Hollanda Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Hollanda Vizesi Genel Bakış

Hollanda Vizesi

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına Hollanda vizesi istenmektedir. Bu vize uygulaması sahip olunan pasaporta binaen yürütülür. Buna istisna olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Hollanda Krallığı arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye Cumhuriyeti Resmi Pasaport sahipleri gösterilebilir. İkili anlaşma gereği vizesi geçişe izin verilen uygulama 90 günün altında gerçekleşen seyahatlerde geçerlidir. Yeşil, gri, siyah, kırmızı ve bordopasaport sahipleri vize uygulamasına tabidir. İlgili pasaportlarla Hollanda’ya vize alabilmek için pasaport geçerlilik süresinin Hollanda seyahati dönüş tarihi itibari ile 3 aylık geçerlilik süresi bulunması gereklidir. Son 10 yılda alınmış olan ve en az 2 adet boş sayfasının bulunduğu ilgili pasaportlar ile Hollanda vizesi başvurusunda bulunulabilir.

90 günden kısa süren seyahatlerde Hollanda vizesi başvurusunda bulunanlara Schengen vizesi verilmektedir. Bu vize Avrupa Birliği kapsamında anlaşmalı 26 ülkeye giriş hakkı tanımaktadır. Vizenin kullanımı ilk olarak Hollanda’da başlamalıdır. Yani Schengen vizesinin Hollanda Konsolosluğu’na bağlı Vize Merkezlerinden alınması durumunda seyahat ilk olarak Hollanda’ya yapılmalıdır. Daha sonra diğer ülkelere geçiş sağlanmaktadır. Schengen vizesinde uygulanan bir diğer husus, vizeye ilk defa başvuru yapan kişilere oldukça kısa sürelerle vize verilmesidir. Başlangıç olarak örneğin bir haftalık Schengen vizesi verilir. Daha sonraki seyahatlerde bu süre uzatılır. Bununla beraber kısa süreli seyahat edecek kişilerin işleri acil durum teşkil ediyorsa Hollanda Express Vizesine başvuruda bulunabilirler. Bu vizenin işlevi, vize işlemlerinin oldukça kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktır.

Hollanda’ya 90 günden daha uzun süreli seyahat edecek kişiler ise Uzun Süreli Hollanda Vizesi almak durumundadır. Bu vize işlemleri direkt olarak Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliği’ne yapılır. Bu tip (D Tipi) vize Hollanda’da çalışmak isteyen, eğitim amaçlı giden veya aile birleşimi sağlayan kişiler için uygundur. Bütün bu kategorilerde vizenin adı değişmekte ancak Hollanda vizesi tipi değişmemektedir. Yani hem çalışma vizesi hem Erasmus vizesi hem de aile birleşimi vizesi için başvurular bu kapsam altında Hollanda Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine yapılır. Ancak belirtmek gerekir ki gerekli belgeler ve vize fiyatları duruma özel olarak değişiklik göstermektedir. İşlemlerin duruma özgü olarak yapılacağı bilinmelidir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Hollanda Ankara Büyükelçiliği

Hilal Mahallesi Hollanda Caddesi No:3 06550 Yıldız Ankara
Telefon : (+90) 312 409 18 00
Faks: (+90) 312 409 18 98

Email:

 Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

İstiklal Cad. No:393 34433 Beyoğlu İstanbul
Telefon : (+90) 212 393 21 21
Faks: (+90) 212 292 50 31
Email: ist@minbuza.nl

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Hollanda Krallığı
Bayrak
Başkent Amsterdam
Nüfus 16.71 Milyon
Yüzölçümü 41.543 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 654.9 Milyar Euro
Enflasyon %0
İşsizlik Oranı %8,2
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 31
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.