Etiyopya Vizesi

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Etiyopya Vizesi için Gerekli Evraklar

Etiyopya Vizesi için Gerekli Olan Evraklar Aşağıdaki Gibidir.

Etiyopya Vizesi Örneği

1. Pasaport Özellikleri

 • Etiyopya Vizesi başvurusunda bulunacak olan bireylerin pasaport süresi, talep edilen vizenin bitiş süresinden 6 ay daha uzun olmalıdır. Seyahat planı yapılırken pasaport geçerlilik tarihi dikkate alınarak rezervasyonlar yaptırılmalıdır.
 • Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve Etiyopya Vizesi başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.
 • Boşanma, evlilik vb. durumlarda meydana gelen ad, soyad değişikliklerinden dolayı güncelliğini yitirmiş olan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.
 • Pasaportunuzda yırtık ve benzeri bir hasar var ise kabul edilmeyecektir.
 • Yabancı uyruklu olan kişilerden yaşı 18’den büyük olan başvuru sahiplerinin pasaportlarında yer alan imza bölümü mutlaka doldurulmuş olmalıdır.

2.Fotoğraf özellikleri

 • Vize başvurusunda kullanılmak üzere Etiyopya Vizesi talep eden adaylardan 2 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir.
 • Fotoğraf ebatları 35×45 ve yüzün maksimum 36 mm ile minimum 32 mm arasında olmalı.
 • Biyometrik fotoğraflar 6 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.
 • Fotoğrafların beyaz arka fonda çekilmiş olması ve başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir. Fotoğraf Örneği

3.Kimlik Bilgileri

 • Etiyopya Vizesi müracaatında bulunacak olan müracaatçılardan Kimlik Fotokopisi Etiyopya Konsolosluğunca talep edilmektedir.
 • Kimlik fotokopisinde TC Kimlik numarası bulunmalıdır. Kimlikte yer alan fotoğraf kişiyi net bir şekilde göstermeli ve kimlik bilgilerinin okunabilir olması

3.Etiyopya Vizesi Başvuru Formu

 • Etiyopya Vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.
 • Başvuru formunda kimlik bilgileriniz, kişisel bilgileriniz, ikamet bilgileriniz, çalışma bilgileriniz, mali bilgileriniz, ziyaret amacınız, geçmişte yapmış olduğunuz ve gelecekte yapmayı planladığınız Etiyopya seyahatlerin bilgisi ve nedenleri yer almaktadır.
 • Başvuru sahibi bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.
 • Başvurunuzu acentemiz tarafından yapılmasını istediğiniz takdirde başvuru formu Marina Vize personeli tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulacaktır.

4.Ulaşım Bilgileri

 • Uçak ile ulaşımı tercih eden başvuru sahipleri, Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun bulunmasına dikkat etmelidirler.
 • Seyahatte gemi turu organizasyonu kullanılması durumunda güzergâh yazısı ve rezervasyonlar başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Araba ile seyahat yapacak kişiler araç ruhsatı ile birlikte ehliyet fotokopisi.
 • Otobüs ile seyahate çıkacak kişiler otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Rezervasyonları bulunmayanların adına Marina Vize tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.

5.Kalınacak Adres Bilgileri

 • Etiyopya’da konaklayacağınız otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı.
 • Otel Rezervasyonunuz seyahat sürecinizde açıkta gün bırakmayacak şekilde olmalı ve Vize alacak kişinin rezervasyon  belgesinde  isim ve soyisminin rezervasyon belgesinde mutlaka yazılı olması gerekmektedir.
 • Booking.com veya başka internet sayfasından yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir.
 • Otel Rezervasyonu bulunmayanların adına Marina Vize tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.

6.Dilekçe Detayları

 • Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketin antetli kağıdına Etiyopya Konsolosluğu‘na hitaben İngilizce yazılmış, şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe.
 • Dilekçede işe başlangıç tarihi, net aldığınız maaş ve şirketteki göreviniz mutlak suretle belirtilmelidir.
 • Dilekçede ayrıca Etiyopya’ya yapacağınız seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri ile birlikte seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Fiyat Listesi

 • Etiyopya Vizesi Fiyat Listesi 2020 yılına ait olup ücret tablosunda yazılı olan ücretler geçerlidir.
 • Yukarıda yazılı olan fiyatlarımıza Kargo & KDV dâhil değildir.
 • Etiyopya Vizesi Fiyatı belirlenirken Etiyopya Konsolosluğu vize harçları ve hizmet bedelimiz dâhil edilmektedir.
 • Yukarıdaki ücret tablosunda  belirtilen Etiyopya Vize Ücretleri dışında ilave bir ücret talep edilmez.
 • Etiyopya Vize Ücreti tablosuna Kargo & Kurye ücretleri dâhil edilmemiştir, Müşteriye aittir.

