Fransa Transit Vize Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Fransa Transit Vize Genel Bakış

Fransa Vizesi Genel Bilgi

Fransa’ya vize almak Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına zorunludur. Fransa vize başvuruları 10 yıldan daha yeni pasaport ile yapılır. Tüm evraklar eksiksiz olarak bir araya getirilerek ilgili makama başvuru yapılır. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken şey başvuru yerinin seyahatin süresi ile değişkenlik gösterdiğidir. Seyahatin süresi 90 günden daha uzun olan kişiler direkt olarak Fransa Konsolosluğuna veya Fransa Büyükelçiliklerine başvuruda bulunurlar. 90 günden daha kısa süreli seyahatlerin Fransa vizesi başvurusu ise buralardan yapılmaz. Fransa Konsolosluğunca yetki verilen Vize Merkezleri tarafından yapılır. Vize başvurusunun sonucu vize randevusundan sonraki iki hafta içinde yapılır. Bu süre genel olarak üç gün ile on beş gün arasında değişmektedir.

Fransa seyahati 90 günden daha az sürecek olan kişilere Vize Merkezleri tarafından Schengen vizesi verilmektedir. Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkelerinin imzaladığı bir tür seyahat serbestisi anlaşmasıdır. Bu vize sahipleri yalnızca Fransa değil bütün Schengen ülkelerini seyahat etme hakkı elde ederler. Bu anlaşmaya imza atan 26 ülke dışındaki ülkelerin sınırlarından geçilmesi gerekmesi durumuna karşı da anlaşma imzalanmıştır. Yani Fransa vizesi başvurusunda bulunurken 90 günün altındaki seyahatler için verilen Schengen vizesi, 26 ülkeye kesintisiz giriş hakkı sağlar. Schengen vizesi ilk defa alınıyorsa geçerlilik süresi bir hafta gibi oldukça kısa tutulur. Daha sonraki seyahatlerde ise bu süre uzatılabilmektedir.

Fransa seyahatine gidecek olan kişilerin vize uygulamasına tabi tutulmadığı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Fransa ile Türkiye ile anlaşması gereğince iki ülke resmi pasaport sahiplerine yönelik vizesiz geçiş uygulaması söz konusudur. Resmi pasaportlar yeşil, kırmızı, siyah ve gri pasaportlardır. Bu pasaportlara sahip kişiler seyahatleri 90 günü aşmamak şartı ile Fransa vizesi işlemlerine tabi değildir. Bununla birlikte söz konusu pasaportun sağlaması gereken başka şartlar da vardır. Bu şartlar pasaportun on yıldan daha yeni olması, geçerlilik süresinin seyahatin bitişinden en az üç ay daha devam edecek olası ve vize etiketini yapıştırmak için en az iki sayfasının boş olmasıdır. Bu şartları sağlayan kişiler Fransa vizesi başvuru işlemlerinden muaftırlar.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Fransa Ankara Büyükelçiliği

Ambassador HERVE FRANCOIS MAGRO

Chancery:
Paris Caddesi No:70, Kavaklıdere - 06540
 : +90 (312) 455 4545
 : +90 (312) 455 4527
 : [email protected]
 : http://www.ambafrance-tr.org

Office Hours:

08:30-18:00

 Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

Consul General Olivier Dominique GAUVIN

Chancery:
İstiklal Caddesi No:4 Taksim 34435
 : +90 (212) 334 8730
 : +90 (212) 334 8731
 : [email protected]

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Fransa Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Paris
Nüfus 66.991.000 Milyon
Yüzölçümü 643.427 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 3,5 Trilyon Euro
Enflasyon %7.1
İşsizlik Oranı %8,1
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu +33
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.