Benin Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Okyanus’a kıyısı olan bir Afrika ülkesi olan Benin’e turistik amaçlı, çalışma nedeniyle, eğitim, evlilik ve ticari amaçlı her türlü ziyarette vize alınması gerekmektedir. Benin Şubat 2013 tarihi itibariyle her ülke için vize uygulaması başlatırken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de vize kuralı geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında diplomatik pasaport sahipleri dışında vize alınması mecburi olmakla birlikte, diplomatik pasaport sahiplerine tanınan vize serbestisi hakkı da 90 gündür. Diplomatik pasaport sahipleri 90 günden fazla sürecek tüm Benin ziyaretlerinde Benin’e vize almak zorundadırlar. Benin vizeleri ticari ve eğitim amaçları dışında 90 günlük süreyi kapsarken tek giriş hakkı sağlamaktadır. Ticari vize süreleri 6 aylık olmakla birlikte, eğitim vizelerinde ilgili süre bir yıldır.

Benin Vizesi Nasıl Alınır?

Benin vize işlemleri genel anlamda diğer vize prosedürleriyle benzer olmakla beraber Benin vizesi başvurusu Ankara’daki Benin Büyükelçiliği ya da İstanbul Benin başkonsolosluğuna müracaat sonucu alınabilmektedir. Başvuru sahipleri tarafından yapılacak müracaatlar, başvuru sahipleri tarafından bizzat yapılabileceği gibi, başvuru sahibi adına yetkili acenteler vasıtasıyla da yapılabilir. Benin vize işlemleri Fransızca dilinde yapıldığı ve bazı belgelerde de apostil gerekeceği için vize başvurularının yetkili acenteler vasıtasıyla yapılabilmesi süre konusunda başvuru sahibine avantajlar sağlayabilir. Marina Vize Başvuru Merkezi vizeye tabi tüm ülkelerin her türlü vizesinde olduğu gibi her türlü Benin vize işlemlerinde de en hızlı ve en iyi sonucu almayı misyon edinmekle birlikte, bu yönde edindiği tecrübeler doğrultusunda da başvuru “red”lerinin görülmemesi için her türlü çabayı da göstermektedir. Benin vizesi işlemleri, Türkiye vatandaşları için öncelikle online başvuru formunun doldurulmasıyla başlarken, formun eksiksiz doldurulmasının ardından çıktı alınarak İstanbul ya da Ankara temsilciliklerine vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Önceden Benin’e vize almak isteyen vatandaşlar için sistem üzerinden online form doldurma zorunluluğu olmamakla birlikte, ilk başvurunun sistem üzerinden yapılmasıyla aslında vize süresinin kısaldığı da görülmektedir. www.evisa.gouv.bj internet sitesi üzerinden yapılan başvurular, internet sitesinin dili Fransızca olmasına rağmen, Türkiye adresli girişlerde tüm işlemlerin Türkçe’ye çevirisi olmaktadır. Benin vizesi ücreti de alınmak istenen vize çeşidine göre değişmekle birlikte, en güncel fiyat bilgisi Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından öğrenilebilir. Bu şekilde başvuru işlemleri başlatılarak onaylanmış Benin vizesi örneği sitemizde mevcuttur.

Benin Vize Çeşitleri

Benin vize çeşitlerine göz atıldığında başta Benin turist vizesi olmak üzere, çalışma amaçlı Benin seyahatlerinde Benin çalışma vizesi, yükseköğretim amaçlı Benin seyahatlerinde Benin eğitim vizesi, evlilik ve aile birliği kurulması hususundaki Benin seyahatlerinde Benin evlilik vizesi, ticari amaçlı fuar, kongre ve iş seyahatlerinde de Benin ticari vize başvurusu yapılmaktadır. Acil oluşan durumlar için de çok kısa bir zaman dilimi içerisinde alınabilen Benin express vizesi alınması da mümkündür. Son yıllarda Benin ile artan iş ilişkileri ve Benin’e yapılan ihracatlar Benin ticari vize sayısını arttırırken, bilişim, yazılım ve donanım, bilgisayar, AR-GE çalışmaları gibi başlıklarla Benin’e çalışma amacıyla giden Türk vatandaşı sayısında da artışlar göze çarpmaktadır. Benin’e vize danışmanlığı için her türlü taleplerde Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapılırken, Benin vizesi özelinde de Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından işlemlerin en kısa sürede tamamlandığını da belirtmek gerekmektedir.

