Slovenya Ticari Vize

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Slovenya Ticari Vize Fotoğraf Ölçüleri

tayland vizesi fotograf olculeri

Slovenya Vize Fotoğraf Ölçüleri

Slovenya Vizesi İçin Gerekli Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

• Slovenya vize başvurusunda kullanılacak olan fotoğraflar ICAO tarafından belirlenen standartlara sahip olmalıdır. 35 mm genişlikte ve 45 mm uzunlukta kesilmesi gereken fotoğraflar yüz biyometrisinin tespit edilebildiği yüksek kalitede basılmış biyometrik fotoğraflardır.

• Fotoğrafların son halinizi yansıtması gerektiği için yeni çekilmiş olmalıdır. Bu nedenle başvuruda kullanacağınız fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması vize başvurularından olumsuz sonuç alınmaması açısından iyi bir seçim olacaktır.

• Kullanılacak fotoğrafların arka fonu beyaz ve desensiz olmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olacağı için kişilere koyu renkelbise giymeleri yerinde olacaktır.

• Fotoğrafın ışığı ve kontrastı iyi ayarlanmış olmalı, fonda gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta ayrıntılar keskin ve net olmalıdır.

• Fotoğrafta lekeler ve bükülmeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta kullanılan renklerin yüzünüzün doğal renklerini yansıtması gerekmektedir.

• Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalı ve yüzün boyutu saçtan çene altına erkeklerde 36 mm, bayanlarda 32 mm olmalıdır. Yüzde gölge veya ışık parlaması olmamalıdır.

• Fotoğrafta verilen pozda doğrudan kameraya bakılmalı, baş düz ve dik konumda bulunmalıdır.

• Fotoğrafta saçlar yüzü kapatmamalı, bayanlar saçlarını toplayarak fotoğraf çektirmelidir. Yüz, saç şekli ile birlikte fotoğrafta tamamen görünür durumda olmalıdır.

• Poz verirken gözlerin açık olmasına, dişlerin görülmeyecek şekilde ağzın kapalı ve yüzün nötr ifadeye sahip olmasına dikkat edilmeli, mimik içeren pozlardan uzak durulmalıdır.

• Güneş gözlüğü, pipo, şapka ve başlık gibi kişinin kullanımı zorunlu olmayan aksesuarlar fotoğraf çekiminde kullanılmamalı, fotoğraflar kişinin doğal halini yansıtmalıdır.

• Dini inanışı sebebi ile başörtüsü kullanan bayanların fotoğrafta alın ve çene ucu arasında kalan bölge ile sağ ve sol yüz hatları görünür olacak şekilde poz vermeleri gerekmektedir.

• Kişi gözlük kullanıyorsa kullanılan gözlük renkli camlı olmamalı, gözlük camının kenarı ve çerçevesi gözleri kapatmayacak şekilde olmalıdır. Kalın çerçeve gözlükler tercih edilmemeli, gözler net bir şekilde fotoğrafta görülmeli ve gözlük camı üzerinde ışık yansıması bulunmamalıdır.

• Fotoğrafta kırmızı göz bulunmamalıdır.

• Sakal veya bıyık bırakan erkeklerin fotoğraf çekimi sırasında sakalını ve bıyığını kesmesi vize başvurusunu kolaylaştıracak bir işlemdir. Aynı ebatta ve uzunlukta sakal ve bıyık özelliğini koruyarak benzer imajla vize başvurusu yapabileceğini düşünen erkekler dilerlerse kesmeden fotoğraf çekilebilirler.

• Bayanlar makyaj yaparak poz vermeyi tercih ederlerse yapacakları makyaj pastel renkler seçilerek sade ve abartıdan uzak yapılmalıdır. Yüzlerinde bulunan karakteristik ve belirgin izlerin makyaj ile kapatılmaması gerekmektedir.

• Yüz bölgesinde bulunan piercing vb. tüm takılar çıkarılarak yalın halde fotoğraf çektirilmelidir.

• Yüzünüzün karakteristik özelliklerini bozmayacak şekilde yapılan rötuşların sorun teşkil etmeyeceğini düşünseniz de, Slovenya vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması için riske girmemeniz ve biyometrik fotoğrafınıza rötuş yaptırmamanız faydalı olacaktır.

• Küçük çocuklar için çekilen biyometrik fotoğrafların yetişkinlerle aynı standartlara sahip olması gerekmektedir. Küçük çocukların fotoğraflarında başka bir kişi veya herhangi bir yabancı madde bulunmamalıdır.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Slovenya Ankara Büyükelçiliği

  Chancery:
  Kırlangıç sokak, No: 36, 06700 G.O.P., Ankara
   : +90 (312) 4054221
   : +90 (312) 4054222
   : +90 (312) 4054221
   : +90 (312) 4260216
   : [email protected]
   : [email protected]

  Office Hours:

  Monday-Thursday: 09.00-17.00, Friday: 09.00-16.30

 Slovenya İstanbul Başkonsolosluğu

Honorary Consul Mustafa Başar ARIOĞLU


Chancery:
Burhaniye, Hacı Reşit Paşa Sok., No:4, 34676, Üsküdar / İSTANBUL
 : +90 (216) 3219000
 : +90 (216) 3219013
 : [email protected]

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Slovenya Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Lübliyana
Nüfus 2.108.461
Yüzölçümü 20.271 km2
Para Birimi Euro
Milli Gelir 61,79 Milyar Dolar
Enflasyon %1,9
İşsizlik Oranı %5,6
Yaşam Süresi 81.3
Telefon Kodu +386Slovenya Ticari Vize Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular Ve Cevapları


1. Soru: Slovenya Ticari vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cevap: Slovenya ticari vize başvurusu, Slovenya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra, randevu alınarak vize başvuru merkezine teslim edilir. Vize başvurusu ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

2. Soru: Slovenya ticari vize veriyor mu?

Cevap: Evet, Slovenya ticari vize vermektedir. Slovenya'da ticari faaliyette bulunmak isteyen Türk vatandaşları, Slovenya ticari vizesi almak zorundadır.