Önemli Notlar

 • Marina Vize Başvuru Ofisi Etiyopya Konsolosluğu yetkili acentesidir.
 • Marina Vize Başvuru Ofisi Türkiye’nin herhangi bir ilinde ikamet eden şehir fark etmeksizin sizin adınıza Etiyopya Vizesi Başvurusu yapma hakkına sahiptir.
 • Etiyopya Vize Başvuru işlemleri için Konsolosluğa gelmenize gerek yoktur. Konsolosluk gerek gördüğü takdirde mülakata gelmeniz zorunludur.
 • İstanbul’da bulunan müşterilerimiz bizzat kendileri ofisimize gelerek veya yetkilendirdiği kişi aracılığıyla ya da Kargo & Kurye ile evraklarını bize ulaştırarak Etiyopya Vizesi Müracaatında bulunabilirler.
 • İstanbul dışında bulunan Etiyopya Vizesi almak isteyen müşterilerimiz pasaport ve diğer evraklarını anlaşmalı olduğumuz kargolar MNG kargo, Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo aracılığıyla Marina Vize Ofisine Ulaştırabilirler.
Evraklarınızı Aşağıda Bulunan Kargo Firmalarıyla Gönderebilirsiniz

Anlaşmalı Kargo - Mng Kargo

Anlaşmalı Kargo - Aras Kargo

Anlaşmalı Kargo - Yurtiçi Kargo

D

Etiyopya Vizesi

Marina Vize, Etiyopya’ya vize almak için danışmanlık hizmeti almak isteyenlere aradıkları profesyonel hizmeti sunabilen bir firmadır. Marina Vize gibi vize danışmanlığı konusunda kendisini ispatlamış firmalarla çalışmak, vize başvurularının sorunsuz bir şekilde sonuçlanması ve onay alınmasını sağlar. Marina Vize firması, Etiyopya vizesi için başvurulabilecek yetkili firmalardan birisi olarak görev yapmaktadır. Vize almak isteyenler, Marina Vize tarafından gönderilecek olan evrak listesinde yer alan evrakları en kısa sürede hazırlamaya çalışmalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonraki aşamalarda Marina Vize gerekli işlemleri gerçekleştirmekte ve süreci takip etmektedir. Evrakların hatasız bir şekilde hazırlanmasına dikkat edilerek, başvurulardan en kısa sürede onay alınması sağlanır.

etiyopya vizesi ornegi 300x235

Etiyopya Vizesi Örneği

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vizesi başvurusu, ülkeyi ziyaret etmek isteyen her Türk vatandaşının gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. Vizesiz kısa süreli seyahat gibi bir anlaşma bulunmamaktadır. Yeşil, gri ve siyah/kırmızı pasaport sahipleri, vize için başvuru yapabilirler.Marina Vize,vize işlemlerinin seyahat tarihinden önce sonuçlanması için elinden geleni yapmaktadır. Etiyopya vizesi işlemleri için öncelikle hangi vize türünün alınacağına karar verilmelidir. Hazırlanması gereken belgeler, seçilen vize görüne değişecektir. Marina Vize, evrak listesin gönderirken müşterilerin vize tercihine göre liste göndermektedir. Hangi vize türüne başvuru yapması gerektiğine karar vermeyenler, Marina Vize çalışanlarından yardım alabilir ve vize türlerinin ayrıntılarını öğrenebilirler.

Etiyopya vize başvuruları için doldurulması gereken evraklar arasında vize başvuru formu da bulunmaktadır. Form İngilizce olarak hazırlanmıştır, formun doldurulmasında yardıma ihtiyaç duyanlar Marina Vize’den yardım talep edilebilir. Form İngilizce ya da Türkçe olarak doldurulabilmektedir.  Etiyopya vize ücreti, konsolosluk banka hesabına istenilen döviz kurunda yatırılmalıdır. Etiyopya vize örneği incelemek isteyenle, sayfa üzerinde yer alan örneği inceleyebilir.

Etiyopya Vize Çeşitleri

Etiyopya’ya vize danışmanlığı hizmeti veren Marina Vize, konsolosluklara sunulması gereken belgelerin kontrolünden sürecin takibine ve alınan vize evraklarının müşteriye temsiline kadar tüm süreç boyunca etkin bir rol oynamaktadır. Vize başvurusu süreci için çok fazla zaman ayıramayacak durumda olanlar, kesinlikle danışman firmalar aracılığı ile vize başvurusu yapmalıdır. Aksi takdirde gözden kaçan ya da dikkat edilmeyen noktalar nedeni ile vize başvuruları kabul edilmeyebilir. Vize başvurusu onaylanmayan kişiler, tekrar vize başvurusu yapmak zorundadır.

