İtalya Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

İtalya Vizesi Genel Bakış

İtalya Vizesi Genel Bilgi

İtalya’ya seyahat etmek amacında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesi sahibi olmak zorundadır. Ancak 90 günü geçmeyen resmi pasaport sahiplerinin İtalya vizesi almasına gerek bulunmamaktadır. Yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaportlar resmi pasaport kategorisindedir. Bu pasaportların geçerlilik süresi seyahatin dönüşünden en az üç aydan daha uzunsa, pasaport 10 yıldan daha eski değilse ve son olarak pasaportta iki adet boş sayfa mevcutsa İtalya vizesine başvurma zorunluluğu bulunmadan İtalya’ya seyahat edebilmektedirler. Bununla birlikte 90 günden daha uzun süreli seyahat edecek olan kişiler, seyahatlerinin İtalya’da kalıcı olup olmaması fark etmeksizin İtalya vizesi başvurusunda bulunmakla yükümlü olmaktadırlar.

Resmi bir pasaport (yeşil, kırmızı, gri, siyah) sahibi olmayan kişilere verilen pasaport Bordo (Umuma Mahsus) pasaporttur. İtalya vizesi başvurusunda bulunmak için bu tür bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir. 90 günden daha az süreli olan seyahatlerde bordo pasaport sahipleri İtalya vizesi başvurusunda bulundukları zaman kendilerine bir Schengen vizesi verilmektedir. Bu Schengen vizesi 26 ülkede seyahat yapmak serbest olmaktadır. Avrupa Birliği bünyesinde imzalanan bu vizeye sahip olabilmek için yapılan başvurular İtalya Konsolosluğu tarafından yetki verilen Vize Merkezleri ve Seyahat veya Turizm Acentelerine yapılmaktadır. Schengen vizesi ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. O da seyahatin başlangıç yerinin vizenin alındığı ülke olmasıdır. Yani bu durumda Schengen vize sahibi kişiler seyahatlerine İtalya’dan başlamak durumundadır.

90 günden daha uzun süreli seyahatlerde ise, seyahatin kalıcı olup olmaması fark etmeksizin herkesin İtalya vizesi sahibi olması gerekmektedir. Burada resmi pasaport avantajı önemini kaybetmektedir. Söz konusu vize çalışma vizesi, eğitim vizesi veya çalışma vizesi olabilmektedir. Bu tür vizelerin hepsinin başvurusu İtalya Büyükelçilerine veya İtalya Konsolosluklarına yapılmaktadır. Vize başvuruları gerekli evrakların teslim edilmesi ile başlar ve incelemenin tamamlanması ile sona erer. Gerekli inceleme 15 gün içinde tamamlanır. Ancak gerekli görüldüğü durumda İtalya Konsolosluğu bu süreyi uzatma hakkına sahiptir. Bu incelemeler kişiden ek bir belge talebi ile sonlanabilir. Onun için vize başvurusunun son anlara kadar bekletilmemesi önerilir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 İtalya Ankara Büyükelçiliği

Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA
Telefon : (+90) 457 42 00
Faks : (+90) 312 457 42 80

Email : ambasciata.ankara@esteri.it

 İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 243 10 24
Faks : (+90) 212 252 58 79
Email :consolatogenerale.istanbul@esteri.it

Ülke Bilgileri

Resmi Adı İtalya Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Roma
Nüfus 58.126 Milyon
Yüzölçümü 301.340 Km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 1.76 Trilyon Euro
Enflasyon %0.6
İşsizlik Oranı %7.5
Yaşam Süresi Kadın 82 – Erkek 76
Telefon Kodu + 39
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.