Benin Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Benin Vizesi Genel Bakış

Benin Vizesi Genel Bilgi

Benin Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının tamamının Benin vizesi alması zorunludur. Sadece Siyah renkli Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaf tutulurlar. Vize başvurularında; pasaport süresinin vize bitim tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olma şartı aranır. Müracaatlar sadece Benin Ankara Büyükelçiliği’ne yapılabilir. TC vatandaşları için seyahat belgesi veya vize vermek için Benin Fahri Konsoloslukları yetkili değildir. Toplam 24 sorudan oluşan vize başvuru formu Fransızca, Türkçe veya İngilizce olarak tükenmez ya da pilot kalem ile doldurulabilir.

Benin vizesi başvuruları sadece;

  • Turistik ve
  • Ticari kategorilerinde yapılabilir.

Pasaport sahiplerinin başvuru için istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlaması zorunludur. Bunun dışında her başvuruda “Sarı Humma” aşı kartının da ibraz edilmesi şartı aranır. Aşı kartı bulunmayan adayların başvuruları kabul edilmez. Kapıda vize uygulamasının olmadığı Benin’e yapılacak seyahatler öncesinde Büyükelçilik üzerinden vize alınması gereklidir. Vize başvuruları, ödemeler ve pasaport teslim alma işlemleri yetkili acenteler tarafından yapılabilir. Müracaat esnasında başvuru formunun eksiksiz olarak ve doğru bilgilerle doldurulması son derece önemlidir. Başvuru sırasında 2 adet normal ölçülerde arka fonu beyaz biyometrik fotoğrafın da hazır bulundurulması şarttır. Vize kategorisine göre pasaport sahibinden istenen evraklarda değişiklikler olabilir. Benin Ankara Büyükelçiliği yetkilileri adaylardan ilave evrak talep etme yetkisini ellerinde bulundurur.

Benin vizesi ücreti turistik ve ticari kategoriler için Büyükelçilik tarafından talep edilen giriş sayısına göre belirlenir ve düzenli olarak güncellenir. Ödemeler Eurove sadece nakit olarak yapılabilir. Acil vize uygulamasının olmaması nedeniyle seyahat organizasyonu yapan adayların gezi başlangıç tarihinden en az 2 hafta öncesinde başvuru işlemlerini tamamlamış olması önerilir. Hafta içi günlerde ve mesai saatleri dâhilinde vize başvurusu alımı ve pasaport iade işlemleri adaylara şahsen ya da acente yetkililerine yapılır. Benin Ankara Büyükelçiliği resmi bayram ve tatil günlerinde hizmet vermez. Başvuru ve takip işlemleri öncesinde adayların Benin resmi bayramlarını da göz önünde bulundurması olası aksiliklerin ortadan kaldırılmasını sağlar. İşlemler başvuru tarihinin ardından ortalama 3 iş günü içerisinde neticelenir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Benin Ankara Büyükelçiliği

Honorary Consul HASAN ENGİN TUNCER


Chancery:
Vadistanbul Ofis Blokları, Ayazağa Mahallesi Azerbaycan Cad. Blok:3 Kat:20 No:45 Sarıyer/İstanbul
 : +90 (212) 2856688
 : [email protected]

 Benin Fahri Konsolosluğu

İTÜ Maden Fakültesi , B Girişi Maden Mühendisliği Bölümü Maslak İstanbul
Telefon : (+90) 212 285 66 88
Fax : (+90) 212 285 65 31

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Benin Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Porto-Novo
Nüfus 13 Milyon
Yüzölçümü 114,763 Km2
Para Birimi CFA Frank (XOF)
Milli Gelir 10,3 Milyar Euro
Enflasyon %1,3
İşsizlik Oranı %1,60
Yaşam Süresi Kadın 60.2 – Erkek 57.8
Telefon Kodu + 229
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.