Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan’a vize almak ülkeye giriş için 2013 Şubat ayından itibaren dünyadaki her ülke vatandaşları için zorunlu hale getirilmiştir. Aynı zamanda aynı yıl başlayan parmak izi uygulaması da vize işlemleri ve ülkeye giriş için olmazsa olmaz bir uygulamadır. Hindistan çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte, 1 milyar 250 milyonu aşkın nüfusuyla da dünyanın Çin’den sonra en büyük ikinci ülkesidir. Bu nedenle turistik geziler başta olmak üzere, Hindistan kültürü ve mistik yapısını inceleme, Hindistan’daki din ve inanç çeşitliliğini yerinde görme, eğitim, ticaret ve evlilik nedeniyle ülkeye girişlerde değişik başlıklarda vizelerin alınması (yeşil ve bordo pasaporta sahip olanlar dahil) gerekmektedir.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizesi alınabilmesi, diğer vizelerle kıyaslandığında daha kolay olmakla birlikte çok daha kısa zamanda da sonuçlanabilmektedir. Hindistan vizesi başvurusu ülkemizde sadece Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu vasıtasıyla yapılır. Hindistan vizesi işlemleri bu iki noktaya bizzat gidilerek ya da Hindistan vizeleri konusunda yetkili seyahat acenteleri tarafından yapılmakla birlikte Marina Vize Başvuru Merkezi her türlü Hindistan vizesi işlemlerinde tam yetkili yapısı ve tecrübesiyle vize işlemlerini genel anlamda aynı gün içinde sonuçlandırmaktadır. Herhangi bir Hindistan vizesine başvuru yapılabilmesi için öncelikle resmi https://indianvisaonline.gov.in/visa sitesindeki İngilizce başvuru formunun doldurulması gerekmekte, formun doldurulmasından sonra konsolosluk ya da büyükelçilikten alınan randevu sonrasında doldurulan başvuru formunun çıktısı ve istenen diğer belgelerle birlikte asıl vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Marina Vize Başvuru Merkezi tüm bu süreçleri başvuru sahibi adına yürütürken, parmak izi uygulaması da acentede müşterilere sağlanmakta ve bununla birlikte başvuruda bir eksiklik olmaması temin edilmektedir. Tüm başvuru işlemlerinde sistemsel ön kayıt yapılırken sisteme fotoğraf yüklenme zorunluluğu olmakla birlikte Hindistan vizesi ücreti de acentelerden kolaylıkla öğrenilebilir. Vize çeşitlerine göre vize ücretleri bazı farklılıklar içerse de Hindistan vizesi ücretlerinin genel anlamda uygun fiyatlı olduğu göze çarpmaktadır. Vize için gerekli belgeler genel anlamda;

 • Online yapılan başvuru çıktısı
 • 1-2 adet (vize çeşidine göre) vesikalık fotoğraf
 • Hesapta en az 5000 TL bulunduğunu gösteren banka onaylı hesap ekstresi
 • Başvuru sahibi adına düzenlenmiş 1 adet fatura ve ikamet belgesi
 • Hindistan’da kalınacak süre içerisinde ikamet edilecek otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Geçerlilik süresi en az altı ay daha devam eden pasaport ve nüfus cüzdan fotokopisi
 • Öğrenciler için kurumdan alınmış bir öğrenci belgesinden oluşmaktadır. Hindistan vizesi örneği fotoğraftaki gibi olup, turist vizesi aynı gün içinde alınabilmekte, (1-2 iş günü) diğer vizeler de ortalama 2-4 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hindistan Vize Çeşitleri

Hindistan kültürel çeşitlilik ve hareketli ekonomisi nedeniyle başta turistik ve ticari amaçlar olmak üzere son yıllarda Türk vatandaşları tarafından seyahat konusunda oldukça tercih edilen bir ülke olmakla beraber, vize sonuçlanma süreleri ve gelen vize cevaplarının olumluluğu açısından da oldukça ön planda olan bir ülkedir. Hindistan’a vize danışmanlığı turist vizesi, çalışma vizesi, eğitim vizesi, evlilik vizesi, ticari vize ve express vize olarak altı başlık içerisinde incelenebilirken, vize başvurularının bu konuda yetkili ve tecrübeli bir acente tarafından yapılması, hem vize süresini kısaltacak hem de gelecek vize cevabındaki olası bir olumsuzluğu da ortadan kaldıracaktır.

 • Hindistan Turist Vizesi, Hindistan’a turistik amaçlı yapılan ziyaretlerde alınması gereken bir vize olmakla birlikte Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından aynı gün içinde sonuçlandırılabilmektedir. Turistik vizelerde standart belge tanımlarının yanında başvuru sahibinin banka hesabında en az 5000 TL olması da gerekmektedir. Ülkeye giriş yapılacak olan tarihten en az bir hafta önce vize başvurusunun yapılması önerilmektedir. Çift giriş hakkı tanıyan Hindistan turist vizesi dört aylıktır.
 • Hindistan Çalışma Vizesi, Hindistan’a çalışma amaçlı olan kişilerin alması gereken bir vize olmakla birlikte vize başvurusundaki standart evraklara ek olarak Hindistan’da çalışılacak olan firma bilgileri, konuyla ayrıntılı dilekçe, varsa firmanın davet mektubu da gerekmektedir. Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla verilen davet mektupları da ibraz edilebilir. Çalışmavizesinin süresi ilk aşamada 4 aydır.
 • Hindistan Eğitim Vizesi, Hindistan’a eğitim amaçlı gidecek olanların alması gereken bir vizedir. Hindistan eğitim vizesinde başvuru sahibinden Türkiye’de son mezun olduğu okuldan alınmış olan mezuniyet belgesi (apostil edilmiş) ve Hindistan’da gidilecek eğitim kurumundan alınmış resmi davet yazısı da gerekmektedir. Eğitim vizesi ilk kez alınacaksa süresi 12 ay olup, vize çift girişlidir.
 • Hindistan Evlilik Vizesi, Hindistan vatandaşı olan biriyle evlenilmesi halinde alınacak olan vize çeşididir. Bu noktada evlilik Türkiye’de gerçekleşmişse evlilik cüzdan ibrazı gerekirken, evlilik Hindistan’da gerçekleşmişse ilgili evrak muadilinin sunulması gerekmektedir. Çiftler arasında herhangi bir evlilik bağı olmadığı durumlarda evlilik vizesi başvuruları reddedilmektedir.
 • Hindistan Express Vize, acil Hindistan ziyaretleri için alınan bir vize çeşididir. Özellikle ticari vizelerin diğer vize işlemlerine göre nispeten biraz daha uzun sürmesi ve ayrıntılı belge taleplerinde Express vize başvurusu yapıldığında daha kolay sonuç alınabilir. Vize ücreti olarak diğer vize ücretlerine göre daha pahalıdır.
 • Hindistan Ticari Vize ise ticari amaçlı Hindistan ziyaretlerinde alınması gereken bir vizedir. Diğer normal vizelerden farklı olarak ticari vizelerin süresi 6 aydır. Vize başvurusu sırasında yapılan ve Hindistan’da yapılacak olan işle alakalı ayrıntılı belge talepleri istenebilir. Bu nedenle Hindistan ticari vize için şirketlerin ayrıntılı bilgilerinin ibrazı gerekirken, belgelerin eksiksiz olarak sunulması durumunda vize talepleri 2-3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.
4.8 / 5 (189 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.