Etiyopya Turistik Vize:  Etiyopya’ya gerçekleştirilecek turistik ziyaretler için turist vizesi alınması gerekir. Gerekli belgeler arasında pasaport, vize başvuru formu, 2 adet biometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi ve rezervasyon belgeleri yer almaktadır. Rezervasyon belgeleri, vize başvuru sahibinin rezervasyonu kesin olarak onayladığını gösterecek şekilde olmalıdır. Hem otel hem de uçak bilgilerine yer verilmelidir. Biometrik fotoğraf, beyaz zemin üzerine olmalıdır. Boyutları ise 4 cm x 5,5 cm ölçülerinde olmalıdır. 10 yıldan eski pasaportlar, vize başvurularında geçerli kabul edilmemektedir.

Etiyopya Çalışma Vizesi: Etiyopya’da şirket kurmak ya da çalışmak izleyenlerin bazı prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Etiyopya’da firma kurmak isteyenler, yatırım izni almalıdır. Ülkede bulunan yatırım ajanslarına başvurularak izin temin edilebilir. Şirket sahibi ve ortaklarının pasaportları ile birlikte vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Şirket ile ilgili belgelere ek olarak, ülkeye yerleşecek olan kişilerin kişisel belgeleri de teslim edilmelidir. Şirket çalışanları eğer aileleri ile birlikte ülkeye yerleşmek istiyorsa, aileleri için de kişisel vize ve oturum izni işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır.

Etiyopya Eğitim Vizesi: Etiyopya’da herhangi bir eğitim, dil kursu ya da üniversitede eğitim almak isteyenler, eğitim kurumlarından aldıkları davetiyeler ile sorunsuz bir şekilde vize başvurusunu gerçekleştirebilirler. Eğitim kurumuna kayıt gerçekleştirildiği takdirde, öğrenci vizeleri en kısa sürede onaylanmaktadır. Öğrenciler, eğitim süresi boyunca ülkede kalmaya devam edebilirler. Eğitim tamamlandıktan sonra vizenin de süresi sona erdiğinden ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir.

Etiyopya Evlilik Vizesi: Aile birleşimi nedeniyle ülkeye yerleşmek isteyenler, konsolosluklardan randevu almak zorundadır. Bazı sorularla evliliğin gerçek anlamda yapılıp yapılmadığı anlaşılabilmektedir. Bazı kişiler, ülkelerde ikamet izni alabilmek için sahte evlilikler gerçekleştirme yoluna gidebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek çiftlere çeşitli sorular sorulmakta ve verilen cevaplara göre evliliğin geçerliliği anlaşılabilmektedir.

Etiyopya Express Vize: Etiyopya’ya express vize almak isteyenler, geçerli kabul edilebilecek bir neden göstermelidir. Yakın vefatı, iş ile ilgili acil ziyaret, hasta nakli gibi konularda express vize uygulaması kullanılabilmektedir. Express vize ile alınacak vize, diğer vize türleri ile aynıdır. Express vize uygulamasındaki tek fark, vize başvurusunun daha kısa sürede sonuçlanmasıdır. Vize başvurusu için gerçekleştirilmesi gereken bazı prosedürlerin atlanmasına izin verildiği için daha kısa sürede onay alınabilmektedir. Express vize için de bazı evrakların hazırlanması ve konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Etiyopya Ticari Vize: Etiyopya’daki firmalar ile gerçekleştirilecek iş görüşmeleri, toplantılar, seminerler, kongreler, fuarlar, ticari vize kapsamına giren aktivitelerdir. İş ve meslek ile ilgili aktiviteler için ülkenin ziyareti söz konusu ise ticari vize için başvuru yapılması gerekir. İstenen belgeler arasında davetiye de yer almaktadır. Bu davetiye, Etiyopya’daki firmalardan biri tarafından gönderilmiş olmalıdır. Seyahati gerçekleştirecek olanın kişinin kişisel belgeleri, çalıştığı şirket ile ilgili ya da mesleği ile ilgili belgeler, ziyaret edilecek firma ile ilgili belgeler, başvuru dosyasının içerisinde yer almalıdır. Belge açısından çok fazla evrak talebinin olduğu vize türlerinden birisidir. Marina Vize, başvuru dosyasının eksiksiz bir şekilde hazırlandığından emin olduktan sonra konsolosluklara teslim etmektedir.

Büyükelçilik / Konsolosluk
Etiyopya Büyükelçiliği

Reşit Galip Cad., Gökçek sok. No:11 G.O.Paşa Ankara
Telefon : (+90) 312 436 04 00
Fax       : (+90) 312 448 19 38
Email    : ethembank@ttnet.net.tr

Ülke Bilgileri
Resmi Adı Etiyopya Fed. Demokratik Cum.
Bayrak Etiyopya Vizesi
Başkent Addis Ababa
Nüfus 85.23 Milyon
Yüzölçümü 1.104.300 Km2
Para Birimi Birr (ETB)
Milli Gelir 34.32 Milyar Euro
Enflasyon %11
İşsizlik Oranı
Yaşam Süresi Kadın 57.9 Erkek 52.9
Telefon Kodu +251

Faydalı Linkler