Küba Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Küba Vizesi Genel Bakış

Küba Vizesi Genel Bilgi

Karayipler de bir ada ülkesi olarak bilinen Küba’ya gidebilmek için pasaport ve vize şartlarını yerine getirmek önemlidir. Küba vizesi alacak olanların öncelikle Konsolosluklar ve Ankara Büyükelçiliği’nden randevu almaları gerekir. Randevu işlemleri sırasında, başvuru formu ya da dilekçesi doldurulmaktadır. Daha sonrasında Konsolosluk yetkilileri ile görüşen vatandaşlar, gerekli evraklar konusunda bilgi sahibi olabilirler. Küba’ya yeşil ve gri pasaport sahipleri 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilirler. Başvuru işlemlerinizi seyahat acenteleri üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Vize konusunda sorun yaşamamak adına pasaportun geçerlilik süresinin en az 6 ay olmasında fayda vardır. Başvuru aşamaları en fazla 5 iş günü içerisinde onaylanır.

Schengen vizesine sahip ülkelerde olduğu gibi Küba’ya giderken detaylı bir şekilde evrak toplanmasına gerek yoktur. Vize ücreti, fotoğraf, pasaport ve uçak bilgileri ile başvuru yapılabilir. Tüm evrakların toplanması ve yoğunluk olmaması durumunda aynı gün içerisinde Küba vizesi alabilmek mümkündür. Alınan vize ile birlikte 30 gün boyunca Küba’da kalınabilir. Seyahatini uzatmak isteyenlerin tekrar başvuru yapmaları gerekir. Turist ve ticari olarak vatandaşlar farklı vize başvuruları yapabilirler. Başvuru ücretleri 195 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru ücreti yalnızca banka hesaplarına yatırılabilmektedir. Dekontun ise toplanması gereken evraklar arasına eklenmesi zorunludur. Küba vizesi başvuruları internet üzerinden de online olarak da gerçekleştirilir. Yoğunluk olması durumunda vizenin çıkması 4 güne kadar uzayabilir.

Başvuru işlemleri sırasında 2 adet biyometrik fotoğraf zorunlu evraklar arasındadır. Fotoğrafların ise 45X60 boyutlarında, genel kurallara uygun bir şekilde çektirilmesine dikkat edilmelidir. Küba vizesi türleri arasında aile ve basın da yer almaktadır. Basın mensupları ya da aileleri görmek için Küba’ya gidecek olanlarda özel vize talebinde bulunabilirler. Alınan vize ile birlikte yalnızca Küba’ya seyahat edilebilir. Farklı ülkelere geçmek isteyenlerin yeni başvuru yapmaları gerekecektir. Başvuru işlemleri sırasında uçak ve konaklama bilgilerinin de belirtilmesinde fayda vardır. İki ülke arasındaki ilişkilere göre vize şartları ve ücretler değişiklik gösterir. Bu nedenle yolculuk öncesinde hata yapmamak için Konsolosluk görevlilerinden detaylı bilgi almakta fayda vardır.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Küba Ankara Büyükelçiliği

Şölen Sok. No:8 Çankaya 06650 Ankara

Telefon : (+90) 312 442 89 70
Fax       : (+90) 312 441 40 07
Email    : embacubatur@tr.net

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Küba Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Havana
Nüfus 11.451 Milyon
Yüzölçümü 110.860 Km2
Para Birimi Küba Pesosu
Milli Gelir 111.1 Milyar Dolar
Enflasyon %4.3
İşsizlik Oranı %1.6
Yaşam Süresi Kadın 79.8 – Erkek 75.1
Telefon Kodu +53
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.