Kongo Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kongo’ya vize almak için Marina Vize Başvuru Merkezi’nde çalışan danışmanların tecrübelerinden yararlanılabilir. Türkiye ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma gereği, Türk vatandaşlarından vize talep edilmektedir. Marina Vize Başvuru Merkezi, ülkeye giriş için gerekli olan belgelerin sağlanması için müşterilere yardımcı olmaktadır. Vize başvuruları Ankara Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’na şahsen ya da yetkili firma aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Danışmanlık firmaları ile vize başvurusunda bulunmak daha çok tercih edilmektedir. Özellikle de ilk kez vize başvurusunda bulunanlar, hata yapmamak ve ilk başvuruda onay alabilmek için danışman firmalarla çalışmayı seçmektedir.

Kongo Vizesi Nasıl Alınır?

Kongo vizesi başvurusu randevu sistemi ile çalışmaktadır. Ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişiler, vize başvuru formu ile birlikte gerekli olan diğer bilgileri sunarak seyahat amaçlarını açıklamalıdır. Ziyaret süresince nerede kalınacağı ve ülkeye nasıl yolculuk yapılacağını öğrenebilmek için konaklama ve seyahat bileti rezervasyonları da istenmektedir. Bazı vize türleri için Kongo Cumhuriyeti’nden davetiye alınması da gerekmektedir. Kongo vizesi işlemleri için en kullanılacak pasaportun bazı nitelikleri sağlaması gerekmektedir. Vize başvurularının reddedilmesine neden olan en önemli sebepler arasında, pasaportların eski ya da yıpranmış olması gelmektedir. Kullanılacak pasaportun en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. 10 yıldan eski pasaportlar ile vize başvurusunda bulunulmamalıdır. Bu pasaportlar ile onay alınsa dahi, ülke kapılarındaki kontrollerde pek çok kişi pasaportları yüzünden ülkeye alınmamaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi, pasaport da dahil olmak üzere tüm başvuru belgelerinde hangi noktalara dikkat edileceği konusunda detaylı bilgi vermektedir.

Kongo vize ücreti için istenen miktar, başvurulacak vize türüne göre değişecektir. Konsolosluklar, vize ücretlerini yıllık olarak güncellemektedir. Vize ücretlerinin, belirtilen kurda yatırılması gerekir. Ellerinde belirtilen kurda para olmayanlar, döviz bürolarına başvurabilir. Ücretler elden değil, doğrudan banka hesaplarına yatırılmalıdır. Hesaplar arası havale ya da EFT işlemleri kullanılarak, konsolosluk hesabına gönderim yapılabilir. Kongo vize örneği incelenerek, ülke kapılarında kontrol edilecek belgenin nasıl olduğu görülebilir. Vize başvurularında belgelerin hazırlanmasında çok dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir eksiklik ya da hata oluşması, başvuruyu inceleyen kişilerde soru işaretlerine neden olabilir ve başvuru reddedilebilir. Başvuru için yatırılan paranın ve harcanan zamanın boşa gitmesini önlemek adına, danışmanlık firmalarının uzmanlığına başvurulması önerilir. İlk kez vize başvurusu yapacak olanlar, Marina Vize Başvuru Merkezi ile iletişime geçerek hangi adımları izlemesi gerektiğini öğrenebilir.

Kongo Vize Çeşitleri

Kongo’ya vize danışmanlığı hizmeti veren firmalar, vize başvurusu ile ilgili tüm detayları müşteriler ile paylaşmaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi, müşterilerine bu süreç içerisinde her konuda destek olmaktadır. Pek çok kişi, hangi vize türünün hangi hakları tanıdığı konusunda bilgi sahibi değildir. Doğru vize türünün seçimi, seyahatlerden alınacak verimi etkiler. Bu konuda Marina Vize Başvuru Merkezi’nden bilgilendirme talep edilebilir ve hangi vize türünün alınması gerektiği konusunda sorular sorulabilir.

Kongo Turistik Vize: Turistik vizeler, isminden de anlaşılacağı üzere, turistik seyahatler için kullanılan bir vize türüdür. Bu vizeye sahip olan kişiler, turistik amaçlarla ülke içerisinde seyahat edebilir ve ülkedeki konaklama hizmetlerinde faydalanabilir. Turistik vizeler, kısa süreliğine verilen sürelerdir. Vize süresi bitiminden önce ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir.

Kongo Çalışma Vizesi: Kongo’da yer alan herhangi bir firmada çalışabilmek ya da iş kurmak için çalışma izninin alınması gerekir. Çalışma izni için ise ülkedeki devlet kurumlarına başvuru yapılması gerekmektedir. Çalışılacak firmadan alınacak davetiye, izinlerin daha kolay alınmasına yardımcı olabilir. Çalışma izni talebinde bulunan kişiler, ayrıntılı bir şekilde araştırılmaktadır. Ülkedeki bir firmadan davetiye alınması, firmanın kişiyi onayladığını gösterdiğinden davetiyelerin önemi büyüktür. Çalışma izni ile birlikte ülkede ikamet etme hakkı da alınmış olur. Çalışma izni süresi bittiğinde tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

Kongo Eğitim Vizesi: Kongo’da bulunan herhangi bir eğitim kurumundan onay almış kişiler, eğitim vizesi ile ülkeye giriş yapılabilir. Yaz aylarında verilen dil kursları gibi eğitimlere katılacak olanlar da bu vize türünü tercih etmelidir. Eğitim için hangi kurum ile iletişime geçilmiş ise o kurumdan davetiye alınması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvuruları reddedilebilir. Davetiye ile başvuru yapıldığı takdirde, herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Eğitim vizeleri, en kolay onay alan vize türleri arasında yer alır.

Kongo Evlilik Vizesi: Kongo vatandaşı ile Türk vatandaşı arasında gerçekleştirilen evliliklerde aile birleşimi izni alınarak, ülkede ikamet etme hakkına sahip olunabilir. Evlilik, ülkede kalmak için yeterli kabul edilmemektedir. Kişinin gerekli işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Aile birleşimi söz konusu olduğunda genellikle izinlerde sorun yaşanmamaktadır. Oturma izni için yapılan sahte evlilikleri azaltmak adına, evlilik hakkında araştırmalar yapılabilmektedir. Evlilik töreni için ülkeye gitmek isteyenler, evlilik vizesi alabilmek için Marina Vize Başvuru Merkezi’nden destek alabilir.

Kongo Express Vize: Bazı durumlarda acil seyahatlerin gerçekleştirilmesi gerekebilir. Hastalık, ölüm, evlilik, acil iş seyahati gibi durumlar gösterildiği takdirde, daha kısa sürede vize almak mümkündür. Express vize olarak adlandırılan bu uygulamada, normalde uygulanan bazı prosedürler atlanır ve vize başvuruları daha kısa sürede sonuçlanır. Marina Vize Başvuru Merkezi, bu konuda da müşterilerine destek olarak acil seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri adına elinden geleni yapmaktadır.

Kongo Ticari Vize: Kongo’da yer alan işletme ve firmalar ile gerçekleştirilecek iş ilişkilerinde, ticari vizeler kullanılmaktadır. Seminer, konferans gibi mesleki aktivitelere katılmak için de bu vizeye başvuru yapılmalıdır. Ticari vize için gerekli olan evraklar arasında, firmalardan alınacak davetiye bulunmaktadır. Firmanın bizzat gönderdiği davetiye olmadan ticari vize sahibi olmak mümkün değildir. Bu nedenle, belgeler arasında davetiyenin eksik olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

4.8 / 5 (215 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.