Romanya Vizesi Başvuru İşlemleri

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Romanya Vizesi Genel Bakış

Romanya Vizesi Genel Bilgi

Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde bulunan Romanya’ya seyahat edebilmek için vize süreçleri Konsolosluklar tarafından gerçekleştirilir. Romanya vizesi başvuru sürecinde, vatandaşların 10 yıldan eski olmayan ve 6 ay boyunca geçerliliği bulunan bir pasaporta sahip olmaları zorunludur. Yolculuğun amacına göre, turistik, ticari ya da ziyaret olmak üzere vize türleri değişiklik gösterir. Başvuru süreçleri ve onaylanma süreleri, vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Evrakların tamamlanması durumunda, vizenin çıkma süresi 3 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak yoğunluk olması ya da iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulması durumunda vize sonuçlanma süresi değişiklik gösterir. Yeşil ya da gri gibi hizmet pasaportu sahipleri ise en fazla 90 gün süre ile vize almadan Romanya’ya seyahat edebilirler.

Bordo ya da kırmızı pasaport sahiplerinin ise Türkiye’den Romanya’ya gidebilmek için vize evraklarını tamamlamalarında fayda vardır. Turistik vize başvurusunda bulunmak için öncelikle 2 adet resim, kimlik fotokopisi, banka hesap cüzdanı, otel ve uçak bilgileri, seyahat sağlık sigortası tamamlanması gereken evraklar arasındadır. Vizenin onaylanması durumunda en az 15 gün süre ile Romanya’da kalabilmek mümkündür. Romanya vizesi evrak tamamlama süreçleri uzun süreceğinden dolayı, seyahatten en az 30 gün öncesinde başvuru yapmakta fayda vardır. D tipi uzun süreli konaklama vizesi alacak olanların ise işlemlerinin onaylanması durumunda 90 gün boyunca belirtilen ülkede kalmalarına izin verilir.

Romanya vizesi alabilmek için öncelikle Konsolosluklar ya da Büyükelçilik binalarından randevu alınması zorunludur. Daha sonrasında ise yetkililer ile görüşerek evrak tamamlama süreci başlar. Evrak toplama aşamaları ile uğraşmak istemeyenler, seyahat acenteleri ile anlaşarak vizeleri sorun yaşamadan onaylatabilirler. Ticari vize başvurusu yapanların tamamlaması gereken evraklar arasında SSK işe giriş belgesi, maaş bordrosu ve çalıştığı şirketin bilgileri bulunur. Vizenin sorun yaşanmadan en kısa süre içerisinde çıkabilmesi için belgeleri dikkatli bir şekilde toplamaya özen gösterilmelidir. Ticari vize başvurusu yapanların pasaportlarının geçerlilik süresi ise 1 yıl olması zorunludur. Ticari vize başvurularının onaylanma süreci 15 günden daha fazladır. Seyahat öncesinde belirtilen süreçleri dikkate alarak başvuru yapmakta fayda vardır.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Romanya Ankara Büyükelçiliği

Bükreş Sok. No:4 Çankaya Ankara

Telefon : (+90) 466 37 06
Fax : (+90) 312 427 15 30
Email : romanyabyk@dsl.ttnet.net.tr

 Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Yanarsu Sok. ,No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş / İSTANBUL
Telefon : (+90) 212 358 05 35
Fax : (+90) 212 358 05 18
Email :konsrom@doruk.net.tr

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Romanya Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Bükreş
Nüfus 22.21 Milyon
Yüzölçümü 238.391 Km2
Para Birimi Rumen Leyi (RON)
Milli Gelir 255.4 Milyar Euro
Enflasyon %5
İşsizlik Oranı %7.5
Yaşam Süresi Kadın 76.1 – Erkek 68.9
Telefon Kodu +40
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.