Yunanistan Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Yunanistan Vizesi Genel Bakış

Yunanistan Vizesi Genel Bilgi


Bordo Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yunanistan gezileri için Yunanistan vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yunanistan gezisine gidecek kişilerin pasaportlarında, önceki dönemlere ait çok girişli ve de geçerli bir Schengen vizesi bulunması dahilinde, Yunanistan girişi için gerekli olan Shengen vizesi başvurusunu yapmalarına gerek kalmaz. Yunanistan gezisinde yeşil pasaport, giri pasaport ve de siyah – kırmızı pasaport kullanılacaksa; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar için 180 gün içinde 90 günü aşmayacak geziler için vize başvurusu aranmamaktadır. Yani bu gruptaki kişiler, vizeden muaf tutulur.
Çalışma izni, oturma izni ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Yunanistan’ya gidecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Almaya vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu kapsamda yer alan uzun süreli vize başvuruları için Yunanistan Konsolosluğu’na ya da Yunanistan Büyükelçiliği’ne gidilmeli ve de başvurular buradan yapılmalıdır. 90 güne kadar istenen vizeler için Yunanistan Konsolosluğu’nun belirlediği ve yetki verdiği kurumlara ya da Turizm – Gezi Acentaları’na başvuru yapılmalıdır.
Yunanistan, Shengen Bölgesi’nin üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan Yunanistan vizesi alındıktan sonra, gezinin Yunanistan’dan başlatılması şartıyla diğer tüm Shengen Bölgesi ülkelerine, bir daha Shengen vizesi almadan gidilebilmektedir. Almaya gezileri için 90 güne kadar olan seyahetlerde Yunanistan Sehengen vizesi geçerli olurken; 90 günün üzerindeki vize talepleri için Yunanistan Ulusal Vizesi başvurunsunda bulunulması gerekmektedir.
Yunanistan vize türleri, C tipi, D tipi ve de transit vize olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. C tipi vize başvurusu; turistik, ticari, resmi, gelir getiren faaliyet,tedavi, eğitim, ziyaret, araştırma, gönüllü faaliyet, konferans, spor ya da kültürel etkinliklere katılmak isteyenleri kapsamaktadır. D tipi vize başvurusu ise; Yunanistan’da 90 günden fazla ve de kesintisiz olarak kalmak isteyenlerin yapması gereken bir başvurudur. Öğrenciler, aile birleşimi yapacaklar ya da çalışmak için gidecekler, D tipi başvuru kapsamına girmektedir. D tipi vizenin başvurusu, sadece Yunanistan Kosolosluğu’na ve de Yunanistan Büyükelçiliği’ne birebir yapılır. Transit vize de; Türkiye’den hareket ederek üçüncü bir ülkeye Yunanistan üzerinden gidecek kişiler için geçerli olmaktadır. Bunun için Havaalanı Transit Vize başvurusu yapılmalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Yunanistan Ankara Büyükelçiliği
Zia Ur Rahman Cad., No: 9-11, 06700 G.O.P., Ankara
Telefon : (+90) 312 448 08 73
Faks : (+90) 312 446 31 91

Email : gremb.ank@mfa.gr

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Turnacıbacı Sokak 32, Beyoğlu 80072, İstanbul
Telefon : (+90) 212 393 82 90
Faks : (+90) 212 252 13 65
Email :consolatogenerale.istanbul@esteri.

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Hellenik Cumhuriyeti
Bayrak Yunanistan Vizesi
Başkent Atina
Nüfus 10.73 Milyon
Yüzölçümü 131.957 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 341 Milyar Euro
Enflasyon %0.6
İşsizlik Oranı %7.5
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu +30

Faydalı Linkler