İsrail Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail çalışma vizesi, iş amacıyla belirli bir süre İsrail’de kalınması gereken durumlarda alınacak vize türüdür. İsrail çalışma vizesi, İsrail İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanarak verilmektedir. Başvurular, diğer vize türlerinde olduğu gibi İsrail Büyükelçiliği’ne ya da Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Şahsen başvuru yapmak zorunlu değildir. Ancak konsolosluk gerekli gördüğü zaman kişiyi görüşmeye çağırabilir.

İsrail çalışma vizesi 2020 yılı başvuruları vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla da yapılabilir. Hangi evrakların nasıl hazırlanması gerektiği, çalışma vizesinin daha hızlı nasıl işleme koyulacağı ve gerekli vize ücreti hakkındaki tüm bilgiler Marina Vize Başvuru Merkezi danışmanlık firmasından alınabilir, şahıs adına başvuru işlemlerinin yürütülmesi sağlanarak vize işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanabilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken en önemli konu, çalışma vizesi onayını sadece İsrail Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu vermektedir. Danışman firmaların karar noktasında herhangi bir etkisi yoktur.

İsrail Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail çalışma vizesi başvurusu, geçici oturma ve çalışma vize türü olan A/1 kapsamında yapılmalıdır. İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanması gereken vizenin süresi 1 yıldır. Ancak sürenin uzatılması da mümkündür. Vize süresini uzatmak için İsrail İçişleri Bakanlığı’nın bölgesel nüfus müdürlüklerine başvuru yapılması gereklidir.

Çalışma izninin geçerlilik süresi ve buna bağlı olarak çalışma vizesi süresi de İsrail İçişleri Bakanlığı’nın yönetmeliği dahilinde belirlenir. Çalışma vizesi almaya hak kazanan kişiler, İsrail’in belirlediği zaman içinde ülkeye giriş yapmalı ve süre içinde ülkede ikamet etmelidir. İsrail sınırları içinde hem çalışmak hem de öğrenci olmak istenildiğinde ise başvuru yapılması gereken vize türü A/2 olmaktadır.

İsrail çalışma vize işlemleriiçin en önemli hususların başında pasaport gelmektedir. Kişilerin pasaportları, en az 1 yıl geçerliliğe sahip olmalıdır. Yırtık ya da yıpranmış pasaportlar çalışma vizesi alamaz. Pasaportlar yenilendikten sonra çalışma vizesi başvurusu tekrar yapılabilir. Pasaportların en az yan yana olacak şekilde 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Kullanım süresi dolmuş eski pasaporta sahip kişilerden ise, eski pasaportlarının mühürlü sayfaları ve kişisel bilgilerin yer aldığı sayfalar da fotokopi olarak istenmektedir. İsrail çalışma vizesi ücreti, kalınacak süreye ve meslek durumuna göre değiştiği için en doğru bilgi, vize danışmanlık firması aracılığıyla alınabilir.

İsrail Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail çalışma vizesi başvurusu yapıldıktan sonra, sonuç 10 ile 15 iş günü içinde belli olmaktadır. Çalışılacak tarih aralığı belli olduktan sonra en az 15 gün öncesinden vize başvurusu yapılmalıdır. Çünkü başvuru aşaması, İsrail dış temsilciliklerinin resmî tatil günlerine denk geldiği zaman sonuçlanma süresi de uzayacaktır. Başvuru esnasında gerekli evrakların tümü teslim edilse de İsrail konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. İsrail Konsolosluğu’nun ek evrak talep etmesi vize çıkış süresini etkileyebilir. Vize başvurusunda bulunulurken doğru evraklarla başvuruda bulunulması önem arz etmektedir.İsrail çalışma vizesi gerekli evraklar listesi ise şu şekilde olmaktadır:

  • Geçerlilik süresi en az 1 yıl olana şahsi pasaport,
  • Çalışma izni başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Arka fonu beyaz, 5 x 5 ebatlarında 2 adet son bir yıla ait biyometrik fotoğraf,
  • Apostil kaşeye sahip sabıka kaydı ve doğum belgesi,
  • İsrail Başkonsolosluğu tarafından onaylanmış hastanelerde sağlık muayenesi yaptırma ve buna ait sağlık raporu, (Raporda HIV, Tüberküloz, Hepatit verilerinin bulunduğu kan testi sonuçları da yer almalıdır.)
  • Parmak izninin alınacağına dair beyan, şeklindedir.

Sürecin daha güvenilir ve hızlı işleyebilmesi için İsrail çalışma vizesi danışmanlığıMarina Vize Başvuru Merkezi firmasına internet adresi ya da iletişim numaraları üzerinden ulaşılabilir.

4.8 / 5 (230 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.