Hindistan Konferans Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bir Güney Asya ülkesi olan Hindistan hep söylenildiği üzere “ya çok sevilen ya da nefret edilen” bir ülke olarak isimlendirilir. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük yedinci, 1 milyar 275 milyonu aşkın nüfusuyla da nüfus bakımından da dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. 29 normal statülü eyalet, 7 adet de birleşik eyalet olmak üzere toplam 36 eyaletten oluşan ülkeye konferans amaçlı gidebilmek için Hindistan konferans vizesi alınması zorunludur. Hindistan tarafından 2013 yılından itibaren tüm dünya vatandaşları için vize mecburiyeti getirilirken Hindistan konferans vizesi 2020 olmadan ülkeye konferans ya da fuar amaçlı girilebilmesi mümkün olmamaktadır.  Bordo ve yeşil pasaport da dahil her türlü pasaporta sahip olanların vize alması bir zorunluluktur.

Hindistan Konferans Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizeleri Türkiye’de Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Hindistan Ankara Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Hindistan konferans vizesi başvurusu takdiri de bu iki kurum tarafından verilirken Hindistan konferans vize işlemleri artık online olarak internetten yapılmakta, ön kayıttan sonra da randevu alınarak bizzat konsolosluğa ya da büyükelçiliğe bizzat başvurularak vize işlemi tamamlanabilir. Bu yönde konsolosluk ve büyükelçilikte vize başvuru yapacak kişilerin yerine işlemleri yürüten ve takip eden seyahat acenteleri bulunduğu gibi, Marina Vize Başvuru Merkezi başvuru sahipleri adına vize işlemlerini en kısa ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Hindistan konferans vizesi için öncelikle internet üzerinden online başvuru yapılmakta, daha sonra da bu başvuru çıktısıyla asıl başvuru sağlanabilmektedir. Başvuru için internet sitesi https://indianvisaonline.gov.in/visa olmakla birlikte, sitede donma ve bağlantı sorunları yaşandığından sayfanın sık sık kaydedilmesi gerekmektedir. Ek olarak bu ön başvuru sırasında başvuru sahibinin fotoğrafının sisteme yüklenmesi de oldukça önemlidir. Konsolosluk ve büyükelçilikteki işlemlerde başvuru çıktısında fotoğraf olmadığı durumlarda başvuru sahiplerinden yeni bir başvuru yapılması istenirken bu da oldukça fazla zaman kaybına yol açacaktır. Online başvuru formu İngilizce olmakla birlikte oldukça kolay bir şekilde doldurulabilen bir form olarak nitelendirilebilir. Hindistan konferans vizesi ücretleri konusunda vize için yetkili acentelerden fiyat bilgisi alınabilirken, Marina Vize Başvuru Merkezi bu konuda başvuru sahiplerine en avantajlı fiyatları sağlamaya devam etmektedir.

Hindistan Konferans Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan konferans vizesi için, Hindistan kapı uygulaması bulunmaması nedeniyle, konferans tarihinden en az 7-10 gün önce vize başvurusu yapılması önerilmekle birlikte, evrakların konsolosluk ve büyükelçiliğe eksiksiz teslimi sonucunda vizeler ortalama iki iş günü içerisinde alınabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan başvuru sahipleri için de Hindistan konferans vize başvurusu en geç dört gün içinde sonuçlanırken, çift uyruklu kişiler için de bu süre aynı şekilde 3-4 iş günüdür. Vize süreleri ticari vizeler için maksimum 6 ay, diğer tüm vizeler için de 4 aydır. Vizeler çift giriş hakkı vermektedir. Hindistan konferans vizesi gereken evraklar ise;

  • Daha önce online olarak yapılmış başvuru çıktısı
  • 1 adet karşıdan ve net çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • En az 5 bin TL’lik hesap ekstresi (banka onaylı)
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Pasaport aslı ve fotokopisi (pasaportun dönüş tarihi itibariyle en az altı ay daha süresi kalmış olmalı, aynı zamanda en az 2-3 boş sayfası bulunmalı)
  • Başvuru sahibinin adına düzenlenmiş ve ikamet adresini de gösteren en az bir adet fatura
  • Başvuru sahibinin e-devlet üzerinden alınmış ikamet belgesi
  • Başvuru sahibinin daha önce de Hindistan’a giriş vizesi varsa, onun da ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Gidiş-dönüş uçuş bilgileri ve otel rezervasyonu
  • Hindistan’da gidilecek konferans için katılım belgesi ya da durumu açıklayıcı bir dilekçe istenilebilir. Hindistan konferans vizesi vize danışmanlığı için Marina Vize Başvuru Merkezi mesai saatleri içerisinde her türlü sorularınızı cevaplayacaktır.
4.8 / 5 (152 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.