Benin Turist Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Benin’i turistik amaçlarla ziyaret etmek ve Benin’de dolaşım hakkına sahip olmak için Benin turist vizesi alınması gerekmektedir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Benin seyahatleri için vize başvurusunda bulunmalılardır. Vize başvuruları, ortalama üç gün içinde sonuçlanmaktadır.

Benin turist vizesi 2018 yılı için ilk önemli belge pasaport olmaktadır. Pasaportların, seyahatten dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği olması ve pasaportun kullanılabilir boş sayfaları olması gerekmektedir. Başvuru esnasında son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın arka fonu beyaz ve boyutları da 3,5 cm x 4,5 olmalıdır. Marina Vize Başvuru Merkeziaracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru formu firma ile birlikte hazırlanıp doldurulmaktadır.

Benin turist vizesi başvurusu için pasaport, biyometrik fotoğraf ve vize başvuru formuyla birlikte aşağıdaki evrakların da hazırlanması ve bu evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli olan diğer kişisel evraklar;

 • Kaşeli ve imzalı SSK kayıt belgesi,
 • Kaşeli ve imzalı olarak son 4 aya ait maaş bordrosu,
 • Barkodlu olacak şekilde SSK 4A hizmet dökümü,
 • Bankadan kaşeli, imzalı ve bakiyeli olarak alınacak son 3 aya ait kişisel banka hesap dökümleri,
 • Herhangi bir gayrimenkul varsa, gayrimenkulün tapu ya da ruhsat fotokopisi, şeklindedir.

Benin turist vize işlemleri için Marina Vize Başvuru Merkezitercih edildiği zaman bahsi geçen tüm evraklarla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Benin turist vize ücreti güncel bilgisi için danışmanlık firmasıyla internet adresi ya da iletişim numaraları üzerinden irtibata geçilmelidir.

Benin turist vizesini öğrenci olarak almak isteyen kişiler ise başvurularında güncel ve öğrenim görülen okuldan onaylanmış öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekir. Ayrıca aileden birinin Benin vizesi almış olması gerekmektedir. Öğrenci kişiye sponsor olacak kişinin şahsi banka hesap dokümanı ile öğrencinin transkript belgesi, başvuru esnasında gerekli olan diğer evraklardandır.

Emekli kişiler Benin turist vizesi almak istediklerinde gerekli olan evraklar başlıca; emeklilik belgesi, bağlı olunan sosyal güvenlik kurumuna ait belge, kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul varsa, gayrimenkulün tapu fotokopisi ve de sağlık raporu olmaktadır.

Benin Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Benin turist vizesi gerekli evraklar içinde seyahat evrakları da yer almaktadır. Turist vizesi için gerekli olan seyahat evrakları da şu şekilde olmaktadır:

 • Konaklamanın nerede gerçekleşeceğini gösteren belgeler. Otel rezervasyonları, davetiye mektubu vb gibi.
 • Ulaşım rezervasyonlarına ait bilgiler. Uçak, feribot, otobüs, tren, gemi vb gibi.
 • Seyahat sağlık sigortasına ait bilgiler ( Seyahat sağlık sigortası, istenildiği takdirde Benin turist vizesi danışmanlığı tarafından yapılabilmektedir.)

Belirtilen seyahat evraklarının yanında istenilen ilave evraklar ise;

 • Vize başvurusu yapan kişinin kimlik fotokopisi,
 • Tam vukuatlı kimlik kayıt örneği, (anne, baba, çocuk, kardeş, eş bilgilerinin yer aldığı belge)
 • Vize başvurusu yapan kişi ya da kişiler evliyse, evlilik cüzdanı, olmaktadır.

Benin turist vizesi için başvurular, Benin Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Benin Büyükelçiliği haricinde yapılan hiçbir vize başvurusu kabul edilmez. Başvurularda en çok yapılan hata, fahri konsolosluklar aracılığıyla vize talebinde bulunmaktır. Ancak Benin Konsolosluğu sadece Türkiye’de ikamet eden Benin vatandaşları ile ilgili kararlara varır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Benin turist vizesi için başvuru merkezleri, Benin Büyükelçiliği olmaktadır. Turist vizesi başvuru sonuçları en fazla 5 iş günü içinde, ortalama olarak da 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir aksilik için planlanan seyahat gününden en az 7 gün önce vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

4.8 / 5 (188 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.