Pakistan Vizesi Nereden Alınır?

Ülkemizde yaşayan TC uyruklu vatandaşlar, Pakistan’a Vize almak için öncelikle seyahat amaçlarını belirlemeli ve daha sonra buna uygun bir şekilde hareket etmelidir. Normal şartlarda Pakistan ile Türkiye arasında yapılan uluslar arası nitelikteki anlaşmalar gereği, iki ülke vatandaşlarının yaptığı turistik gezilerde vize muafiyeti sağlanmıştır ve bu gezilerin süreyi en fazla 90 olmalıdır. Ancak bu tip geziler için alınan vize de dahil olmak üzere, Pakistan’a yapılan bütün vize başvuruları için uygulanan bir istisna söz konusudur. O da ülkede bulunun bir turizm acentesinin davetini almaktır.

Pakistan Vizesi Nereden Alınır?

Pakistan vizesi başvurusu ülkemizde üç ayrı yerden yapılabilir. İstanbul’da Levent civarındaki konsolosluk, İzmir Güzelyalı’daki fahri konsolosluk ve Ankara’nın Çankaya semtindeki büyükelçilik binaları bu başvurunun sağlanacağı yerlerdir. Fakat günümüzde herkesin bu işlemler için uğraşacak vakti olmayabilir. Bu yüzden dilerseniz Marina Vize olarak sizlere gereken kolaylığı sağlayabilir ve sizin adınıza işlemlerinizi yürütebiliriz.

Pakistan Vize işlemleri yukarıda belirttiğimiz üç resmi kurum aracılığıyla yapılır. Hafta içi her gün saat 10:00 ile 12:00 arasında yapılması gereken vize başvuruları, farklı bir saatte yapıldığında kabul görmez. Yanınıza alacağınız evraklar ise vize tipine göre değişmekle birlikte genellikle standarttır. Öncelikle geçerlilik süresi dolmamış bir pasaportunuz olması gerekir. Biyometrik özellikleri taşıyan ve son altı ay içinde çekilmiş iki adet fotoğraf ve yapacağınız seyahate ilişkin uçak ve otel rezervasyonlarınızı da kağıda dökerek kuruma vermeniz beklenir. Bununla birlikte sizden finansal durumunuza ilişkin bazı belgeleri ibraz etmeniz de istenebilir. Son üç aya ait banka hesap hareketlerinizin olduğu kaşeli bir doküman ve hesabınıza en az 2500 TL bakiye olması gibi bazı gereksinimler de vardır.

Alacağınız vize türü ne olursa olsun Pakistan’dan davetiye almanız gerektiğini belirtmiştik. Vize başvurunuzda bu davetiyenin fax olarak büyükelçiliğe gönderilmiş olması zorunludur. Ayrıca sizin yanınızda da davet eden kişinin kimlik ve pasaportunun onaylı bir nüshası bulunmalıdır.

Pakistan Vizesi ücreti ise talepte bulunduğunuz vize türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin 90 gün geçerli bir turistik seyahatiniz için, işlemleri 2 iş günü süren hizmetimiz 170 Dolar olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki görselden Pakistan Vizesi Örneği incelenebilir.

Pakistan Vize Çeşitleri

Firmamız, Pakistan’a Vize danışmanlığı yapmakta ve ihtiyaç duyabileceğiniz rezervasyon ve davetiye gibi işlemleri sizin adınıza yürütmektedir. Gezi amacınız ister ticari ister turistik olsun, her koşulda yardımcı olma gayreti içindedir. Sitemizde yer alan telefonlardan günün her saatinde ulaşım sağlayabilir ve hizmetlerimizden 7/24 faydalanabilirsiniz.

Pakistan’a yapılacak seyahatlerde, amacınıza göre tercih etmeniz gereken vize tipleri şu şekildedir.

  • Pakistan Turist Vizesi: Uluslar arası anlaşmalarda bir ülkeye yapılan turistik geziler için maksimum 90 günlük bir süre belirlenmiştir. Pakistan ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde bu süreyi aşmayacak ziyaretler için vize uygulaması bulunmamaktadır. Geçerlilik süresi devam eden pasaportla birlikte ülkeye giriş yapılabilir. Fakat ülkenin içinde bulunduğu güvenlik koşullarından dolayı ülkeyi ziyaret eden TC vatandaşlarının Karaçi ya da İslamabad’ta yer alan Türk konsolosluklarına uğraması gerekir.
  • Pakistan Çalışma Vizesi: Uzun süreli vize kapsamına giren bu belgenin alınabilmesi için Pakistan’da resmi olarak faaliyet gösteren bir şirketin sizi davet etmesi gerekir. Vize başvurusuyla paralel olması gereken bu işlem, daha çok karşı tarafın sorumluluğundadır. Sizinle çalışacağına ve bunun için yeterli maddi olanaklara sahip olduğuna ilişkin hazırladığı dilekçeyi konsolosluğa iletmelidir. Sizi yaptığınız başvuru ise yazdığınız dilekçede farklılık gösterir. İngilizce olarak doldurduğunuz bu kısımda ülkeye gidiş amacınızın çalışmak olduğunu belirtmeniz gerekir.
  • Pakistan Eğitim Vizesi: Başka bir uzun süreli belge talebi de budur. Eğitim amaçlı seyahatlerde çalışan kişilere şirket tarafından gönderilen davetiye gibi burada da Pakistan’daki okulun sizi kabul ettiğine dair beyanda bulunması gerekir. Ülkede kalmayı talep ettiğiniz süre ile okuldaki eğitim dönemi birbirine uygun olmalıdır. Pasaportun seyahat sonrasında da altı ay geçerli kalacak şekilde olması beklenir. Ayrıca masraflarınız aileniz tarafından karşılanacaksa, bunu belirttikleri bir dilekçe yazmaları veya bir şirketten burs alıyorsanız bunun belgelenmesi gerekir. 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortası yaptırmanız gerektiğini de ekleyelim.
  • Pakistan Evlilik Vizesi: Aile birleşimi olarak da ifade edilen bu belgeyi alabilmek için eşlerden bir tanesinin Pakistan vatandaşı olması ve orada ikamet etmesi gerekir. Standart evrakların haricinde evlilik cüzdanınızın onaylı fotokopisinin de belgeler içinde olması beklenir. İşin Pakistan tarafındaki boyutu da önemlidir. İlgili resmi dairler evliliğin formalite olup olmadığını anlamak için mülakat gerçekleştirir ve bu prosedürler biraz zaman alabilmektedir.
  • Pakistan Ekspress Vize: Konsolosluğa gitmeye ve belge toplamaya vakti olmayanlar için başvurulabilecek yöntem bu tip vizeye yönelmektir. Türkiye’nin hangi ilinde olursanız olun, Pakistan vizesi konusunda tam yetkili bir acente olan Marina Vize, sizin yerinize işlemleri halleder ve size evraklarınızı kargoyla gönderir.
  • Pakistan Ticari Vize: Çalışma vizesinden farklı olarak, ülkede sermaye sahibi olmayı hedefleyenlerin başvurması gereken bir vize tipidir. 180 güne kadar ülkede kalma imkanı sunar. En önemli noktası seyahat amacınızı yazdığınız dilekçedir. Ülkeye yatırım yapacaksanız veya bir taşınmaz satın alacaksanız işlemleriniz daha hızlı sonuçlanır. Ticari vize başvurularında da firmamızdan destek alınabilir. Şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.
4.90 / 5 (420 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.