  • Benin Turist Vizesi, Benin’e turistik amaçlı yapılacak her türlü ziyarette alınan vize çeşidi olmakla birlikte vize süresi 3 aydır. Üç ay sonunda vatandaşlarımızın Benin’den ayrılması gerekirken, ayrılmayan her gün için günlük ceza ödemesi de bulunmaktadır. Benin turist vizesi için öğrenciler, emekliler ve ücretli çalışan herkesin başvuru yapma hakkı bulunurken, vize sonuçlanma süresi ortalama 4-5 gündür.
  • Benin Çalışma Vizesi, Benin’e çalışma amacıyla giden vatandaşların almak zorunda olduğu bir vize çeşididir. Bu yönde diğer Benin vizelerine göre daha fazla ve ayrıntılı belge ibrazı istenebilmekle birlikte, Benin’de çalışma amaçlı gidilecek firmanın konum bilgileri, bulunduğu sektör, varsa hissedarları gibi ayrıntıların Benin devletine iletilmesi gerekirken, Benin’e çalışmaya gidecek kişinin son dönem hizmet bilgileri, SGK kayıtları, halen çalışıyorsa maaş yazısı ve çalışma amacının ayrıntılarını içeren bir dilekçe ibrazı da gereklidir. Vize süresi altı aydır.
  • Benin Eğitim Vizesi, Benin’e eğitim amaçlı gidecek Türk vatandaşlarının almak zorunda olduğu vizedir. Benin eğitim vizesi yükseköğretim öğrencileri için verilirken, Benin’de eğitim amaçlı gidilecek kurs, dil okulu veya üniversitenin ayrıntılı bilgileri, Benin eğitim kurumu tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmiş davet mektubunun yanı sıra Benin’de kalınacak olan yerin rezervasyon bilgileri de başvuru sırasında istenmektedir. Aksi belirtilmedikçe süresi 12 aydır.
  • Benin Evlilik Vizesi, Benin’e evlilik amaçlı (evlilik birliği için ya da evlilik birliği sağlandıktan sonra) gidecek olan Türk vatandaşlarının başvurduğu bir vizedir. Bu yönde evlilik birliğinin Türkiye’de sağlanması durumunda evlilik cüzdanı ve nüfus belgelerinin ibrazı vize için yeterli olurken, evlilik birliği Benin’de kurulacaksa bu yönde ayrıntılı hazırlanmış başvuru dilekçesi ve evraklarla vize talebi yapılabilir.
  • Benin Express Vize, Benin’e acil gidiş için standart vize süresinden önce giriş vizesi alınmasının gerekli olduğu durumlarda tercih edilen bir vize çeşidi olurken, durumun niteliği ve aciliyetine göre talep edilmektedir. Benin express vize fiyatları bu doğrultuda diğer vize fiyatlarından yüksek olmakla birlikte ortalama 1 günde çıkarılabilen bir vizedir.
  • Benin Ticari Vize ise ticari amaçlı Benin ziyaretlerinde konferans, fuar, ihracat ve ithalat gibi nedenlerle ülkeye giriş yapılabilmesi için alınan bir vizedir. Son dönemlerde Benin ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Benin ticari vize taleplerini arttırırken vize süresi çift girişli olmak üzere 6 aydır. Tüm vize işlemlerinde Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından başvuru sahiplerine gereken her türlü destek sağlanmaktadır.
4.8 / 5 (239 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.