İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının umuma mahsus pasaport taşıyanlar dışında İsrail’e herhangi bir amaçla yapacakları seyahatlerde 180 gün içinde 90 güne kadar vize alma şartı bulunmamaktadır. Yani İsrail’e herhangi bir nedenle 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılan seyahatlerde İsrail’e vize almak gereği bulunmamaktadır. 90 güne kadar vizesiz olarak İsrail’de kalabilen Türk vatandaşları vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu konuda başvuru sahiplerine her türlü danışmanlık desteği Marina Vize Başvuru Merkezitarafından sağlanırken, vize esnasında ortaya çıkan her türlü tıkanma ve olumsuzluğa da anında müdahale edilmektedir.

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ülkeye giriş koşullarıyla alakalı yapılacak her türlü işlem yetkisi İsrail’in Türkiye dış temsilciliklerine verilirken bu işlemleri İsrail Devleti adına İsrail’in Ankara büyükelçiliği ve İsrail İstanbul başkonsolosluğu yapmaktadır. Bunun yanında İsrail ve Türkiye arasında yapılan antlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında özel kişisel pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin İsrail’e girişlerde vize almalarına gerek yoktur. Bu serbestiyet, bahsi geçen pasaporta sahip olan kişiler için vizenin alındığı gün itibariyle 180 gün içinde ülkede 90 güne kadar kalma yetkisi anlamına gelmektedir. Bunun yanında İsrail vizesi başvurusu yapmaları gereken tek grup, Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport sahipleridir. Bu kişilerin hangi amaçla olursa olsun İsrail’e girişlerinde vize başvurusu yapmaları ve İsrail vizesi işlemleri takip etmeleri gerekmektedir. Diplomatik amaçlı vize başvurularında İsrail tarafından randevu verilmemekle birlikte, vize işlemleri için önceden randevu alınması gerekmemektedir. İsrail vizesi başvuruları Umuma Mahsus pasaport sahipleri için bizzat yapılabilmekle birlikte, İsrail tarafından başvuruların kesinlikle bizzat yapılma şartı bulunmadığından diplomatik vize başvuruları bu konuda yetkili acenteler tarafından da yapılabilir. İsrail vizesi ücreti için güncel belirlenen tutarlar konusunda en kesin bilgi yetkili acenteler ve Marina Vize Başvuru Merkezi vasıtasıyla alınabilirken İsrail diplomatik vize ücretlerinin zaman zaman değişkenlik gösterdiği de söylenebilir. İsrail vizesi örneği fotoğrafta görüldüğü gibi olmakla birlikte diplomatik vize sürecinin tamamlanma süresi 5-7 iş günü arasındadır. Genel anlamda İsrail vize başvuruları iş günlerinde saat 10:00-13:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. İsrail Konsolosluğu ya da büyükelçiliğindeki diplomatik vizesi işlemleri İsraillilerin bu konuda yetkilendirdikleri makam ve temsilciler tarafından yapılırken, diplomatik pasaportharicinde ülkeye vizesiz giriş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sadece kimlik ibrazlarıyla birlikte (üzerinde T.C. kimlik numarası yazması gerekiyor) ülkeye giriş yapabilmektedir.

İsrail Vize Çeşitleri

Genel anlamda İsrail’e girişlerde turistik vize, eğitim vizesi, evlilik vizesi, çalışma vizesi, konferans vizesi, ticari vize eve express vize çeşitlerinden bahsetmek gerekirken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının diplomatik pasaport sahipleri dışında herhangi bir ziyaret için vize almaları gerekmemektedir. Vize muafiyeti süresi 90 gün olup, bu 90 günlük süre 180 günü kapsamaktadır. Yani 180 günlük süre içerisinde İsrail’e 90 günlük girişlerde vize serbestisi bulunmaktadır. Bu yönde örneğin eğitim amaçlı İsrail’e yapılan ziyaretlerde 90 günlük süre sona ermeden İsrail’de devam edilen eğitim kurumuyla alakalı İsrail eğitim vizesi talebinde bulunulabilir.  İsrail’e vize danışmanlığı ile her konuda Marina Vize Başvuru Merkezibaşvuru sahiplerine her türlü desteği sağlamaktadır. İsrail vize çeşitlerine göz atmak gerekirse;

  • İsrail Turist Vizesi, turistik amaçlı İsrail seyahatlerinde diplomatik pasaport sahipleri için alınması zorunlu olan bir vize olmakla birlikte, normal pasaport sahibi vatandaşların İsrail’e turistik seyahatlerinde 90 güne kadar vize muafiyetine sahip olduklarını belirtmek gereklidir.
  • İsrail Çalışma Vizesi, İsrail’e iş ve çalışma amaçlı yapılan ziyaretlerde diplomatik pasaport sahiplerinin alması gereken bir vize türüdür. Özel pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışmak için İsrail’e yapacakları ziyaretlerde vize almalarına gerek bulunmamakla birlikte 90 gün sonra Türkiye’ye geri dönmeleri gerekmektedir. Eğer çalışma amacıyla vize süresi uzatılmak istendiğinde ayrıntılı bir dilekçeyle tekrardan İsrail konsolosluğuna başvuru yapılması gereklidir.
  • İsrail Eğitim Vizesi, İsrail’e yükseköğretim (üniversite) eğitimi için diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının alması gereken bir vize çeşididir. Genel bir pasaporta sahip olan Türk vatandaşları eğitim amaçlı da olsa 90 güne kadar vizeden muaf olmakla birlikte süre bitiminden önce eğitim amaçlı talep iletilerek vize süresinin uzatılması mümkündür.
  • İsrail Evlilik Vizesi İsrail vatandaşlarıyla evlenen veya İsrail’de aile birleşimi sağlamak isteyen Türk vatandaşlarının vize serbestisi olan 90 günden sonra almak durumunda olduğu vize çeşididir. Evlilik birliği Türkiye’de kurulmuşsa başvuru esnasında ayrı belgeler istenirken, evlilik İsrail’de gerçekleşecekse de başvuru sahiplerinden farklı belgeler istenebilmektedir. Bu vize sonucunda oturma izni talebinde de bulunulabilir.
  • İsrail Express Vize,acil olarak İsrail’e girmek isteyen diplomatik pasaport sahiplerinin 5-7 gün beklemeden alabildikleri bir vize çeşididir. Prosedür bakımından normal vizelerden farklı durumlar içeren express vizeler ücret bakımından da diğer vizelere göre farklılıklar içerebilir. Express vize taleplerinde talep aciliyeti anlaşılır ve yalın bir şekilde gerekli makamlara bildirildikten sonra İsrail express vize talebinde bulunulabilir.
  • İsrail Ticari Vize başvurusu ise diplomatik pasaport sahiplerinin ticari amaçlı olarak İsrail ziyaretlerinde almak zorunda oldukları vizedir. Sadece iş amaçlı olarak değil fuar, konferans ve benzer konularda da diplomatik pasaport sahiplerinin ülkeye giriş için ticari vize almaları gerekmektedir. Tüm İsrail vize başvurularında Marina Vize Başvuru Merkezi müşterilerine her türlü danışmanlık hizmetini kesintisiz olarak vermektedir.
4.8 / 5 (228 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.