İsrail Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsrail Devleti İçişleri Bakanlığı’nın İsrail sınırlarına giriş koşularını belirleyen yasalarını uygulama yetkisini Türkiye İsrail dış temsilciliklerine vermiştir. Bu bakımdan İsrail turistik vize, Ankara İsrail Büyükelçiliği ve de İstanbul İsrail Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir. Başvurular, belirtilen iki yer haricinde başka bir noktadan kabul edilmemektedir.

İsrail ile Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti anlaşması dahilinde, İsrail turistik vize 2020 yılı için diplomatik pasaport sahipleri için İsrail seyahatlerinde, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde, vize muafiyetine sahip oldukları belirtilmiştir. Ancak umuma özel pasaport sahipleri, tüm seyahatleri için vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Gerekli evraklarla büyükelçiliğe ya da başkonsolosluğa başvuru yapılması gerekmektedir.

İsrail Turistik Vize Nasıl Alınır?

İsrail turistik vize başvurusu randevu sistemiyle yapılmamaktadır. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra büyükelçilik ya da başkonsolosluk birimlerine evrakların teslim edilmesi yeterlidir. Başvuruların şahsi olarak yapılması da zorunlu değildir. İsrail turistik vizesi, vizenin düzenlediği tarihten itibaren 3 ay geçerli olup, 1 ay İsrail’de kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Bazı durumlarda vize süresi, seyahat süresi kadar verilebilmektedir. Seyahatlerinin süresini uzatmak isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığı’nda nüfus müdürlüklerinden birine başvuruda bulunabilirler.

İsrail turistik vize işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken hususların başında kişilerin pasaportları gelmektedir. Başvuruda kullanılacak pasaportun İsrail gezisinden döndükten sonra da en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Vizenin pasaporta basılabilmesi için yan yana olacak şekilde en az 2 sayfanın boş olmasına ve pasaportun da yıpranmamış, yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. İsrail konsolosluğu ya da elçiliği, istenilen pasaport kriterlerini taşımayan kişilerin vize başvurularını geri çevirmektedir. Yeni bir pasaport çıkartılarak tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında varsa eski pasaportların işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri, kimlik bilgileri, pasaportun geçerlilik süresi, kaşeli ve mühürlü sayfaların örnekleri de sunulması gerekir.

İsrail turistik vize ücreti olarak konsolosluk ya da büyükelçilik herhangi bir talepte bulunmamaktadır. Vize işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesi ve vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması için Marina Vize Başvuru Merkezi danışmanlık firmasından destek alınabilir.

İsrail Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

İsrail turist vizesi, vize başvurusu gerçekleştikten sonraki 5 ile 10 gün aralığında çıkmaktadır. Randevu alınmasına gerek olmayan vize başvuruları, İsrail Başkonsolosluğu’na ya da Büyükelçiliği’ne hafta içi mesai saatleri arasında yapılmalıdır.

Çalışan kişiler için İsrail turistik vizesi gerekli evraklar ise şu şekilde olmaktadır:

  • Seyahat sonrasında da en az 1 yıl geçerli olan pasaport,
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İki adet 5 x 5 boyutlarında son bir yıl içinde çekilmiş fotoğraf,
  • Çalışılan kurum ya da şirket tarafından konsolosluğa hitaben antetli kâğıda yazılmış, kaşeli ve imzalı olacak şekilde izin yazısı,
  • Çalışan şirkete dair evraklar; sicil gazetesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri,
  • Son 3 aya ait ıslak imza ve kaşesi olan maaş bordosu,
  • Vize başvuru sahiplerinin son 3 aya ait banka hesap özetleri. En az 4.000 TL’lik bakiyeye sahip olan kişilerin bankanın ıslak imzası, kaşesi ve imza sirküleri taşıyan dokümanları teslim etmesi,
  • Başvuru sahibinin Sosyal Sigortalar Kurumu’na ait giriş belgesi.

Yukarıda belirtilen belgelere ek olarak İsrail seyahatinde nerede kalınacağını gösteren otel ya da diğer kalınacak yer rezervasyonları veya davetiye mektubu da gerekli olan evraklar içindedir. İsrail turistik vize danışmanlığı için Marina Vize Başvuru Merkezi danışmanlık firması tercih edilerek, tüm başvuru evraklarının titizlikle hazırlanması ve başvuru işlemlerinin hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

4.8 / 5 (189 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.