İsrail Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail turist vizesi, İsrail Devleti İçişleri Bakanlığı’nın sınırlara giriş konusunda yetkilendirdiği dış temsilcilikleri aracılığıyla alınabilmektedir. Bu temsilcilikler, Ankara İsrail Büyükelçiliği ve İstanbul İsrail Başkonsolosluğu olmaktadır. Vize başvuruları ve başvuru değerlendirilmesi sadece bu iki temsilcilik aracılığıyla yapılır.

İsrail turist vizesi 2020 yılı dahilinde, İsrail ile Türkiye arasında yapılan muafiyet anlaşmasına göre diplomatik pasaport sahipleri, 180 gün içindeki 90 günü aşmayan İsrail gezileri için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Ancak diğer tüm pasaport türlerinde, her amaç türü için yapılacak İsrail seyahatleri, vize işlemlerine tabii tutulmaktadır. Vize işlemleri için gereken tüm evraklar hazırlanarak, konsolosluk ya da büyükelçilik birimlerine başvuru yapılmalıdır.

İsrail Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail turist vizesi başvurusu için randevu alınmasına gerek yoktur. İstenilen evraklar hazırlandıktan sonra dış temsilcilik birimlerine başvuru yapılması yeterli olmaktadır. Başvuruların şahsi yapılmasına da gerek yoktur. Yani vize danışmanlık firmaları aracılığıyla da başvuru yapılabilir. Yalnızca değerlendirme aşaması İsrail Büyükelçiliği’ne ve Başkonsolosluğu’na aittir. Turistik vizeler, vizenin düzenlendiği tarihten itibaren 3 aylık sürede geçerlidir ve İsrail’de 1 ay kalma hakkı tanınır. Bazı durumlarda sadece seyahat edilecek süre kadar vize süresi verilmektedir.

İsrail turist vizesi işlemleri için en önemli noktalardan biri kişilerin pasaportu olmaktadır. Pasaportların, İsrail seyahatinden döndükten sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. İsrail vizesinin pasaporta işlenebilmesi için en az yan yana 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. Pasaportların yıpranmış ya da yırtık olmaması da son derece önemlidir. İstenilen özelliklere sahip olmayan pasaportlar için işlem yapılmaz. Pasaportların yenilenerek tekrar başvuru yapılması istenir. Vize başvurusunda eski pasaporta sahip kişilerden, eski pasaportlarda işlenmiş sayfaların fotokopileri, kimlik sayfası, eski pasaportun geçerlilik süresi ve kaşeli – imzalı sayfaların fotokopileri de istenmektedir.

İsrail turist vizesi ücreti kalınacak gün sayısına, seyahatin amacına ve ülkeye giriş – çıkış sayısına göre değişmektedir. En güncel ücret bilgisi hakkında bilgi almak ve hızlı bir şekilde İsrail turistik vize başvurusu yapmak için Marina Vize Başvuru Merkezi danışmanlık firmasından destek alınmalıdır.

İsrail Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail turistik vizesi, başvuru yapılan tarihten sonraki bir hafta içinde sonuçlanmaktadır. Randevu alınmadan yapılabilen vize başvuruları için İsrail Başkonsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne hafta içi mesai saatleri içinde gidilerek, gerekli evrakların teslim edilmesi yeterli olmaktadır.

Çalışan kişiler turistik vize için başvuru yapmak istediklerinde İsrail turist vizesi gerekli evraklar listesi;

  • İsrail seyahatinden sonrasında da geçerli olacak en az 1 yıllık pasaport,
  • Kişinin kimlik fotokopisi,
  • Arka fonu beyaz, 5 x 5 ölçülerinde, son 1 yıla ait iki adet biyometrik fotoğraf,
  • Bağlı olunan kurum tarafından İsrail Konsolosluğu’na hitaben yazılmış, kaşeli ve imzalı dilekçe,
  • İmzalı ve kaşeli son 3 aylık maaş bordrosu,
  • Kaşeli ve imzalı olacak şekilde en az 4.000 TL bakiyeli banka hesap dokümanları,
  • SGK giriş belgesi ve hizmet dökümü,
  • Otel ya da kalınacak yer rezervasyon bilgileri ile uçak rezervasyonları, şeklindedir.

Başvuru sahiplerinin iş ortaklığı varsa ya da bir iş yeri sahibiyse, yukarıda belirtilen evraklara ilaveten iş yerine ait faaliyet belgesi, vergi levhası ve ticari sicil gazetesi örneği ile imza sirkülerini de başvuru belgelerine eklemesi gerekmektedir. İsrail turist vizesi danışmanlığı Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla tüm evrakların titizlikle hazırlanması ve vize başvurusu işlemleri şahıs adına gerçekleştirilerek, güvenilir bir şekilde başvuru yapılabilir. Böylece başvuru işlemlerinden zaman kazanılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, vize başvuru değerlendirmesi sadece İsrail Devleti’nin dış temsilciliklerine aittir.

4.8 / 5 (222 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.