Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusu yapmanız gereken bir ülkedir. İster ticari, ister kültürel, ister turistik bir gezi olsun ülkeye giriş çıkışlarda vize zorunludur. Diğer ülkelerde olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için belli başlı kurallar söz konusudur. Bunun için Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ve büyükelçiliğinin belirlediği bazı prosedürler vardır. Bunları eksiksiz olarak yerine getirmeniz vize sürecini daha olumlu kılacaktır.

Bunun için öncelikle seyahat türünüze göre vize işlemi başvurusu yapmanız gereklidir. Eğer seyahatiniz 90 günden daha kısa sürecekse Schengen vizesine başvurmanız gereklidir. Çünkü Çek Cumhuriyetine kısa seyahatler Schengen kategorisinde değerlendirilmektedir. Eğer turistik bir gezi planlıyorsanız Turizm vizesi seçilmelidir. Bunun için de sizi davet eden bir kurum ya da şahıs olmalıdır. Çocuklar için ise prosedür daha farklı işlemektedir. Bunun için noter onaylı bir sponsorluk dilekçesi gereklidir.

Evrakları Eksiksiz Doldurmaya Dikkat Edin

Çek Cumhuriyeti vize başvuru ücretleri her yıl değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra Çek cumhuriyeti vize sonuçlanma süresi toplamda 15 gün kadardır. Ancak resmi tatillerde hizmet vermedikleri için bugünlere denk gelen tarihlerde ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde de belli başlı evrak kuralları bulunmaktadır. Bu evraklar eksiksiz ve tam doldurulmalıdır. Aynı zamanda verilen bilgiler kesinlikle doğru olmalıdır. Aynı zamanda Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu yeterli gelmediği takdirde ek evrak isteme hakkına da sahiptir. İstenen belgeler zamanında teslim edildiği takdirde işlem süreci de akışında ilerleyecektir.

Çek Cumhuriyeti’ne Vize Başvurusunda Bulunmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer ülkelerden farklı olarak Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında vize başvurusu yapan şahsın konsolosluğa şahsen gelme zorunluluğu vardır. Aynı zamanda 18 yaşından büyük öğrenciler banka dökümlerini de evraklarla birlikte teslim etmek durumundadır.

Seyahate 15 günden daha az bir kısa süre kaldığında başvurunun reddedilme olasılığı çok yüksektir. İstenilen evrakların zamanında teslim edilmesi de kritik bir önem taşımaktadır. Türkiye’de emanet eden yabancı uyruklu şahıslar seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olacak olan ikamet belgelerini evraklarına koymalıdırlar. Ve bu evrakların tarihi kesinlikle güncel olmalıdır.

4.8 / 5 ( votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.