir. Pasaport geçerlilik süresinin vize bitiş tarihini takip eden 6 ay boyunca sürmesi gerekirken, pasaportla birlikte önlü-arkalı çekilen fotokopisinin de aşağıda sıralanan vize evraklarına dahil edilmesi gereklidir:

·         2 adet 35x45 mm ebatlara sahip ve son 6 ay içerisinde çekilmiş Biyometrik fotoğraf,

·         Kimlik fotokopisi,

·         Tanzanya vize başvuru formu,

·         Seyahatte kullanılacak ulaştırma araçlarının rezervasyonları,

·         Tanzanya’da konaklanacak otele ait konfirmeli ve otel görevlisince kaşelenmiş – imzalanmış rezervasyon çıktısı,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

·         İş yeri kaşesi ve yetkili imzası bulunan dilekçe.

Yukarıdaki evrakları kargo yolu ile tarafımıza göndermeniz halinde tüm süreç yakından takip edilir. Onayı alınan vize ise adresiniz üzerinden tarafınıza teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.