Etiyopya Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Etiyopya Turistik Vize Genel Bakış

Etiyopya Vizesi Genel Bilgi

Etiyopya’ya ziyaret gerçekleştirmek isteyen herkesin Etiyopya vizesi alması gerekmektedir. Pek çok ülke için yeşil pasaport sahiplerinin vize alması gerekmese de, Etiyopya’da bu prosedür uygulanmaktadır.Vize başvuruları için Ankara’da bulunan Etiyopya Başkonsolosluğu’nun vize bölümüne müracaat edilmesi gerekmektedir. Vize başvuruları için şahsi başvuru yapma zorunluluğu bulunmamakta olup, vize başvurusu hizmetinde bulunan danışmanlık firmalarının müşterileri için yapacağı başvurular da geçerli sayılmaktadır.

Diplomatik pasaport sahipleri hariç tüm pasaport sahipleri, seyahatleri için Etiyopya vizesi almak zorundadır. Etiyopya sınır kapısından vize temin edilmemekte olup, tüm işlemleri seyahat öncesi Türkiye’den yapmanız gerekmektedir. Turizm amaçlı Etiyopya ziyareti gerçekleştirecek adaylar için vize işlemleri için öncelikle pasaportlarının yeni tarihli alınmış olması gerekmektedir. En fazla 10 yıl öncesine alınan pasaportlar kabul edilmekte olup, 6 ay içerisinde pasaport geçerliliğinin sona erecek olmaması istenmektedir. Pasaportunuzu çoktan hazırladıysanız, Etiyopya Göçmenlik Merkezi’nden davet yazısı alarak işlemlerinizi hızlandırmış olursunuz. 2 adet kurallara uygun biyometrik fotoğrafınızı ve uçak rezervasyonunuzu başvuru evraklarının arasına koymayı unutmayın. 1, 3, 6 ve 12 aylık vize başvurularınız için son olarak Etiyopya Başkonsolosluğu’na hitaben kimlik bilgileriniz, ikamet bilgileriniz ve Etiyopya seyahat amacınızı belirten dilekçenizi de yazarak istenen vize ücretini yatırırsınız ve vize onayınızı beklemeye başlarsınız. Konsolosluk yoğunluğuna göre 3 ila 7 iş günü arasında değişecek süre içerisinde vizeniz onaylanır. Ticari vize almak isteyenler için gereken süre daha uzun olmaktadır.

Etiyopya vizesi alırken pek çok prosedüre gerek kalmamaktadır. Bazı ülkelerin uyguladığı aşı kartı belirtme zorunluluğu Etiyopya için bulunmamaktadır. İkamet ettiğiniz şehre göre farklı bir prosedüre tabii tutulmazsınız. Başka vize başvurularına ek olarak dilekçenizde seyahat harcamalarınızı ne şekilde karşılayacağınızı belirtmeli, dilekçeyi İngilizce olarak yazmalısınız. Ayrıca kalacağınız otel veya hotel yetkilisinin kaşeli ve imzalı onay yazısını temin etmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi elden teslim etme zorunluluğunuz yoktur. Konsolosluğun müsaade ettiği formatlarda belgeyi taratarak, dijital olarak bu belgeyi konsolosluğa sunabilirsiniz. Vize başvuru noktasının sadece Ankara ile sınırlı olması, işleri yoğun olanlar için sıkıntı oluşturabilmektedir. Danışmanlık hizmeti veren firmalar vize işlemlerinizi hızlandırarak sizin adınıza bu süreci yönetebilmektedir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Ambassador ADEM MOHAMED MAHMUD

Chancery:
Oran Mah. Mühittin Çöteli Sok. No:6 Çankaya/Ankara
 : +90 (312) 436 0400
 : +90 (312) 448 1938
 : ethembank@ttnet.net.tr
 : ankaraethiopiaembassy@gmail.com
 : ankara.embassy@mfa.gov.et

Office Hours:

Monday-Friday : 08.30-17.30

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Etiyopya Fed. Demokratik Cum.
Bayrak
Başkent Addis Ababa
Nüfus 120,3 Milyon
Yüzölçümü 1.112.000 Km2
Para Birimi Birr (ETB)
Milli Gelir 304,9 Milyar USD
Enflasyon %33
İşsizlik Oranı %40+
Yaşam Süresi Kadın 70,1 Erkek 67.9
Telefon Kodu +251
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.