Almanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Almanya Vizesi Genel Bakış

Almanya Vizesi Genel Bilgi

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikli olarak bir pasaport ve Almanya vizesi sahibi olması gerekmektedir. Almanya vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinin pasaportunun olması ve pasaportun en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Almanya vize işlemlerinde gerekli evraklar eksiksiz olarak toplanarak yetkili mercilere başvuruda bulunulur. Almanya vize başvurusu iki şekilde yapılır. Birinci yol kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi başvurusudur. 90 günün altında yapılan seyahatlerde bu vize geçerlidir. Schengen vize başvurusu Almanya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş kurumlar tarafından yapılır. Almanya konsolosluk ve büyükelçilik mevkileri ile birlikte vize merkezlerine başvuruda bulunulabilir. İkinci olarak 90 günden uzun seyahatler için vize başvurusu ise direkt olarak Almanya Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Schengen vizesi Avrupa Birliği’ne taraf ülkelerce imzalanmış bir serbest dolaşım sözleşmesidir. 90 günden daha az yapılan seyahatler için Almanya vizesi yerine bu vize verilir. Böylece Schengen vize sahipleri 26 ülkeyi kapsayan Schengen Ülkeleri’ni ek bir vize işlemi gerekmeksizin seyahat hakkına sahip olurlar. Bu ülkelerle seyahat sırasında transit ülke olan Schengen Ülkesi olmayan ülkeler arasında bir anlaşma da imzalanmıştır. Sınır geçişleri konusunda ortak bir takım kurallar işlemektedir. Schengen vizesini uzatmak isteyen kişiler vize başvurusunda bulundukları ülke ile (bu durumda Almanya ile) temasa geçerek vizelerini uzatabilirler. Bu vizeyi alabilmek için ticari faaliyette bulunmama şartı da yoktur. Resmi, ticari, spor veya diğer seyahat amaçlarına dayanan tüm seyahatlerde bu vize türü alınabilir. Tek şart seyahatin 90 günün altında olmasıdır.

Almanya’da 90 günden fazla kalmak isteyenlerin alması gereken vize ise Almanya Uzun Süreli Ulusal Vizedir. Bu vize tipi D Tipi olarak da geçer. Almanya’da 90 günden fazla kalmak isteyen öğrenci, aile veya çalışanlar bu vize tipini almak durumundadır. Erasmus vizesi, çalışma vizesi, aile birleştirme vizesi gibi amaca yönelik vize türleri bu kategoridedir. Almanya vizesi türlerinden bir diğeri ise Almanya transit vizesidir. Bu vize sahipleri pasaport kontrolünden geçmeden seyahatlerini yapabilmektedirler. Ancak burada da şart kişilerin transit bölümünün terk edilmemesidir. Bunun için gerekli vize ise Havaalanı Transit Vize Başvurusudur.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Almanya Ankara Büyükelçiliği

Atatürk Bulvarı., 114, 06690 ,Kavaklıdere / ANKARA
Telefon: (312) 455 51 00
Faks: (312) 455 53 37

German.Embassyank@anka.diplo.de

 Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

İnönü Cad., No: 16-18, Gümüşsuyu / İSTANBUL
Telefon: (212) 33 46 100
Faks: (212) 249 99 20, Vize: (212) 245 26 24
info@istanbul.diplo.de

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Federal Almanya Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Berlin
Nüfus 82.32 Milyon
Yüzölçümü 357.022 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 3.27 Trilyon Euro
Enflasyon %0
İşsizlik Oranı %8,2
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 49
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.