Çekya Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Çekya Vizesi Genel Bakış

Çekya Vizesi Genel Bilgi

Çekya’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Çek Cumhuriyeti vatandaşları için Çekya vizesi alma zorunluluğu vardır. Çekya vizesi başvurusu seyahatin 90 günden az veya fazla olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu, Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Çek Cumhuriyeti vatandaşları belirli şartlar altında Çekya vizesi uygulamasına tabi değildirler. Bu şartların pasaport kısmında, pasaportun 10 yıldan yeni, geçerlilik süresi uygun ve iki sayfası boş olmasıdır. Seyahatin niteliği konusundaki şart ise söz konusu seyahatin 90 günden az olmaması gerektiğidir. 90 süreden daha uzun sürecek olan yolculuklarda veya kalıcı ikamet durumlarında Çekya vizesine başvurmak zorunluluğu bulunmaktadır.

90 günden daha az süren seyahatlerde Çekya vizesi başvurusu yapan kişilere verilen vize Schengen vizesidir. Bu vize Avrupa Birliği ülkelerinin anlaşması ile ortaya çıkmıştır. Schengen vizesi 26 ülke arasında geçerli olan bir seyahat özgürlüğü anlaşmasıdır. Bu vizeye sahip olan kişiler söz konusu 26 Avrupa ülkesinde seyahat etme hakkı elde etmektedir. Bu vizenin başvurusu Çekya Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş Vize Merkezleri ve Seyahat veya Turizm Acentelerinde yapılmaktadır. Konsolosluğa veya büyükelçiliğe doğrudan yapılan başvurular ise kabul edilmemektedir. Schengen vizesine sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise seyahatlerine istedikleri ülkeden başlayamamalarıdır. Yani Çekya vizesi başvurusunda Schengen vize sahibi olmuş kişilerin seyahat özgürlüğü, Çekya topraklarında başlamak üzere geçerlidir.

90 günden daha uzun süreli seyahatlerde veya kalıcı olarak gidilecek yolculuklar için herkes Çekya Vizesi sahibi olmalıdır. Seyahatin amacı ister eğitim, ister çalışma, isterse de oturma izni olsun uzun süreli bir Çekya vizesi sahibi olunmasıdır. Burada resmi pasaport sahiplerine bir ayrıcalık da tanınmamaktadır. 90 günden daha uzun sürelerde alınması gereken Ulusal Çekya Vizesi sahiplerine ikamethakkı tanımaktadır. Çalışma hakkı tanınması için bu tipteki Ulusal Çekya Vizesinin alınması gerekmektedir. Bu vizenin başvurusu ise doğrudan Çekya Büyükelçiliğine veya Çekya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Gerekli evraklar eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra yapılan başvurunun sonuçlanma süresi yaklaşık olarak iki haftadır. Ancak gerekli görüldüğü takdirde Çekya Konsolosluğu bu süreyi uzatma hakkına sahiptir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Çekya Ankara Büyükelçiliği

Kaptanpaşa Sokak ,No.15, 34367 G.O.P. / ANKARA
Telefon: (312) 405 61 39
Faks: (312) 446 30 84

Email: ankara@embassy.mzv.cz

 Çekya İstanbul Başkonsolosluğu

Abdi İpekçi Caddesi,No: 71, P.O. 35, 80212 ,Maçka / İSTANBUL
Telefon: (212) 368 80 35
Faks: (212) 231 94 93
Email: istanbul@embassy.mzv.cz,

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Çek Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Prag
Nüfus 10.21 Milyon
Yüzölçümü 78.867 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 184.9 Milyar Euro
Enflasyon %2
İşsizlik Oranı %10.8
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 420
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.