3. Soru: Slovenya Ticari vize ne kadar?

Cevap: Slovenya ticari vize ücreti, 2024 yılı için 180 Euro'dur. Vize ücreti, başvuru sırasında vize başvuru merkezine nakit olarak ödenir.

4. Soru: Slovenya Ticari vize ne kadar sürer?

Cevap: Slovenya ticari vizesi, 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir.

5. Soru: Slovenya Ticari vize için gerekli Evraklar nelerdir?

Cevap: Slovenya ticari vize için gerekli evraklar şunlardır:

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliliği olan, biyometrik fotoğraflı ve vize sayfası boş olan pasaport.
 • Vize başvuru formu: Slovenya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilen vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35x45 mm ebatlarında, arka fonu beyaz olan fotoğraflar.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat süresince geçerli olan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Davetiye: Slovenya'da ticari faaliyette bulunulan şirketten davetiye.
 • Şirket evrakları: Şirketin antetli kağıdına yazılmış ve imzalanmış şirket evrakları (vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, ticaret odası kaydı).
 • Mesleki evraklar: Çalışan başvuru sahipleri için işveren tarafından onaylanmış 4B hizmet dökümü, serbest meslek sahipleri için mesleki faaliyet belgesi.
 • Maddi durum evrakları: Banka hesap dökümü, maaş bordrosu, tapu, araç ruhsatı gibi maddi durumu gösteren evraklar.

6. Soru: Slovenya Ticari Vize için Davetiye şartmı?

Cevap: Evet, Slovenya ticari vize için davetiye şarttır. Slovenya'da ticari faaliyette bulunulan şirketten davetiye alınması gerekmektedir. Davetiyede, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, Slovenya'da yapacağı faaliyetler ve konaklama bilgileri belirtilmelidir.

7. Soru: Slovenya Ticari vize nasıl alınır?

Cevap: Slovenya ticari vize almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Gerekli evrakları hazırlayın.
 2. Slovenya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezine randevu alın.
 3. Randevu günü ve saatinde vize başvuru merkezine giderek evrakları teslim edin.
 4. Vize başvuru merkezinin belirlediği ücreti ödeyin.
 5. Vize başvurunuzun sonuçlanması için bekleyin.
 6. Vize başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, vizenizi teslim alın.

8. Soru: Slovenya Ticari vize kaç günde sonuçlanır?

Cevap: Slovenya ticari vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, başvurunun yapıldığı döneme ve vize başvurusunda sunulan evrakların eksiksiz ve doğru olmasına göre bu süre uzayabilir.

9. Soru: Slovenya Ticari vize ücreti ne kadar?

Cevap: Slovenya ticari vize ücreti, 2024 yılı için 180 Euro'dur. Vize ücreti, başvuru sırasında vize başvuru merkezine nakit olarak ödenir.

10. Soru: Slovenya Ticari vize nereden alınır?

Cevap: Slovenya ticari vize, Slovenya Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığıyla alınmaktadır. Türkiye'de Slovenya vize başvurusu yapabileceğiniz vize başvuru merkezleri şunlardır:

 • İstanbul: VFS Global
 • Ankara: VFS Global
 • İzmir: VFS Global

11. Soru: Slovenya Ticari vize kimler alabilir?

Cevap: Slovenya ticari vize, Slovenya'da ticari faaliyette bulunmak isteyen Türk vatandaşları tarafından alınabilir. Ticari faaliyetler arasında iş görüşmesi, fuar katılımı, konferans katılımı, ticaret anlaşması imzalanması, ürün/hizmet tanıtımı, pazar araştırması gibi faaliyetler yer almaktadır.

12. Soru: Slovenya Ticari vize ne kadar sürede çıkar?

Cevap: Slovenya ticari vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak, başvurunun yapıldığı döneme ve vize başvurusunda sunulan evrakların eksiksiz ve doğru olmasına göre bu süre uzayabilir.

13. Soru: Slovenya Ticari Vize Kaç Para?

Cevap: Slovenya ticari vize ücreti, 2024 yılı için 180 Euro'dur. Vize ücreti, başvuru sırasında vize başvuru merkezine nakit olarak ödenir.

14. Soru: Slovenya Ticari vize ile turistik gezi yapılır mı?

Cevap: Hayır, Slovenya ticari vize ile turistik gezi yapılamaz. Slovenya ticari vize, yalnızca ticari faaliyetler için geçerlidir.

15. Soru: Slovenya Ticari vize kaç günlük verilir?

Cevap: Slovenya ticari vize, 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir.

16. Soru: Slovenya ticari vize davetiye nasıl olmalı?

Cevap: Slovenya ticari vize davetiyesi, Slovenya'da ticari faaliyette bulunulan şirket tarafından düzenlenmelidir. Davetiyede, başvuru sahibinin kimlik bilgileri, Slovenya'da yapacağı faaliyetler ve konaklama bilgileri belirtilmelidir.

17. Soru: Slovenya ticari vize davetiye nereden alınır?

Cevap: Slovenya ticari vize davetiyesi, Slovenya'da ticari faaliyette bulunulan şirketten alınabilir.

18. Soru: Slovenya Ticari Schengen vizesi kaç yıllık?

Cevap: Slovenya ticari vize, 1 yıllık olarak verilmektedir. Ancak, başvuru sahibinin ticari faaliyetlerinin devam etmesi durumunda, vize süresi uzatılabilir.

COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi - KVKK Aydınlatma Metni

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.